LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Programujeme s XML (17.) - Funkce v XSLT

XSLT zavádí do jazyka XPath několik nových funkcí, dnes se podíváme, co dělají.

30.9.2004 09:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 12877×

Většina funkcí, kterými XSLT rozšiřuje jazyk XPath, slouží ke zjišťování různých parametrů XSLT procesoru. Ovšem pak zde nalezneme i jiné funkce, které rozšiřují jazyk XPath o funkcionalitu, která mu chybí a je pro použití v XSLT vhodná, a nebo o záležitosti nemající smysl mimo XSLT.

current()

Tato funkce vrací sadu uzlů obsahující jednu položku: takzvaný nynější uzel ("current node", což je něco jiného než "context node", který jsem v dřívějších dílech pro jednoduchost nazýval aktuální). Například uvnitř xsl:for-each nebo xsl:template vrací tato funkce uzel, který je právě ve smyčce zpracováván, respektive způsobil vyvolání šablony.

document()

Tato funkce nám umožní načíst sadu uzlů z dalšího vstupního dokumentu, podrobněji se jí budeme zabývat v příštím díle.

element-avaiable()

Tato funkce patří do kategorie zjišťování informací o procesoru. Vrátí logickou hodnotu podle toho, je-li dostupný rozšiřující element, jehož jméno je udáno jako řetězec jejím jediným parametrem.

format-number()

Tato funkce je takový kanón na vrabce - slouží k pokročilému formátování čísel. První parametr udává číslo, které se bude formátovat, druhý formátovací řetězec a konečně třetí může obsahovat jméno přiřazené použitému elementu xsl:decimal-format.

Formátovací řetězec má stejnou syntaxi jako formátovací řetězec používaný Javovou třídou DecimalFormat.

Formátovací řetězec se skládá ze dvou částí obsahujících prefix, numerický formát a sufix: jedné pro kladné hodnoty a druhé pro záporné, pokud část pro záporné hodnoty vynecháme, je použita první čast, před kterou je dodán znak mínus (odpovídající národnímu prostředí), pokud ovšem formát záporných čísel uvedeme, jsou v něm brány v potaz pouze prefix a sufix, počet číslic je stejný jako pro kladný formát. Obě části oddělíme znakem ; (středník). Vlastní formát čísla může obsahovat několik speciálních znaků:

  • 0 - Číslice
  • # - Číslice, počáteční nuly jsou vynechány
  • . - Desetinná tečka (nebo čárka...)
  • , - Oddělovač (v našich podmínkách typicky tisíců)
  • - - Mínus
  • E - Oddělovač mantisy a exponentu

V prefixu a sufixu též můžeme použít několik speciálních znaků:

  • % - Vynásobí číslo 100 a znak nahradí znakem procent dle národního prostředí
  • nebo ‰ - Vynásobí číslo 1000 a znak nahradí znakem promile dle národního prostředí
  • ¤ nebo ¤ - Vloží národní znak měny (Kč), pokud tento znak zadáme dvakrát, vloží mezinárodní znak měny (CZK)
  • ' - Používá se k vkládání znaků se speciálním významem do prefixu a sufixu například: "'ID#'", samotný znak ' vložíme tak, že ho zdvojíme: "''''"

Element xsl:decimal-format slouží k nastavení dalších parametrů formátování, umísťuje se přímo do elementu xsl:stylesheet a má tyto atributy:

  • decimal-separator - Znak použitý jako desetinná tečka(formátovací znak .), implicitně "."
  • grouping-separator - Znak pro oddělení skupin číslic (formátovací znak ,), implicitně ","
  • minus-sign - Znak použitý pro mínus.
  • percent - Znak procent (ve formátu znak %), implicitně "%"
  • per-mille - Znak promile (‰ jak ve formátu tak implicitně)
  • zero-digit - Znak pro nulu, implicitně "0"
  • digit - Tento atribut nám umožnuje změnit formátovací znak # na jiný
  • pattern-separator - Tímto atributem můžeme změnit znak použitý pro oddělení dvou částí formátovacího řetězce na něco jiného než ;.
  • infinity - Řetězec vyjadřující nekonečno
  • NaN - řetězec vyjadřující hodnotu NaN

function-avaiable()

Podobně, jako funkce element-avaible() ověřuje dostupnost elementů XSLT, můžeme pomocí této funkce ověřit dostupnost nějaké rozšiřující funkce.

generate-id()

Tato funkce, kterou jsme již použili v patnáctém dílu, vrací unikátní identifikátor uzlu zadaného jako její jediný parametr. Způsob, jakým je tento identifikátor získán, není nijak přesně specifikován a každý procesor používá jiný.

system-property()

Funkcí system-property() můžeme získat hodnotu nějaké vlastnosti procesoru XSLT, název této vlastnosti předáme jako její jediný parametr a návratová hodnota je hodnota dané vlastnosti. Jsou definovány tyto vlastnosti:

  • "xsl:version" - Podporovaná verze jazyka XSLT
  • "xsl:vendor" - Název dodavatele procesoru XSLT
  • "xsl:vendor-uri" - URI dodavatele procesoru XSLT

key()

Pokud chceme vyhledat v dokumentu všechny uzly, u kterých se nějaký výraz jazyka XPath rovná nějaké hodnotě, použijeme element xsl:key a související funkci key(). Funkci key() předáme jako parametry jméno odpovídajícícho elementu xsl:key a požadovanou hodnotu, jako návratovou hodnotu získáme sadu uzlů vyhovujících dané podmínce.

Element xsl:key umístíme přímo do elementu xsl:stylesheet. Tento element nemá žádný obsah, ale zato má tři atributy:

  • name - Název (použitý jako první parametr funkce key())
  • match - Výraz (vzor), kterým vybereme uzly, které nás zajímají (podobně jako u xsl:template)
  • use - Výraz určující hodnotu klíče

unparsed-entity-uri()

Tato funkce slouží ke zjistění adresy URI systémové (nebo též neanalyzované) entity určené názvem předaným jako parametr funkce. Takovéto entity, definované v DTD, slouží většinou k připojení binárních dat k dokumentu XML. Jejich použití vyžaduje DTD a vůbec je zbytečně komplikované, a proto se příliš nepoužívají.

Zde jsme s výčtem funkcí XSLT skončili a příště se podíváme, jak pomocí XSLT zpracovávat více vstupních dokumentů, generovat více výstupních dokumentů nebo jak šablonu rozdělit do více souborů.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze