LINUXSOFT.cz
Nazwa użytkownika: Hasło:     
    CZ UK PL

> Mandriva Linux 2007 CZ

Mandriva Uplynul rok od vydání Mandriva Linuxu 2006, který jsme testovali v krabicové verzi, a máme k dispozici novou verzi této distribuce, která se k nám dostává, díky firmě QCM, přes pulty knižních obchodů.

7.12.2006 09:00 | MaReK Olšavský | czytane 23437×

RELATED ARTICLES KOMENTARZE   

Úvod

Já sám jsem používal Mandrake a posléze Mandriva Linux zhruba 5 let, přičemž jsem v té době zažil verze, které so povedly méně i verze, které se povedly velmi dobře a z těch opravdu povedených mi nezbývá, než vyzdvihnout verzi 9.1. V letech 2005 a 2006 jsem postupně přešel na Ubuntu Linux a byl jsem velmi zvědav, jak si nová verze Mandrivy povede.

V balení, které jsem získal, a jenž je ke koupi v každém slušném knihkupectví byly 2 DVD, jedno pro 32 bitové procesory i586 a novější, druhé pro platformu x86-64, a 300 stránková příručka. Jak je již z určení DVD zřejmé, budete potřebovat nejméně Pentium, abyste tuto distribuci nainstalovali, pokud budete chtít použít některý z počítačů řad i386, či i486, budete se muset poohlédnout po jiné distribuci.

Příručka k této distribuci je psána velmi dobře, pamatuji jí zhruba od 9. verze Mandrake a je stále lepší, i silnější. Tentokráte je v tomto balíku pouze jediná, na rozdíl od verze 2006, kde byly 2, tato základní a pro pokročilého uživatele. Pokročilý uživatel většinou ví, kde hledat jaké informace a oželením druhé knihy se dostala distribuce na mnohem zajímavější cenu 497 KČ/747 SK. Kvality příručky jsem otestoval na jednom běžném uživateli, který byl schopen, podle ní, nainstalovat a nastavit plně funkční desktop.

Instalace

Pro otestování instalace jsem zvolil desktop, který používám, v téměř nezměněné sestavě, zhruba 2 roky. Jedná se o 2.5 GHz Intel Celeron a 1024 MB RAM, chipset SiS, grafická karta S3 Savage4/32MB, s disky, i DVD mechanikou, připojenými na PATA rozhraní. Druhé PC bylo podstatně slabší, ale obsahuje grafickou kartu, na které jsem mohl otestovat akcelerovaný (3D) desktop. Disky byly rozdělené, hlavní souborový systém je, žurnálovací, ext3. Identifikace veškerého hardware, včetně USB myší proběhla 100% v pořádku a vše fungovalo, jak mělo, včetně správného nastavení pracovní grafických karet (S3 Savage4 a nVidia GF3 Ti), které by dnes řada uživatelů zařadila spíše mezi muzeální exponáty :-).

Instalace vypadá od první verze Mandrake, kterou jsem používal, v podstatě pořád stejně a je udělána natolik přehledně, že by neměla činit žádné problémy i málo zkušeným uživatelům. V posledních krocích instalace jsem však narazil na drobný, a také jediný, problém. DHCP nezafungovalo, jak mělo. Ve firmě používáme server s MS Windows 2003, který se stará i o přidělování adres. Zřejmě si Mandriva 2007 s tímto serverem neporozuměla, i přes správné nastavení domény, ale je téměř jisté, že se jednalo o ojedinělý problém, na který jsem měl štestí pouze já.

Po několika základních testech čisté instalace jsem pomocí Easy Urpmi přidal internetové zdroje a nainstaloval jsem software, který mi po čisté instalaci chyběl, ale který není nezbytně nutný pro většinu běžných uživatelů.

Pojďme si shrnout, co vše je v nové verzi distribuce:

  • Jádro 2.6.17
  • KDE 3.5.4, Gnome 2.16.0 (ty jsou na DVD), aktuální XFce bylo k dispozici po doplnění instalačních zdrojů z internetu
  • Mozilla Firefox i Mozilla Thunderbird řady 1.5. Aktuální verze naleznete na těchto stránkách.
  • Acrobat Reader 7.0.8
  • MySQL 5.0.24a, PostgreSQL 8.1.4, SQLite 3.3.6 (ale i starší verze 2.8.17)
  • OpenOffice.org 2.0.3
  • Gimp 2.3.10
  • Xen 3.0

Zkušenosti s používaním

Považuji se za vcelku průměrného uživatele Mandriva Linuxu, ale i bez této zkušenosti bych neměl problémy najít většinu potřebného software, protože vše je, míněno umístění v menu, na zcela logických a předvídatelných místech. Pro běžnou práci i hry byl nainstalován veškerý potřebný software a to včetně několika komerčních aplikací, které zakoupila Mandriva pro své uživatele a které by neměly být ve free verzi. Již na obálce knihy je uveden přehrávač LinDVD a hra Flatout. Ta hlavní zajímavost pro uživatele, kteří by rádi nahradili MS Windows na desktopu a kteří si rádi zahrají hry, je plná verze Cedegy, která poslouží ke spuštění řady her, původně napsaných pro MS Windows, já jsem si pod Cedegou rozchodil Formula 1 Grand Prix a několik verzí populárního NHL bez vážnějších problémů. Pochopitelně, že Cedega je zaplacená, ale v tomto vydání bez možnosti updatů, není nutné ji vůbec registrovat.

Začátečníka mohou odradit menší problémy s lokalizací Mandriva Linuxu 2007, které neleží na hlavě QCM, potažmo Ivana Bíbra. Není obsažena lokalizace pro Mozilla Firefox, Mozilla Thunderbird a KOffice, alespoň z těch nejviditelnějších programů. Řešení je popsáno na českém portále Mandriva Linuxu a měl by jej zvládnout každý.

Pokud jste příznivci akcelerovaného (3D) desktopu, Mandriva vám jej nainstaluje velmi snadno a téměř nemusíte podstupovat martýrium ručních instalací ze zdrojových kódů. Mandriva obsahuje dvě konkureční technologie akcelerovaného desktopu Xgl a AIGLX, podle toho, jakou máte grafickou kartu a jaké zvolíte ovladače. Zatímco AIGLX je integrovaný do grafického serveru a bude vám fungovat s open source ovladačí pro grafické karty ATI a Intel, Xgl je přídavný grafický server, který bude fungovat s proprietárními ovladači ATI a nVidie. K tomu, abyste mohli vymožeností takovéhoto desktopu využívat, budete potřebovat ještě Compiz, nebo neoficiálně lepší Beril, k něhož instalaci je návod na stránkách projektu. Nicméně, jedná se většinou pouze o pěkné efekty u nichž jsem nenalezl, jak by mi urychlily a usnadnily práci.

Jakožto programátor jsem nalezl vše potřebné pro mou práci, ať již prostředí, které používám (Anjuta a Bluefish), tak podporu běžných programovacích a scriptovacích jazyků. Drobný zádrhel jsem měl pouze s javou, od které jsem v repozitářích viděl pouze běhové prostředí j2re, ve verzi 1.5.0.8, ale nainstalovat plné JDK, stažené ze stránek SUN Microsystems, by nemělo být výrazným problémem pro kteréhokoliv vývojáře.

Běžný uživatel, který potřebuje pro svou práci přístup na internet (www prohlížeč, poštovní program, im komunikátor, Skype), kancelářské aplikace, vypalovací a multimediální software bude také spokojen, protože zde má vše a vše je v nejvyšších možných stabilních verzích, vzhledem k datu zmražení software.

KDE v Mandriva 2007 Správce balíčků Nastavení desktopu

Vzhled Mandriva Linuxu 2007 je klasicky příjemně modrý *** Změny k větší přehlednosti jsou i v RPMDrake *** V 3DDrake jde nastavit akcelerovaný desktop, S3 Savage4 bohužel nepodporuje

Cedega GNUCash

Cedega pro hraní Windowsových her *** GNUCash, bylo by potřeba dotáhnout češtinu a šablony pro českou legislativu, jinak výborný program

Závěr

Doporučit Mandriva Linux 2007 CZ, nebo ne? Začínajícímu uživateli ano, protože má pro téměř veškerá nastavení rozumnou grafickou nadstavbu, ale samozřejmě, jak se bude učit, přejde k přímé editaci konfiguračních souborů. Najde vše co potřebuje pro práci i zábavu. Pokročilý uživatelé mohou na Mandrivu pohlížet s despektem, nicméně i jim může sloužit k plné spokojenosti. Velkým plusem je automatizace nastavení a nainstalování akcelerovaného desktopu, stejně tak mnohé potěší připravená Cedega. Chybky v podobě chybějících lokalizací jsou snadno řešitelné. Cena za kvalitní příručku s dodanými médii pro 32 i 64 bitové PC je výborná. Opravdu se jedná o plný Powerpack, jen se s ním nedistribuuje kód pro pro členství v Mandriva klubu.

Pokud nejste zarytí příznivci jiné distribuce a váháte, kterou si vybrat, nelze jinak, než Mandriva Linux 2007 CZ, ve verzi ve které je v prodeji, doporučit. Pokud budete hledat místo, kde ji koupit, můžete jej objednat u knihkupců, anebo v eshopu QCM.


KOMENTARZE
Chybičky 7.12.2006 14:36 bibri
L Re: Chybičky 7.12.2006 14:57 František Hucek
via kt600 15.12.2006 18:38 borek
L Re: via kt600 20.12.2006 11:35 Petr Jakubec
MDV 2007 je príma! 20.12.2006 11:38 Petr Jakubec
instalace 10.2.2007 11:45 adam novak
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dopisywać komentarze.
> Szukanie oprogramowania
1. Pacman linux
Download: 4850x
2. FreeBSD
Download: 9044x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 8541x
4. alcolix
Download: 10914x
5. Onebase Linux
Download: 9631x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 6219x

1. xinetd
Download: 2382x
2. RDGS
Download: 937x
3. spkg
Download: 4692x
4. LinPacker
Download: 9918x
5. VFU File Manager
Download: 3173x
6. LeftHand Mała Księgowość
Download: 7171x
7. MISU pyFotoResize
Download: 2775x
8. Lefthand CRM
Download: 3539x
9. MetadataExtractor
Download: 0x
10. RCP100
Download: 3087x
11. Predaj softveru
Download: 0x
12. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2024 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz