LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> CollegeLinux

Nedávno jsem narazil na jednu zajímavou distribuci, kterou bych Vám tímto rád představil.

29.7.2004 08:00 | Vladimír Jarý | Články autora | přečteno 15957×

CollegeLinux

CollegeLinux je alternativní distribuce vyvíjená pod vedením nadšence Davida Costy na koleji Roberta Kennedyho na univerzitě v Délemontu, Švýcarsko. Distribuce má oslovit především studenty informatiky na technicky zaměřených školách, obsahuje proto řadu překladačů a také nástrojů pro vývoj webových aplikací. Na stránkách projektu najdete kromě aktualit také diskuzní fórum, galerii screenshotů a v neposlední řadu užitečných návodů. Současná verze 2.5 s kódovým označením obi wan je postavená na Slackware 9.1 (jádro 2.4.23, architektura i486), přináší vlastní instalátor a konfigurační nástroje, které mají zpřístupnit používání a správu systému i méně zkušeným uživatelům.

Instalace

Po stažení a vypálení jednoho iso souboru (necelých 650Mb) můžete začít se samotnou instalací. Pokud máte v BIOSu počítače povolené bootování z CD, spustí se instalační proces automaticky po restartu. Instalace probíhá v textovém režimu, během prvního kroku si vyberete a vyzkoušíte rozložení klávesnice.
Pak již následuje rozdělení pevného disku. K tomu slouží utilita cfdisk. Budete potřebovat alespoň jeden oddíl se souborovým systémem ext3 a jeden typu linux swap. Pokud máte disk připraven, můžete tento krok vynechat a přejít na nastavení přípojných bodů. Na závěr ještě můžete nakonfigurovat zavaděč systému, College Linux používá LILO. Poté začne kopírování balíčků.
Uživatel nemá možnost výběru, instaluje se vše, což může být problém, pokud máte hodně malý disk (na root oddíl je potřeba téměř 3.0 GB). Ačkoliv vypadá vše jednoduše, jsou tu dvě věci, na které je třeba dávat pozor: neexistuje možnost návratu a instalační program nečeká při potvrzení volby na stisk Enteru!
Při prvním spouštění je uživatel vyzván k základnímu nastavení jako výběr časového pásma, výběr modelu a rozvržení klávesnice, zadání hesla pro superuživatele, přidání uživatelů, hesla pro mySQL server a webmin, výběr jména počítače a základní síťová konfigurace. Instalátor dále připraví zvukový server ALSA a grafický server XFree86. Po dokončení bez nutnosti restartu najedou x-ka a přihlašovací dialog KDM.

První dojmy

Za výchozí pracovní prostředí zvolili vývojáři KDE, konkrétně verzi 3.1.4 (distribuce byla vydána 23.12.2003), přítomno je několik odlehčených okenních manažerů, GNOME chybí. Ačkoliv je na přihlašovací nabídce výběr velké množství okenních manažerů, fungují jen některé (blackbox, xfce).

pracovní plocha KDE xfce

Po prvním startu KDE se kromě Kandalfových tipů zobrazil kGpg (grafický frontend ke gpg) a vyžadoval vytvoření nového osobního klíče. Použité téma napodobující MacOS se mi poměrně líbí.

V ovládacím centru KDE můžete kromě vzhledu nastavovat také zavaděč, x window, správce přihlášení KDM, zvukový server a také jádro. Bohužel, zdrojové kódy jádra nejsou součástí distribuce, čehož jsem si všiml při instalaci ovladačů grafické karty od NVidie. Musel jsem si trošku pohrát s konfigurací zvukové karty, abych se zbavil šumu a praskání. Dále jsem na doporučení autorů vypnul automount, který je stále ve fázi vývoje a tudíž činí neplechu :-O. Proto jsem také musel ručně upravil připojování windows oddílů, optických a disketových mechanik (soubor /etc/fstab). Většina fontů si se zobrazením češtiny poradí. Zatím se mi však pod KDE nepodařilo zprovoznit mrtvé klávesy, takže nejsem schopen v KDE aplikacích psát velká písmena s háčky. Na tento problém jsem ovšem narazil i v KDE pod jinou distribucí. Pak jsem se vrhl na nastavení sítě, což byl úkol na minutu, stačilo do KPPP (dialer pro KDE) nasypat inicializační příkazy modemu, telefonní číslo a připojit se. K většině výše zmíněných úkonů najdete na domácí stránce distribuce podrobné návodu (v angličtině). Systém lze (kromě manuální úpravy konfiguračních souborů) spravovat pomocí Webmina (přístupný na https://127.0.0.1:10000/), již zmíněného Ovládacího centra nebo s využitím jednoúčelových utilit (např. alsaconf).

Balíčkovací systém

Již v úvodu jsem zmínil, že CL vychází ze Slackwaru, je tedy kompatibilní s .tgz balíčky. Jakoimplicitní program pro správu balíčků zde slouží slapt-get (obdoba apt-getu z Debianu). Přidání a odebírání balíčků probíhá v okně Konqueroru, pouzeje potřeba před prvním použitím v souboru /etc/slapt-getrc vybrat mirrory a následně spustit příkaz slapt-get --update. Na Slapt-getu mi vadí, že vůbec netřídí balíčky, ani podle abecedy, ani podle kategorii. Během stahování se také nezobrazuje průběh dokončení. Mimo Slapt-getu můžete využít oblíbený swaret, pkgtool nebo Kpackage.

grafická nadstavba SlaptGetu

Vývojové nástroje

Distribuce obsahuje řadu nástrojů pro programování a tvorbu webových stránek. Již během instalace"serverový robot " automaticky nakonfiguruje http server (apache 1.3.29) pro práci s php (4.3.3) a mySQL databází (4.0.16). PHP obsahuje moduly pro práci se sessions, ftp, openssl, gd knihovnu a mnohé další. Opravdu, po změně document rootu už nebylo potřeba dále upravovat konfigurační soubory serveru ani php. V případě nejasností můžete nahlédnout do přiložené dokumentace serveru. Jako editor skriptů a webových stránek poslouží Quanta nebo třeba Kate, emacs chybí. V distribucí je přítomen překladač jazyka C/C++ (gcc, cc) a Fortranu (f77). Dále můžete skriptovat v Perlu nebo Pythonu. Vývoj usnadní phpMyAdmin, KDevelop, případně QT designer.

phpinfo, phpMyAdmin QT Designer a Quanta

Ostatní aplikace

College Linux obsahuje řadu dalších programů pro každou příležitost, u většiny z nich jsem se zatím nesetkal se závažnějším problémem. Pokud nemůžete žít bez nejnovějších programů, pak Vám asi aktualizace dá chvilku práce. Půl roku od vydání je znát. Jako kancelářský balík poslouží Koffice, Open Office lze stáhnout slapt-getem. Z přehrávačů videa jsou zastoupeny mplayer i xine, audio přehraje xmms. Pokud máte sbírku nových filmů, asi si budete muset pořídit nejnovější kodeky. Prohlížeče internetu reprezentuje Mozilla, Konqueror, links a lynx (poslední dva jmenované pracují v konzoli). Nechybí ani poštovní klient (Kmail, pine), kecálek (Gaim), mnohé určitě potěší klient sítě Direct Connect (DCGUI-Qt). Z grafických editorů stojí za zmínku Gimp 1.2.5 a 3d modelovací program PovRay.

Mozilla s Flash pluginem, links GIMP, mplayer vývoj (Kate), FireFox gnuplot, xcalc, kalzium, kstars

College Linux je velice zajímavá distribuce, po 14 dnech používání jsem s ní velice spokojený. Za největší nedostatek považuji některé chybějící balíčky, zejména zdrojové kody jádra a Open Office. Pokud se Vám podaří přenést se přes úvodní instalační fázi, získáte v College Linux stabilní a rychlý systém.

V současnosti se pracuje na nové verzi, ovšem vývojáře trápí nedostatek dobrovolníků. Pokud máte zájem pomoci, můžete o sobě dát vědět vyplněním informačního formuláře

.

Seznam nejdůležitějších balíčků

Jádro: 2.4.23
KDE: 3.1.4
Kancelářský balík: Koffice 1.2.1

Multimédia:

 • alsa 1.0.0rc2
 • Gimp 1.2.5
 • MPlayer 1.0 PRE2
 • XMMS 1.2.8

Síťové aplikace:

 • DCGUI-Qt 0.2.20
 • LinNeighborhood 0.6.5
 • gaim 0.74
 • mozilla 1.5
 • samba 3.0.0

Vývoj:

 • apache 1.3.29
 • mySQL 4.0.16
 • PHP 4.3.4
 • gcc 3.2.3
 • gtk+ 2.2.4
 • QT 3.2.1
 • perl 5.8.0
 • Python 2.3.1

Podrobnější seznam balíčku si můžete prohlédnout na stránkách Distrowatch

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze