LINUXSOFT.cz
Nazwa użytkownika: Hasło:     
    CZ UK PL

> Austrumi

Austrumi logoA máme tu další live minidistribuci na pouhých 50MB, kterou lze vypálit na vizitku a nosit ji "všude" s sebou.

14.12.2005 10:00 | Jiří Simon | czytane 16238×

RELATED ARTICLES KOMENTARZE   

Austrumi je Lotyšská distribuce založená na Slackware GNU Linux. Je velice nenáročná na hardware a k běhu jí stačí procesor pentium a 128 MB paměti. Po vložení CD do mechaniky a nastartování úvodní bootovací obrazovky jsou na výběr dvě možnosti: "al text", pomocí této volby Austrumi nastartuje pouze do textového režimu a "al nocdcache" nastartuje systém z CD a nenahrává komplet vše do paměti. Protože Austrumi se standardně chová tak, že se kompletně natáhne do paměti a vysune CD (ve chvíli, kdy jsou v počítači dvě mechaniky, tak vždy vysune jenom tu první v pořadí, nezávisle na tom, jestli z ní bylo bootováno nebo ne). To má tu výhodu, že systém je velice rychlý a pokud je v počítači jenom jedna CD machanika, tak je ji možno používat pro další práci, třeba na zhlédnutí nějakého filmu.

 
 

Když Austrumi nastartuje do grafického režimu, tak vás přivítá okenní manažer Openbox 3.2. Openbox je velice jednoduchý a přehledný, ale i graficky povedený window manažer, kde se přepínání mezi plochami zajišťuje "Ctrl+Alt+levá/pravá šipka" a zobrazení minimalizovaných programů přes prostřední tlačítko myši (pro anglické prostředí). Jako spodní panel je použit lehký fbpanel založen na GTK2.

Hned po spuštění jsem narazil na jeden drobný problém, a to jak už jsem psal, že Austrumi je Lotyšská distribuce. Autoři dali za defaultní nastavení jazyka v Xech právě Lotyštinu, takže jsem ničemu nerozumněl. Po chvilce hledání v hlavním menu jsem naštěstí narazil na položku "Anglu" a tím jsem se přepnul na angličtinu (ve chvíli, kdy je Austrumi v Lotyštině a spustí se jakýkoliv program, tak i po přepnutí do anglického prostředí zůstane v Lotyštině. To je způsobeno tím, že se nastavení programů ukládají do "home" uživatele. Standardně je přihlášen uživatel root, proto bude všechno uloženo v adresáři /root/ ). V anglickém prostředí se úplně změnil vzhled fbpanelu. Srazil se jen doprostřed obrazovky a zmizely z něj informace o plochách, spuštěných aplikacích a čas. Austrumi automaticky nedetekuje žadný DHCP server a tak při potřebě připojení je třeba síť nastavit. Proto zde slouží nástroj netconfig pomocí kterého to jde velice jednoduše. Spustit se dá buď z konzole nebo z menu->system->network. Netconfig je textový, proto ho lze spustit i bez Xek. Dále lze přenastavit parametry obrazovky v grafice programem monitor_setup, který je v menu->desktop. Tuto aplikaci se nevyplatí spouštět z textu, protože dostane Xorg do nějakého prapodivného stavu, že se stále restartuje dokola a nezbyde nic jiného, než systém restartovat.

 
 

V Austrumi je mnoho zajímavých a pro práci užitečných programů. Některé jsou sice starších verzí, například gimp 1.2.5, ale většinou je to z důvodu ušetření místa. Austrumi lze využít na kancelářské práce, protože menu kancelář obsahuje vše, co je pro práci potřeba (textový editor, tabulkový procesor , prohlížeč pdf a další). Bohužel nelze nastavit jinou klávesnici, než anglickou, takže vše by bylo bez diakritiky. Nebo lze Austrumi využít na sledování filmů, protože jeho součástí je i mplayer. Já jsem si to bohužel nemohl užít v plném rozsahu, protože při startu nebyla rozpoznána moje zvuková karta, a tak jsem měl vše bez zvuku.

Některé užitečné programy v Austrumi

  • Kanclář: Textový editor - Abiword, tabulkový editor - Gnumeric, html editor - Bluefish
  • Grafika: Editor obrázků - Gimp, prohlížeč obrázků - Gimv(gimgview), SVG editor - Inkscape.
  • Internet: Web browser - Firefox a Dillo, Ftp client - gftp, Mailový klient - Web-mail.
  • Síť: Ssh client - Gputty, samba client - LinNeighborhood, scanner síťe - nmap.
  • Multimédia: Přehrávač multimédií - Mplayer, vypalování a práce s audiem - Simplecdrx
  • Ostatní: Xterminál - rxvt, utility pro práci s oddíly disku - partimage, souborový manažer - Emelfm2, atd.
  • Samozřejmě Austrumi obsahuje i nějaké hry

Klady:

  • Množství programů
  • Rychlost
  • Vzhled

Zápory:

  • Defaultní jazyk -- lotyština
  • Žádný klasický konzolový textový editor

Závěr

Austrumi je malá a velice rychlá live distribuce s možností instalace. Je nenáročná a přehledná i pro začátečníka. Bohužel v ní chybí pár důležitých aplikací, a proto bych Austrumi nepoužil jako záchrannou distribuci při pádu nějakého systému. Dále jsem se setkal s tím, že na některých LCD monitorech X server vůbec nechtěl naběhnout, protože základní konfigurace má příliš vysoké nároky na rozlišení a frekvenci. Ale i přes všechny její nedostatky se dá bez problémů použít jako notebook pro chudé (Austrumi + Flash disk).


KOMENTARZE

Nie ma komentarzy dla tej pozycji.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dopisywać komentarze.
> Szukanie oprogramowania
1. Pacman linux
Download: 4850x
2. FreeBSD
Download: 9044x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 8541x
4. alcolix
Download: 10914x
5. Onebase Linux
Download: 9631x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 6219x

1. xinetd
Download: 2382x
2. RDGS
Download: 937x
3. spkg
Download: 4692x
4. LinPacker
Download: 9918x
5. VFU File Manager
Download: 3173x
6. LeftHand Mała Księgowość
Download: 7171x
7. MISU pyFotoResize
Download: 2775x
8. Lefthand CRM
Download: 3539x
9. MetadataExtractor
Download: 0x
10. RCP100
Download: 3087x
11. Predaj softveru
Download: 0x
12. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2024 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz