LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Programujeme s XML (11.) - Základy jazyka XPath

XSLT používá jazyk XPath pro různé výrazy uvnitř šablony, pro vybírání částí dokumentu, i pro různé výpočty, proto se dnes podíváme na základy toho, co nám tento jazyk nabízí.

10.8.2004 15:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 14390×

Jak již z názvu vyplývá, jedná se v první řadě o jazyk, který nám umožňuje určovat cesty (path) v rámci dokumentu. Vzhledem k tomu, že jazyk je dle mého názoru někdy až příliš komplikovaný, nebudeme se zabývat všemi jeho (někdy dosti obskurními a ještě obskurněji zapisovynými) možnostmi, ale pouze jakousi podmnožinou, jež považuji za postačující pro běžné použití. Proto také budu pro navigaci v dokumentu používat pouze zkrácenou syntaxi, která je jednak kratší a jednak vypouští, dle mého názoru poněkud matoucí, koncept os.

Za základní způsoby, jak vybrat sadu elementů, můžeme považovat tyto:

  • název-elementu - vybere všechny dceřiné elementy aktuálního elementu s názvem název-elementu
  • * - vybere všechny dceřinné elementy
  • . - vybere aktuální element.

Tyto zápisy můžeme kombinovat pomocí / a // například takto:

  • a/b - vybere všechny elementy b, které jsou dceřinýmy elementy elementů a, které jsou dceřinýmy elementy aktuálního elementu
  • */b - vybere všechny elementy b, které jsou dceřiným některého dceřiného elementu aktuálního elementu.
  • / - vybere kořenový element.
  • /a/b - vybere všechny elementy b, které jsou dceřinýmy elementy kořenového elementu a.
  • a//b - vybere všechny elementy b, jež jsou potomky elementu a, který je dceřiným elementem aktuálního elementu.
  • //b - vybere všechny elementy b v dokumentu, včetně případného kořenového uzlu.
  • .//b - vybere všechny elementy b, které jsou potomky aktuálního uzlu na jakékoli úrovni.
  • //a/b - vybere dceřinné elementy b všech elementů a v dokumentu.

Můžeme si to tedy představit přibližně jako jméno souboru s tím, že // víceméně zastupuje libovolně dlouhou sekvenci /*.../.

Podobný princip můžeme použít i pro vybírání atributů, ten označíme prostřednictvím znaku @.

  • @foo - Vybere atribut foo aktuálního elementu. (tj. všechny atributy foo, víc než jeden být v XML nemůže)
  • @* - Vybere všechny atributy aktuálního elementu, k čemu to může být dobré si ukážeme někdy příště.

A samozřejmě je možné toto kombinovat i s elementy, jako například "/html/body/@bgcolor".

Tohle by nám pro základní práci s XSLT nejspíše stačilo, ale ještě si dnes ukážeme, jak sadu uzlů vrácenou podobným výrazem dále alespň jednoduše filtrovat.

Za výraz je možné do hranatých závorek napsat podmínku, která bude aplikována na všechny vybrané uzly a vybrané zůstanou pouze ty, které podmínce vyhovují (podobně jako klauzule WHERE v jazyku SQL). V této podmínce můžeme opět využívat vše, co jsme se již naučili výše a také můžeme do hranatých závorek napsat pořadí uzlu, který nás zajímá, a nebo můžeme použít zápis [last()], jenž vybere poslední uzel v sadě:

  • a[1] - vybere první element a.
  • a[6] - vybere šestý element a.
  • a[last()] - vybere poslední element a.
  • a[b] - vybere všechny elementy a mající dceřinný element b
  • a[@foo] - vybere všechny elementy a, jejichž atribut foo je nastaven.

Také můžeme používat porovnávací operátory =, !=, <, >, <= a >=, a také logicné operátory and a or (jazyk Xpath nemá operátor not, místo toho má funkci not()), samozřejmě je možné používat závorky. Takže:

  • a[@foo="bar"] - vybere všechny elementy a, jejichž atribut foo má hodnotu "bar".
  • a[@foo="bar" and @prio>2] - vybere všechny elementy a, jejichž atribut foo má hodnotu "bar" a zároveň má jejich atribut prio hodnotu vyšší než 2.

Také je možné použít více výrazů v hranatých závorkách za sebou, v tom případě se vyhodnocují zleva doprava:

  • a[@foo="bar"][1] - Vybere první element a, jehož atribut foo má hodnotu "bar".
  • a[1][@foo="bar"] - Vybere první element a, pokud má jeho atribut foo hodnotu "bar", pokud takovou hodnotu nemá, nevybere se nic.

Ačkoli oba případy zní podobně, není to totéž.

Na závěr bych doplnil, že výraz v atributu match elementu xsl:template se chová poněkud jinak, než ostatní výrazy, pokud uvedete pouze název elementu, dojde k vybrání všech elementů s daným názvem v dokumentu (což je koneckonců logické chování).

Zde možnosti jazyka XPath pochopitelně nekončí, proto budeme příště pokračovat rozborem jeho dalších možností.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze