LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Mandriva Linux 2006 CZ - krabice z QCM

Mandriva IcoS recenzí na Mandriva Linux 2006 jste se již na stránkách tohoto serveru mohli setkat v dřívější recenzi, která byla věnována download edici. Nyní, když vyšla, je na čase podívat se na zoubek krabicové verzi, jak ji prodává QCM.

7.12.2005 11:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 19714×

S Mandriva Linux (dříve Mandrake) žiji a poměrně spokojeně pracuji přibližně od května 2001, tj. od verze 8.0. Za tu dobu se leccos změnilo, od několika verzí, které se mi na počítači vystřídaly, přes změny vývojového cyklu a následných změn v updatech na počítači až po odkoupení Conectivy firmou MandrakeSoft a následné změny celého vývojového cyklu, který by měl zanést i věci, vyvinuté v Conectivě. S tím co je Mandriva Linux a s novinkami ve verzi 2006.0 jsou čtenáři tohoto portálu již zajisté obeznámeni z článku Ondřeje Čečáka, takže tento článek se bude věnovat především tomu, co krabicové balení přináší za přidanou hodnotu.

První co uživatele zaujme, když mu přijde balení domů nebo jej zakoupí u některého z prodejců, je velikost krabice. Není tomu tak zcela dávno, co přišla 3 média a po verzi 9.1 (tuším) jedna slabá příručka. Objemově největší část této krabice vyplňuje dokumentace, přesněji řečeno 2 knihy od Ivana Bíbra.

První příručka je "Mandriva Linux 2006 CZ - Příručka uživatele", která si klade za úkol seznámit s Mandriva Linuxem (řada věcí má obecnou platnost, takže není pouze a jen pro uživatele Mandrivy) začínajícího uživatele. Daří se jí to poměrně dobře, protože je psána nekomplikovaně a pan Bíbr za ní zaslouží pochvalu. Sestává se z několika logických celků:

 • Předinstalační příprava a instalace
 • První start systému
 • Základy práce s distribucí a vybrané aplikace
 • Administrace systému - zaměřeno na Mandrake Control Center (dále jen mcc)
 • Často kladené otázky (především ty, které kladou nováčci v Linuxu)

Jak již bylo napsáno, tato příručka je, alespoň dle mého názoru, orientována na začátečníky, tudíž od ní nelze očekávat přílišnou podrobnost. Nezabývá se prací v konzoli/terminálu, neřkuli pokročilou adminitrací, nebo překládáním src balíčků (tj. těch, které obsahují zdrojové kódy). Tato příručka má zhruba 340 stránek.

Druhá příručka se jmenuje "Mandriva Linux 2006 - Příručka pokročilého správce a začínajícího správce systému". Je slabší, má asi 220 stránek a je orientována na uživatele, kteří již mají zkušenosti s používáním Linuxu na počítači a umí si obsloužit alespoň základní administraci pomocí mcc. Je členěna do několika logických celků:

 • Základy práce v příkazovém řádku
 • Co se děje při startu Mandriva Linuxu
 • X Window - co to je a některá základní nastavení
 • Pokročilá nastavení v mcc
 • Správa a instalace software
 • Často kladené dotazy a odkazy na další zdroje informací

Tato příručka pochopitelně vzhledem k rozsahu nemůže pokrýt všechna témata, která by mohla uživatele zajímat, v základech nemůže konkurovat LDP (Linux - Dokumentační Projekt), nebo specializovaným příručkám věnovaným jedné specifické oblasti (Apache, Gimp, databázový server, ...), ale je opět psána velmi přijatelně.

První příručkou k Mandriva Linuxu byl relativně tenký sešit, ve verzi k Mandriva Linuxu 10 se rozrostl na téměř 250 stránek (mám Community Edition, proto se omlouvám, pokud to bylo u Official Edition jinak) až na v současnosti zhruba 560 stránek. Neměnilo se jen množství informací, ale i kvalita a to k lepšímu. Jeden z lidí, kteří tuto distribuci drželi v rukou poznamenal, že největší přidanou hodnotou proti download verzi této distribuce jsou právě tyto knihy, které se dají zakoupit i samostatně.

Vybaleny box Media Prirucky

Vybalená krabice od QCM *** Instalační média - 2×9GB DVD a 4×CD *** Příručky

Problémy instalace a používání

První věc, kterou je třeba provést je instalace Mandriva Linuxu na počítač, kde ji chcete používat. Instalační proces jako takový je v podstatě stejný již několik generací této distribuce a neskýtá žádné závažnější úskalí. Po bootu následuje výběr jazyka, potvrzení smlouvy, výběr balíčků, základní nastavení uživatelů, startovní nastavení (síť, běžící servery/služby, X.org), nakonec vyjmete médium a restartujete do nového Mandriva Linuxu. Po nastavení zrcadel pro plf, contrib a aktualice je doporučeno ještě nechat systém ověřit aktualizace, přeci jen mezi uzavřením obsahu médií a jejich dodáním na uživatelův stůl uplyne jistá doba. V mém případě to bylo přes 200 MB aktualizací.

Bohužel při instalaci může nastat nepříjemnost, že Váš počítač nebude chtít startovat z DVD médií. Firma QCM o tomto problému a v době psaní tohoto články byly zveřejněny 4 způsoby řešení: vytvoření startovací diskety (po dvou letech jsem potřeboval disketu :-)), nebo startovacího CD z obrazů umístěných na DVD1 v adresáři install/images/, nabootování z CD1, stlačení F1, výměna CD1 za DVD1 a pokračovat dále v instalaci a posledním řešením je nainstalovat vše z přiložených 4 CD, poté je odstranit jako zdroje pro instalaci a tyto nahradit DVD. Já jsem zvolil asi nejnepraktičtější metodu - vytvoření startovací diskety, protože najít doma bezchybnou disketu byl trochu obtížný úkol. Uvedený problém se týká, dle slov Ivana Bíbra, cca 1% počítačů, takže 100% není na vině chyba při vytváření předloh médií. Naštěstí Linux není systém, který by se přeinstalovával v příliš častých intervalech, tak se dá tento problém přežít.

Druhý problém, který jsem zaznamenal u sebe a několika účastníků Mandriva konference (na adrese mandrakemailmandrake.cz) se týkal běhu MySQL. Po instalaci neběželo a řešení problému poskytl v konferenci pan Ludvík Roubíček. Pokud Vám MySQL neběží, zadejte /etc/init.d/mysql/status a pokud uvidíte hlášení "mysqld neběží, ale subsystém je zamčen", tak postačí smazat zámky /var/lock/subsys/mysqld/var/run/mysqld/mysqld.pid, poté server ukončit a znovu nastartovat a mělo by být po problému. Příčina tohoto problému je zatím nikde nevysvětlená a pan Roubíček (jestli se tak opravdu jmenuje, nebo je to jen konferenční pseudonym :-)) odhadl, že jej mohla způsobit chybná závislost.

Třetí problém se týká Mozilla Thunderbird. Tohoto klienta používám na Linuxu i Windows a proto jsem si přes ProfileManager nastavil jeho pracovní adresář tak, aby byl přístupný z Linuxu i Windows, tj. na FAT32 disk. Při vstupu do některých obsáhlejších složek Thunderbird ztuhne a pomůže až killall thunderbird-bin. Po restartu je třeba provést údržbu patřičné složky a poté lze do ní vstoupit. Je možné, že je to chyba, která se vyskytuje jen u mě (že bych byl na chyby magnet?)

Co je navíc

Tato část by měla být především o porovnání s download edicí, která má 3 CD (eventuálně 1DVD, ale obsah je stejný). Přidáno je mnoho a minimálně jeden důležitý přídavek je díky tomu, že od vyjití download verze uplynula jistá doba.

 • OpenOffice.org2 - Poměrně důležitá aplikace pro kancelářského uživatele, která má proti jedničkové řadě mnohem lepší kompatibilitu s Office balíkem firmy MicroSoft. Instalace tohoto balíku je popsána v 1. části příručky na straně 141.
 • AVG 7.1 -  Na česká média Mandriva Linuxu (celá zpráva) byly přidány volně šířené (desktop) a testovací (server) verze AVG 7.1.
 • contrib, jpackage a plf - k datu kompletace médií aktuální obsah těchto dvou zdrojů. Plf je orientován především na multimédia a pokrývá i software, jenž není na oficiálních médiích, především z licenčních a dalších autorských práv (kupříkladu decss je sice OSS knihovna, ale je trnem v oku videoproducentům)
 • zdroje Thac, Borgdrake, SeerOfSouls.com a několik dalších významných zdrojů software.
 • LinuxExpres - Kompletní ročník LinuxExpresu v pdf.
 • hra Akční čeština - zábavná hra české provenience
 • srpms - balíky se zdrojovými kódy.
 • 2 kvalitně zpracované příručky

Jak jsem již napsal výše, škarohlídi tvrdí, že nejlepší na této distribuci jsou ty dvě příručky. Podle mého názoru, je tato verze Mandrivy zkompletována tak, že poslouží především těm, kteří nemají rychlé a nepočítané připojení k internetu a přesto nainstalují vše potřebné k práci.

To nejlepší nakonec

I přes nedostatky, se kterými jsem se potýkal (a nejsem jediný) a které jsem již popsal, se nejedná o šlápnutí vedle, pokud se některý z čtenářů rozhodne tuto distribuci zakoupit a používat. Pokud mohu shrnout to pozitivní na této distribuci v této verzi, tak jsou to následující věci:

 • Zrychleno - ve srovnání s verzí 2005LE (pravda, ta byla testovací) se systém choval rychleji a pružněji.
 • Stabilita - našel jsem podstatně méně situací, které v dřívějších verzích vedly ke konfliktu a pádu ať již programu, nebo celého systému.
 • Výběr software - pokud bych instaloval z download edice, musel bych postahovat ještě nejméně 1GB software, který používám
 • Lepší počeštění
 • Hezčí výchozí téma :-)
Gnome Cestina MCC umrel

Gnome s (téměř) defaultním tématem, opravdu pěkné *** Že by někde utekla UTF-8, kdy být neměla?? *** Toto je občasná smrt při ukončování MCC po instalaci

Koupit nebo nekoupit, toť otázka... Kladů je podstatně více než záporů (jedná se jen o drobné pihy na kráse), takže pokud nejste zarytým příznivcem jiné distribuce a nemáte rychlé připojení k internetu, je dost důvodů pro koupi a cena za toto balení se jeví jako naprosto přiměřená.

Mandriva Linux 2006 máme doma nainstalovaný přibližně týden. Desktop používám já většinou pro WWW vývoj a přítelkyně pro kancelářskou práci a přístup k internetu. Oba jsme našli to, že Mandriva plně pokrývá naše požadavky, oba jsme zjistili, že je opravdu rychlejší. Kromě čistého vývoje trochu experimentuji s monem a jazykem, který je postarší, ale kvalitně navržený, s Forthem. Všechny nástroje, které jsem potřeboval a chtěl, byly na dodaných médiích. V této verzi se mi povedlo bez problémů rozchodit fuse a sshfs (článek již v přípravě). S Mandrivou jako celkem jsem zatím spokojen a pokud někdo chce poukazovat na chyby zde zveřejněné, tak ať najde produkt bez chyb, především se nejedná o chyby, které by se vyskytovaly v běžném provozu.

Komerční oznámení:
Mandriva Linux 2006 - krabice z QCM k dispozici v našem Linux PC Shopu za 999 Kč.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze