LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Programujeme s XML (9.) - Úvod do XSLT

Dnes oprášíme náš ukázkový telefonní seznam a ukážeme si, jak s použitím XSLT převést data do HTML.

27.7.2004 15:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 17119×

V minulých dílech jsme jako souhrnou ukázku vyvíjeli telefonní seznam ukládající data do XML dokumentu. Díky použité struktuře by nebylo příliš složité napsat odpovidající kaskádový styl a data zobrazit jako tabulku v některém novějším prohlížeči. Ale toto umí jenom menšina internetových prohlížečů a my chceme náš telefoní seznam zpřístupnit všem, a tak jej převedeme na XHTML 1.0 Strict (jenž zobrazí většina prohlížečů, pouze některé verze textových prohlížečů a téměř všechny verze MSIE mají problém, pokud pošleme správnou HTTP hlavičku udávající typ "application/xhtml+xml") prostřednictvím XSL šablony.

Připomeňme si, jak dokument XML použivaný telefoním seznamem vypadal:

<phone-book>
  <person>
    <first-name>Franta</first-name>
    <surname>Novák</surname>

    <phone>+420999123456</phone>
    <email>franta at novak dot mars</email>
  </person>
  <person>
    <first-name>John</first-name>

    <surname>Doe</surname>
    <phone>+1234567890</phone>
    <email /> 
  </person>
  <person>

    <first-name>James</first-name>
    <surname>Hacker</surname>
    <phone /> 
    <email>james at hacker dot jupiter</email>

  </person>
</phone-book>

Data mají formu velice podobnou tabulce v HTML, proto můžeme zkusit pouze odpovídajícím způsobem zaměnit tagy. Docílíme toho prostřednictvím elementu xsl:template, jehož asi nejzákladnější vlastností je, že umí nahrazovat elementy určené výrazem jazyka XPath jiným obsahem. Pojem výraz jazyka Xpath zní vznešeně a složitě, ale v našem případě se jedná o pouhý název elementu. Použijeme tedy vcelku jednoduchou šablonu.

<xsl:stylesheet version="1.0"
                xmlns:xsl="http://www.w3.org/1999/XSL/Transform"

                xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">

Kořenový element šablony nám udává, že se jedná o XSLT šablonu dle XSLT verze 1.0, a jaké jmenné prostory jsou použity, v našem případě se jedná o XSLT a HTML.

  <xsl:output
   doctype-system="http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd"
   doctype-public="-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN"
   method="xml" />

Tento element určuje, co přesně bude výstupem zpracování XSL šablony, v našem případě to bude XML s daným typem dokumentu, takže XHTML. Zájemci mohou nahradit identifikátory tapu dokumentu za odpovídající pro HTML a hodnotu atributu method změnit na "html" a výstupem bude obyčejné HTML.

  <xsl:template match="phone-book">

    <html>
      <head>
        <title>Telefonní seznam</title>
      </head>
      <body>

        <table>
          <tr>
            <th>Jméno</th>
            <th>Příjmení</th>
            <th>Telefon</th>

            <th>E-Mail</th>
          </tr>
          <xsl:apply-templates />
        </table>
      </body>

    </html>
  </xsl:template>

Toto je šablona, která bude aplikována na elementy s názvem phone-book, tedy v našem případě na element kořenový, proto jej nahradíme za všechny části, které má správné HTML mít. Kódování je určené v XML deklaraci, která je procesorem doplněna automaticky v případě výstupu jako XML, pokud chceme vytvářet HTML bude se nám hodit atribut encoding elementu xsl:output, jímž můžeme ovlivnit kódování výstupního dokumentu.

Element xsl:apply-templates bez atributů instruuje procesor, aby aplikoval na vnitřní obsah daného elementu jiné šablony a výsledek umístil na místo výskytu tohoto elementu. Vlastně jím tedy určujeme místo v šabloně, jenž bude ve výsledku obsahovat další obsah závislý na obsahu elementu na nějž je šablona použita. Zbytek XSLT šablony je již doufám jasný. Možná jsem zavedl trocu zmatek do terminologie, a proto radši upřesním že pojmem šablona myslím element xsl:template zatímco pojemem XSLT šablona celý vstupní soubor.

Je sice pěkné mít XSLT šablonu, ale co s ní? Můžeme ji použít jako vstup pro XSL transformaci prostřednictvím nějakého procesoru, například pro xsltproc použijeme následující příkaz:

A získáme soubor phonebook.html, který obsahuje telefonní seznam v podobě HTML tabulky. Ale to není vše, také můžeme XSLT šablonu připojit k souboru XML tak, že zpracování vždy provede webový prohlížeč:

<?xml-stylesheet href="phonebook.xsl" type="text/xsl"?>

Tento způsob si můžete prohlédnout v souboru phonebook-s.xml.

Příště se podíváme na jiné řešení, které nám umožní náš telefoní seznam během převodu i seřadit, případně libovolně měnit pořadí sloupců, na řešení prostřednictvím elementu xsl:foreach.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze