LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Programujeme s XML (16.) - Metody výstupu v XSLT

Ačkoli je výstupem XSLT transformace vždy fragment DOM stromu či série SAX událostí, můžeme ovlivnit, jakým způsobem bude tato struktura zapsána na výstupu, dnes se tedy podíváme, jaký je mezi jednotlivými způsoby rozdíl.

14.9.2004 15:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 12495×

Jak již jsem v minulém dílu zmíníl, můžeme pomocí atributu method elementu xsl:output zvolit způsob výstupu, není v tom žádná magie, a ač to tak na první pohled nevypadá, jsou první dva způsoby v podstatě stejné a liší se jen drobnými detaily, zato výstupní metoda "text" je úplně o něčem jiném.

HTML

V tomto případě procesor upraví výstup tak, aby byl pokud možno validním HTML, to znamená, že negeneruje uzavírací tagy (</img>) ani prázdné elementy (<img/>) pro elementy, které jsou v HTML považovány za prázdné, nenahrazuje znaky <>"'& uvnitř elementů script a style a provádí ještě další podobné úpravy (ohledně instrukcí pro zpracování, atributů a podobně)

V této výstupní metodě má význam používat atribut indent elementu xsl:output, a proto má implicitní hodnotu "yes" a atribut version určuje verzi výstupního HTML a má implicitně hodnotu "4.0".

Tato výstupní metoda také doplní element meta specifikující kódování dokumentu jako první položku do elementu head, samozřejmě pouze pokud element head ve výstupním stromu existuje.

XML

Výstupní metoda "xml" je implicitní a jedná se o prostý výstup XML dokumentu, takový dokument má XML deklaraci (což můžeme vypnout atributem omit-xml-declaration), speciální znaky jsou v něm nahrazeny entitami dle zvyklostí XML a podobně.

Pomocí atributu cdata-section-elements můžeme vyjmenovat elementy, jejichž textový obsah bude vypsán jako sekce CDATA namísto normálního textu s případným nahrazením speciálních znaků entitami.

Stejně jako v případě HTML funguje atribut indent, jímž můžeme povolit odsazovaní, ovšem pro XML má implicitní hodnotu "no".

Text

Tato výstupní metoda se hodí na cokoli, co není XML a není HTML, jedná se o prostý výstup nějakého textu. Obsahem výstupu jsou pouze textové uzly výstupního stromu v pořadí, v jakém za sebou následují v tomto stromu.

Pomocí atributu encoding určíme kódování výstupu. Vzhledem k tomu, že v tomto režimu není možné (a ani vhodné) nahrazovat znaky nevyjádřitelné ve výstupní znakové sadě entitami, způsobí výskyt takového znaku chybu.

Většina ostatních atributů elementu xsl:output postrádá pro tuto metodu smysl, jediný, který může ještě jakýsi smysl mít, je media-type, s jeho pomocí určíme MIME typ výstupu (což využijme nejspíše pouze na serveru při použití nástrojů typu mod_xslt)

Pomocí metody "text" můžeme generovat opravdu ledacos, prostým textem počínaje a zdrojovým kódem v C++ či XBM bitmapou konče. Pokud pomineme určitou dávku nepohodlí, bylo by možné i generovat některé polo-binární formáty, ovšem osobně bych vám tento přístup silně nedoporučoval, není to tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát.

Ačkoli můžeme pomocí XSLT vygenerovat ledacos, řekl bych, že většina složitějších konverzí s použitím výstupní metody "text" vyjde mnohem rychleji (jak na čas vývoje tak na čas běhu vlastního programu), pokud je implementujeme jako samostatný program, soubor funkcí či třídu v nějakém obecném programovacím jazyce podporujícím práci s XML na použitelné úrovni.

S výstupem dokumentu také souvisí dva elementy, které jsem v minulém dílu nezmínil. Element xsl:strip-space určuje, ve kterých elementech dojde k odstranění textových uzlů obsahujících pouze prázdné místo (mezery, tabulátory, nové řádky...). Seznam těchto elementů (oddělených mezerami, můžeme též použít hvězdičku jako zástupný znak pro jakýkoli element) uvedeme v atributu nazvaném překvapivě elements. Implicitně se takto neděje v žádných elementech. A druhý element je xsl:preserve-space, má opět atribut elements a slouží k potlačení efektu elementu xsl:strip-space na dané elementy ve výstupním dokumentu.

Ke stejnému účelu můžeme použít ve výstupním dokumentu atribut xml:space s hodnotou preserve, ovšem musíme si být vědomi toho, že se tento atribut bude vyskytovat i ve výstupu.

Ovšem činnost těchto elementů spolu s atributem indent elementu xsl:output začne být poněkud nejasná, procesor totiž odsazování výstupu zajišťuje právě pomocí přidávání a mazání textových uzlů obsahujících mezery, tabulátory a nové řádky. Pokud tedy potřebujete mít kontrolu nad tím, kde prázdné místo bude a kde ne, nepoužívejte odsazování.

Tím máme za sebou větší část XSLT, příště se podíváme na funkce kterými XSLT rozšiřuje jazyk XPath.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze