LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Programujeme s XML (12.) - XPath a zpracování dat

Jazyk XPath není určen pouze na vybírání částí dokumentu, ale umožňuje nám provádět nejrůznější výpočty a zpracování, jejichž výsledky můžeme pomocí XSLT vkládat do výstupního dokumentu.

17.8.2004 15:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 13478×

Jazyk XPath používá několik datových typů, minule jsme se již seznámili s výrazy vracejícími sadu uzlů, což je jeden z nich. Sada uzlů se od ostatních typů liší tím, že ji nelze vytvořit konverzí z jiného typu, ostatní datové typy můžeme vcelku volně konvertovat. Dnes se tedy podíváme, jaké jazyk XPath zná datové typy, a jaké operace s nimi můžeme provádět:

Začněme funkcemi souvisejícími se sadou uzlů:

  • count(sada uzlů) - vrací počet uzlů v sadě.
  • id(ID) - vrací sadu uzlů obsahující element, jehož ID má danou hodnotu. Také můžeme zadat více ID oddělených mezerami, pak funkce vrátí uzly, jejichž ID odpovídá některé z hodnot. (pozn. ID je atribut určený v DTD)
  • local-name(sada uzlů) - vrátí lokální název (část za dvojtečkou) prvního uzlu v sadě uzlů, nebo (pokud sadu uzlů neurčíte) aktuálního uzlu.
  • namespace-uri(sada uzlů), name(sada uzlů) - totéž, pouze vrací URI jmenného prostoru respektive celé jméno.

boolean - Logická hodnota

Je jí možno vytvořit z libovolného jiného typu prostřednictvím funkce boolean() podle těchto pravidel:

  • Číslo je true, pokud se nerovná nule nebo NaN
  • Prázdná sada uzlů nebo prázdný řetězec vrací false
  • Výsledek pro jiné datové typy je závislý na datovém typu.

A také můžeme konkrétní hodnoty získat voláním funkcí true() a false(). Většinu operací s logickými hodnotami jsme probrali v minulém díle, vynechali jsme jedinou funkci, kterou konsorcium W3C označuje za pracující s logickou hodnotou:

Funkce lang(řetězec) vrací true nebo false podle toho je-li její argument stejný nebo zaměnitelný (angličtina je zaměnitelná s americkou angličtinou, nikoli už naopak) za jazyk aktuálního uzlu (určený hodnotou atributu xml:lang elementu, případně nejbližšího elementu s tímto atributem směrem ke kořenu dokumentu).

number - Číslo

Konkrétně 64-bitové číslo s plovoucí desetinnou čárkou (datový typ double ve většině programovacích jazyků), opět můžeme konvertovat pomocí funkce number():

  • Řetězec je převeden na číslo, pokud číslo reprezentuje, jinak na NaN
  • true je převedeno 1, false na 0.
  • Sada uzlů je převedena na řetězec a poté stejně jako řetězec.
  • A opět, jiné typy jsou převáděny v závislosti na datovém typu.

S čísly můžeme provádět aritmetické operace prostřednictvím operátorů +, -, *, div (dělení, / je použito na velké množství jiných operací, jak již jsme se dozvěděli v minulém díle) a mod (zbytek po celočíselném dělení).

Také máme k dispozici tyto funkce:

  • ceiling(číslo) - zaokrouhlování nahoru.
  • floor(číslo) - zaokrouhlování dolů.
  • round(číslo) - zaokrouhlování dle běžných zvyklostí, tj. na nejbližší celé číslo.
  • sum(sada uzlů) - vrátí součet všech čísel získaných postupnou konverzí uzlů v sadě na čísla.

string - Řetězec znaků

Řetezec znaků v kódování unicode je hned po sadě uzlů nejspíše nejpoužívanější datový typ v jazyku XPath či XSLT. Řetězce můžeme zapisovat mezi apostrofy (') či uvozovky (").

Opět je možné řetězec zkonvertovat z jiného typu pomocí funkce string():

  • Sada uzlů se převede na řetězec reprezentující obsah jejího prvního uzlu (tj. textový obsah elementu, obsah textového uzlu nebo hodnotu atributu)
  • Číslo se převede na jeho hodnotu v desítkové soustavě případně na řetězec "NaN", "+Infinity" nebo "-Infinity".
  • Logická hodnota se převede na "true" nebo "false".
  • Jak se převádějí jiné datové typy snad nemá cenu zmiňovat ^_~

K práci s řetězci máme k dispozici poměrně velké množství funkcí, a proto se jimi budeme zabývat až v příštím díle, spolu s náležitým příkladem použití.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

proc??? proc dyz to dawno je... napsane... 23.8.2004 22:23 tomiq




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze