LINUXSOFT.cz
Nazwa użytkownika: Hasło:     
    CZ UK PL

> Mandriva Linux 2007.1 CZ

S návratem Mandrivy k půlročnímu cyklu vydávání vyšla česká verze distribuce s příručkou od osvědčeného autora Ivana Bíbra. Jaká je jsme se podívali v dnešní recenzi.

25.6.2007 09:00 | MaReK Olšavský | czytane 18740×

RELATED ARTICLES KOMENTARZE   

Mandriva Linux je, jednou z nejoblíbenějších a nejpoužívanějších distribucí v ČR/SR. Od 8. řady původního Mandrake Linuxu je tato, původem Francouzská, distribuce distribuována firmou QCM, ale především je spjata s osobou Ivana Bíbra. Investice do koupě verze s příručkou je rozumná, protože získáte jednak tu praktickou příručku a druhak instalační média v rozsahu, v jakém je, legálně, z internetu nestáhnete.

Příručka má solidních 416 stran (ta minulá o 100 stran méně), na nichž najdou potřebné informace jak začínající uživatelé, tak pokročilí, ale již ne znalci GNU/Linuxu, kterým poslouží jako průvodce případnými instalačními potížemi a specifiky. Její kvality jsou za těch několik verzí opravdu na velmi vysoké úrovni. Knížka, místy okořeněná osobitým humorem Ivana Bíbra, seznámí nového uživatele s instalací systému, popíše první kroky v systému i běžných aplikací a obsahuje FAQy. Jak IB na začátku knížky píše, nepomůže čtenáři s /etc/sysctl.conf, protože se nejedná o podrobnou referenční příručku a není určena k pobavení, jelikož je to manuál.

Napřed se podívejme na změny v nové verzi (zde budu trochu míchat i se změnami vůči MDV 2006):

  • Jádro 2.6.17 je „stejné“, jako v předchozí verzi 2007. Číslo jádra je pro většinu uživatelů nedůležitý parametr, pokud netrvají na technologiích, které byly přidány v novějším jádře (KVM od 2.6.20), podstatné je přidání patchů, které vylepšují podporu nového hardware.
  • Změna bootloaderu z LILO na GRUB od této verze. Pokud bude upgradovat ze starší verze MDV, zůstane vám lilo zachováno, ale bude pouze v textové verzi, protože již pro něj neexistuje grafické téma. Samozřejmě, lze zaměnit lilo za lepší grub.
  • Kódování UTF-8 je asi nejcitelnější změnou, pokud přecházíte z verze 2006. Pokud máte diakritiku v názvech souborů, jde o řešitelný problém, ale jsou aplikace, které zatím Unicode nezvládají dobře a pokud je používáte (například Enlightenment, Eterm), lze systém nainstalovat s podporou původního kódování, v našem případě ISO-8859-2.
  • Paralelní init scripty jsou již v MDV 2007 a urychlují celkový start systému. Jedinou nevýhodou je nutnost vyšší opatrnosti, pokud do nich zasahujete ručně, tj. nepoužíváte ty distribuční.
  • X.org 7.2 díky němuž obsahuje MDV 2007.1 ovladače moderních karet (pochopitelně těch podporovaných, čiže ATI R6xx zatím ne moc dobře) pokud možno s akcelerací, spolehlivě fungují grafické čipy nVidia, ATI, Intel, SiS, S3. Díky nástroji Drak3D je zprovoznění 3D desktopu (správněji spíše akcelerovaného desktopu) snadné, na výběr je Xgl i AIGLX a okenní manažery Compiz, Beryl a Metisse. Osobně si myslím, že akcelerovaným desktopem jen ohromíte případného zájemce o Linux (srovnejte výkonové nároky pro tentýž efekt v MS Windows Vista), ale při praktickém používání je spíše nepříjemnou překážkou.
  • Změny v českém vydání jsou přidanou hodnotou, za níž je třeba poděkovat IB. Vzhledem k dodávce na dvouvrstvých médiích je k dispozici mnohem více software, který není nutné stahovat z internetu, vyjma aktualizací.
    • main2/ obsahuje software, který je dostupný z oficiálních zdrojů Mandriva Linuxu
    • plf/ software, který oficiálně v Mandriva Linuxu není, ale je velmi užitečný. Odstraněny jsou pouze balíčky s problematickou licencí.
    • OOo_2.2.0cz/ jsou oficiální balíčky posledního stabilního vydání kancelářského balíku.
    • opera/ a sim/ přináší prohlížeč Opera a komunikátor SIM.

Instalace

Jak je již klasikou u většiny distribucí, nenastal žádný problém při instalaci, všechen hardware na testovacím PC (32bit Intel Celeron 2.5GHz, 1GB RAM, nVidia GF2/MX400, SoundForte FM801) byl rozpoznán bez problémů. Ruční zásah byl zapotřebí pouze pro zprovoznění Zip disku připojeného na paralelním portu a síťové tiskárny HP LJ 2840.

Instalační proces je stejný, jaký je znám už od dob MDK 8.0, nemá čím překvapit uživatele. Můžete instalovat i z textového rozhraní, které sice není tak hezké, jako grafické, ale svůj účel 100% splní. Vyberete jazyk, potvrdíte licenci, pokud si instalátor nebude jist myší, ověří její funkčnost, vyberete typ instalace mezi čistou instalací a aktualizací, zvolíte svou preferovanou klávesnici a můžete přikročit k nastavení disku. DrakX sice umí měnit velikosti oddílů na disku, nicméně bych doporučil pro tuto operaci použít GParted LiveCD, případně jinou živou distribuci Linuxu obsahující nástroj GParted. Když instalátoru DrakX nastavíte místo pro instalaci MDV, můžete potřebné oddíly zformátovat. Kvůli testování různých distribucí mám /home/ na zvláštním oddíle, který nikdy neformátuji, toto se osvědčilo i když chci opravdu změnu distribuce a nelze jinak, než doporučit.

Poté už se dostanete k výběru balíků, který je buď skupinový, tj. podle použití počítače a preferovaného desktopu, nebo lze vybírat jednotlivé balíky. Začínající uživatel nejspíše vybere skupiny aplikací, které hodlá používat, kdežto znalý Linuxář vybere jednotlivé balíky. Následuje potvrzení zvolených démonů a čekání na instalaci základního systému. Pak nastavíte heslo hlavního uživatele, případně vytvoříte další uživatele, nastavíte a nainstalijete zaváděcí program (boot manager), zobrazíte si souhrn instalace, kde můžete donastavit některé volby (síť, tiskárna, …) a následuje restart, po kterém se dostanete k prvnímu startu systému.

Kniha DVD Počátek instalace Odsouhlasení licence

Knížka Ivana Bíbra *** DVD9 média s verzemi pro 32 i 64 bitové PC *** První start z média *** Je třeba odsouhlasit licenci

Porcování disku Výběr použití Jednotlivé balíky

V této části přidělíte diskové oddíly *** Výběr skupin balíků podle nasazení instalovaného PC *** Výběr jednotlivých balíků

MDV v praxi

Ti co vědí něco o mé činnosti na tomto serveru jsou seznámeni s tím, že v současné době používám Ubuntu Linux, ale není tomu tak dávno, kdy jsem na desktopu provozoval MDK/MDV od verze 8.0 z roku 2001 až po verzi 2005, která byla jakousi beta verzí pro 2006, leč se příliš nepovedla a rozhodl jsem se zkusit něco jiného. Po čisté instalaci distribuce se mi osvědčilo nastavit zdroje software, obvykle mé první kroky míří na EasyURPMI.zarb.org (AKA PLF), stránku, na níž si vygeneruji několik konzolových příkazů, jimiž přidám oficiální i neoficiální zdroje, SoS RMPS, Thac's RPMS a české stránky mandrake.zstenis.org (zde je výborný zdroj na lokalizované produkty Mozilly, nebo Krusader). Na internetu, třeba s pomocí Google, lze nalézt další zdroje, ale kvůli potenciálním konfliktům mezi balíky a jejich verzemi nedoporučuji přidat každý zdroj, který potkáte na internetu.

Zdroje Zjišťování aktualizací Nový balíček z média

Správce software načítá zdroje software *** Zjišťují se nové aktualizace *** Instalace balíku, který nebyl v repozitáři

Pokud se v dalším textu budu odkazovat na software, který je k dispozici, bude to děláno s vírou, že jste přidali zdroje pomocí PLF, protože ne vše je k nalezení na instalačním DVD. Dokonce bych tyto zdroje doporučil přidat kvůli nesvobodným balíkům (kodeky) a možnosti nainstalovat Javu 6.

Mandrake Control Center Správa software Nový balíček z média

Mandrake Control Center, vypadá stále stejně *** Výběr balíků je uspořádán velice přehledně *** Co se má dít s výměnnými médii

Kancelář a internet

Do této položky si dovolím zahrnout i desktopy/windows managery. Zastoupeny jsou desktopy Gnome 2.18, KDE 3.5.6 a XFce 4.4, z jednodušších správců oken se lze setkat s IceWM 1.3, Enlightenment 0.16 (u E si nejsem jist, zda-li se jedná o desktop, nebo wm), anebo minimalistický Fluxbox 1.0.0rc2. Pokud to jen trochu je vše vyladěné do témat Mandrivy, která jsou velmi příjemná na pohled.

Kancelářské aplikace jsou klasicky známý OpenOffice.org 2.1 (ano je to vývojová verze 2.2), IB připravil na DVD i aktuální finální verzi 2.2, KOffice 1.6.2 a GnomeOffice (sestávajíce se z Abiword 2.4.6 a Gnumeric 1.7.8). OpenOffice ve verzi 2.2 si velmi dobře poradili se všemi dokumenty, které jsem se v nich pokusil otevřít, ale KOffice, nebo Gnome Office zaznamenali zaškobrtnutí při složitějším formátování a komplexnějších tabulkách. Pokud používám pro většinu dokumentů formát *.rtf s nepříliš komplikovanými styly, nebo jednodušší tabulky, ocením spíše rychlos Gnome Office, než robusnost OO.o.

Po instalaci se jedná o jakýsi standard v podobě prohlížečů Mozilla Firefox 2.0.0.3 a Konqueror 3.5.6 (hluboce podceňovaný kvalitní prohlížeč), jako bonus v Českém vydání je Opera 9.20. Na přístup k mailům je pro uživatele XFce/Gnome klient Evolution 2.10, pro příznivce KDE KMail 3.5.6, populární Mozilla Thunderbird 2, nebo minimalistické Sylpheed 2.3.0 a Claws-Mail 2.9 (dříve byl tento klient známý jako Sylpheed Claws). Pro instant messaging, news, rss si najde každý uživatel tu svou oblíbenou aplikaci, které jistě zná i z dalších distribucí. Pro im jsou připraveny Kopete 3.5:6, Pidgin 2 (na DVD je ještě beta verze Gaimu), Gajim 0.11, Psi 0.11, oblíbený SIM, Skype, nebo Wengophone, který si získává stále větší popularitu.

Office Firefox KPdf

OpenOffice.org 2.2 & Dia *** Mozilla Firefox je aktuální k době vydání *** KPdf - rychlý prohlížeč pdf

Multimédia a hry

Pro multimediální kreativce je připravené množství programů (přehrávače a prohlížeče vynechám): Gimp 2.3.14 (bitmapový editor), Inkcsape 0.45 (vektorový editor), Blender 2.43, Audacity 1.3.2, Rosegarden 1.2.4, Avidemux 2.4, nebo Kino 1.0.0.

Na našich stránkách asi není potřebné vysvětlovat, jak se to má s hrami. Každá distribuce má na médiu (médiích) ty základní a na internetových zdrojích se jich najde mnoho, ať se již jedná přímo o repozitáře distribuce, nebo přímo stránky tvůrců. Když vyšla minulá verze Mandriva Linux 2007, s povděkem jsem chválil získání a zařazení upraveného Wine, Cedegy, ve které lze spustit mnoho her určených pro MS Windows (on se i klasický Wine v oblasti her značně zlepšuje). V této verzi není Cedega zařazena, ale pokud máte minulou verzi, můžete ji snadno nainstalovat, stačí použít balík „cedega-small-mandriva“, který je na DVD v adresáři i586/media/non-free. (Cedegu pak zcela nelogicky naleznete v menu Multimédia -> Grafika, alespoň mě se tam v Gnome zařadila.)

K3b Gajim a Audacious Hry

K3b - nejlepší vypalovací GUI pro Linux *** Jabber klient Gajim a Audacious *** Několik hraček pro Linux

Vývoj a server

Pro vývojáře je k dispozici podpora pro rozšířené jazyky a nejpoužívanější vývojová prostředí. Podporovány jsou jazyky C/C++, Fortran, Pascal (díky projektu Freepascal, ze scriptovacích vyberme například Perl (5.8.8), Python (2.5), Ruby (1.8.5) a PHP (4.4.4 i 5.2.1), ale milovníci zajímavostí, jako například Forthu, také nejsou ošizeni. Z vývojových prostředí jsou dostupná KDevelop (3.4), Anjuta (1.2.4) + Glade2, Monodevelop (0.13), Quanta+ (ukrytá v balíku KDEWebDev), nebo výborný Bluefish (1.0.7).

Ze serverů si dovolím vypíchnout jen ty nejpoužívanější, jimiž jsou Apache 2.2.4, Lighttpd 1.4.13, PostgreSQL 8.2.3, FirebirdSQL 2.0 (verze classicserver i superserver), MySQL 5.0.37 i MySQL 4.1.22, Proftpd 1.3.1 a tftp 0.42.

QT Designer Totem Hry

QT Designer *** Přehrávač Totem *** Přehrávač Amarok s připojeným levným MP3 přehrávačem

Užitečné odkazy

  • Errata –  první stránka, kam byste se měli podívat, pokud se setkáte s chybou, ať v distribuci, nebo v příručce.
  • MandrivaLinux.cz – portál zaměřený na podporu a propagaci Mandriva Linuxu v ČR/SR.
  • mandrivauser.cz – stránky firmy Contactel, zaměřené dříve byly na adrese Mandrake.contactel.cz. Věnují se především bezpečnosti a aktualitám.
  • wiki.mandrivalinux.cz, aneb uživatelé uživatelům. Vznikající stránky, kde bude v budoucnosti dostatek návodů pro každého uživatele.

Závěr

Oproti minulé verzi, kterou jsme též recenzovali jsou opraveny některé chyby v dodávce lokalizovaných aplikací. Pokud chcete DVD přepálit kolegovi, nemusí se jednat o jednoduchou záležitost, protože verze 2007.1 je dodávána na dvouvrstvém DVD, prázdná média nejsou z nejlevnějších a jejich čitelnost není moc dlouhodobá. Největším lákadlem minulé verze mohla být dodaná Cedega, u této verze bych si troufl vypíchnout kompletní dodávku lokalizovaného systému, takže po instalaci už nemusíte mnoho instalovat ze sítě, abyste měli vše pro svou práci i zábavu.

Na domácí desktop je Mandriva velmi dobře připravenou distribucí, vyhoví i na firemním desktopu, pokud člověk neočekává dlouhododé aktualizace (v rozsahu několika let), technickou podporu a třeba snadné nastavení i používání VPN. Pro menší, nebo méně důležitý server je Mandriva Linux 2007.1 vyhovujíví, ale pro větší nasazení by bylo vhodnější použít jinou distribuci (i založenou na Mandriva Linuxu), která je určená pro servery. Firemním zákazníkům jsou určeny verze Mandriva Corporate Desktop a Mandriva Corporate server, které byly nedávno vydány ve 4. verzi a jenž mají mnohem delší podporu.

Koupit, nebo nekoupit? Pokud nejste zběhlý uživatel Mandriva Linuxu, je tato knížka s doprovodem potřebných médií výbornou volbou, získáte kvalitní příručku, která pomůže nejen úplným začátečníkům, ale i kompletní distribuci se všemi potřebnými ovladači. Zkušení uživatelé MDV se nemusí bát stáhnout volně šířenou verzi z internetu, ale musí řešit dost věcí vlastními silami. I když nejsem začínajícím uživatelem, tuto verzi bych jednoznačně koupil, protže získám dobře lokalizovanou distrobuci a podpořím vývoj povedené a propracované distribuce. Pokud budete hledat místo, kde ji koupit, můžete jej objednat u knihkupců, anebo v eshopu QCM.


KOMENTARZE
Ta 3D podpora....no prostě jako vždy.... :-) 25.6.2007 12:16 Tomáš 'Borg' Němec
L Re: Ta 3D podpora....no prostě jako vždy.... :-) 25.6.2007 12:25 MaReK Olšavský
  L Re: Ta 3D podpora....no prostě jako vždy.... :-) 25.6.2007 16:08 Petr Jakubec
neni tam cedega 25.6.2007 17:11 Dariusz Zabdyr
|- Re: neni tam cedega 25.6.2007 19:39 MaReK Olšavský
| |- Re: neni tam cedega 25.6.2007 20:10 Petr Jakubec
| | L Re: neni tam cedega 26.6.2007 10:22 Petr Ježek
| L Re: neni tam cedega 29.6.2007 11:48 Toník
|- Re: neni tam cedega 25.6.2007 20:39 juraj
| L Re: neni tam cedega 26.6.2007 10:29 Petr Ježek
|   L Re: neni tam cedega 26.6.2007 12:14 MaReK Olšavský
L Re: neni tam cedega 26.6.2007 10:24 Petr Ježek
Hezká recenze, jen pár dorbností 26.6.2007 10:16 Petr Ježek
|- Re: Hezká recenze, jen pár dorbností 26.6.2007 11:07 MaReK Olšavský
| L Re: Hezká recenze, jen pár dorbností 26.6.2007 14:38 Petr Jakubec
L Re: Hezká recenze, jen pár dorbností 26.6.2007 14:47 Petr Jakubec
  L Re: Hezká recenze, jen pár dorbností 26.6.2007 15:27 Tomáš 'Borg' Němec
    L Re: Hezká recenze, jen pár dorbností 27.6.2007 09:38 Petr Jakubec
nastavení medijí 27.6.2007 15:40 medulin
Mandriva Linux 2007.1 CZ 28.6.2007 21:43 Ilja Hrabáček
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dopisywać komentarze.
> Szukanie oprogramowania
1. Pacman linux
Download: 4850x
2. FreeBSD
Download: 9044x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 8541x
4. alcolix
Download: 10914x
5. Onebase Linux
Download: 9631x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 6219x

1. xinetd
Download: 2382x
2. RDGS
Download: 937x
3. spkg
Download: 4692x
4. LinPacker
Download: 9918x
5. VFU File Manager
Download: 3173x
6. LeftHand Mała Księgowość
Download: 7171x
7. MISU pyFotoResize
Download: 2775x
8. Lefthand CRM
Download: 3539x
9. MetadataExtractor
Download: 0x
10. RCP100
Download: 3087x
11. Predaj softveru
Download: 0x
12. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2024 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz