LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> SourceMage Linux - 1

Podíváme se na jednu méně známou distribuci ze skupiny distribucí založených na zdrojových kódech.

8.10.2009 00:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 9959×

Čas od času se rád podívám na nějaké exotické distro nebo Unix-like OS abych si ukrátil volný čas, našel nové přátele, rozšířil si obzory a podíval se jak vypadá současný development.

V tomto roce jsem se již seznámil s NetBSD, konkrétně s verzí 4.0, která mně moc nenadchla protože ačkoliv od dob 1.6.2 prodělala řadu významných změn uživatelská přívětivost se nezměnila a infrastruktura NetBSD projektu (CVS servery) je stejně přetížená jako vždy bývala. Opravdu jsem nečekal že ještě dneska budou na consoli problémy s kursorovými šipkami ve vi, klávesou delete, nefunkčním scrollbackem na consoli a console se budou stále nešikovně přepínat přes CTRL-ALT-FX, což je nejenže pomalé, ale nefunguje to v default nastaveném VMware Workstation. Uživatelskou přívětivost se rozhodně nevyplatí podceňovat poněvadž práce administrátora je významnou součástí celkového TCO a lidé se ne vždy rozhodují jen podle technických parametrů. Provozoval jsem dva netbsd servery a ačkoliv se stabilitou problémy neměli, objem čas strávený jejich administrací byl poněkud nadstandardní.

SourceMage GNU/Linux

Mám rád source based distribuce - odpadají problémy se závislostmi balíčků a můžete si vyhrát s jednotlivými kompilačními volbami programů. Prohlížel jsem proto seznam source based distribucí na distrowatch.com a u SourceMage linuxu jsem si řekl tak tohle má styl a bylo vybráno.

Domovská stránka distra se podle očekávání jmenuje sourcemage.org. Zavítal jsem do download sekce, kde bylo ke stažení instalační ISO, na dnešní poměry překvapivě komprimované pomocí bzip2. Na výběr je stažení ze dvou mirrorů a hlavního serveru. Není to moc, ale SourceMage nepatří mezi velmi populární distribuce. Na distrowatch to sice nedotáhl v popularitě podle clicků za den ani do top 100, nicméně na IRC kanálu #sourcemage na FreeNode najdete zhruba 50 uživatelů s kterými jsem si vždy dobře popovídal a počet nabalíčkovaných programů se blíží k 7000.

Vyrazil jsem tedy do ruského mirroru pro instalační ISO. Nebyla to cesta prstem po mapě, ale spíš pakety po internetu. Žádné dobrodružství s pomalým downloadem a padajícími linkami se nekonalo, download běžel zhruba 100 KB/s.

O to větší překvapení skýtal instalační program, tedy pokud lze vůbec takto nazývat několik instalačních skriptů. Instalace probíhá ve stylu Gentoo (video), je ale rozdělená do fází, které jsou vybavené jednostránkovou nápovědou. Pro bližší seznámení si prohlédněte screenshoty z instalace. I když je světě Linuxových source code distribucí instalační proces ve stylu ,,udělej si sám'' dneska již standardem mně připadal poněkud hardcore. Dnes jsem již navyklý na instalační programy řízené pomocí menu používané například v Free/Open BSD či Debian/Ubuntu - instalace trvá kratší dobu.

Když jsem se na FreeNode podivoval nad novým v gentoo stylu SourceMage instalačním programem (ten starý se totiž ovládal pomocí menu), tak jsem byl odkázán na instalační program OpenBSD s tím že mám být rád že to nemá instalaci jako OpenBSD. Ve světě Unixu je často kritizován instalační program OpenBSD a je dáván za vzor nejhoršího možného instalačního programu pro svou údajnou uživatelskou nepřístupnost. Většina takto kritizujících lidí ho pravděpodobně nikdy neviděla. Je sice pravda, že OpenBSD instalační program není řízen pomocí menu, ale je tak přímočarý že OpenBSD zvládne nainstalovat i vyložený začátečník o čemž bych v případě SourceMage docela pochyboval. Jedinou problematickou částí instalace OpenBSD může být dělení disků na filesystémy, což se dá snadno vyřešit nahlédnutím do instalační příručky. O OpenBSD jsem napsal pro linuxsoft dva články a shlédnout můžete i instalační videa (video1, video2). Instalační videa pro SourceMage jsem nenašel.

Instalace SourceMage je netypická a docela zajímavá. Po nabootování z instalačního ISO se ocitnete v consoli s bash promptem. Vypíše se vám jednoduchá nápověda a seznámení s instalačním procesem. Instalační proces se skládá z 11 kroků, které si můžete vypsat příkazem steps. V každém instalačním kroku máte jiný úkol. Co se od vás v daném kroku očekává se dozvíte příkazem todo. Po splnění zadaného úkolu (instalační program nekontroluje zda jste zadání splnili či ne) se do dalšího kroku přesunete příkazem next, popřípadně se můžete vrátit do předchozího kroku příkazem prev. Ačkoliv se mi tento instalační systém zpočátku moc nezamlouval tak po několika nainstalováních SourceMage ho hodnotím lépe než instalační proces Gentoo. Je rozhodně inovativní.

V prvním kroku se od vás očekává že se seznámíte s instalačním systémem a postoupíte do dalšího kroku příkazem next. V druhém kroku je potřeba vytvořit partitions. Nabídnuty jsou vám programy fdisk, cfdisk, parted a sfdisk s upozorněním aby jste nezapomněli na swap, napovězeno že názvy připojených zařízení zobrazíte pomocí ls /sys/block a připomenuto že instrukce můžete opětovně zobrazit pomocí todo. V dalším kroku následuje vytvoření filesystému. Podporovány jsou ext2, ext3, reiser, xfs, jfs a poznámka že instalační jádro nepodporuje reiser4. Zde bych rád upozornil že SourceMage vytváří spousty malých souborů ve /var a je proto žádoucí vytvořit 4kB/inode mkfs.ext3 -i 4096. Ve čtvrtém kroku musíte namountovat filesystémy a aktivovat swap. root filesystém přijde do /mnt/root a případné další filesystémy do jeho podadresářů.

Pátý krok je vybrání základních balíčků. Ten je poměrně nešťastně řešen. Pomocí menu smgl-spells si můžete si vybrat z 89 balíčků obsahující rozličné základní systémové utility - něco jako je základní systém v rodině BSD. Aby byla zaručena minimální funkčnost nainstalovaného systému, to jest že nabootuje a bude schopen překládat balíčky ze zdrojových kódů stažených z Internetu, jsou některé balíčky označeny za systémové a nainstalovány i když si je nevyberete. Problém je, že předoznačené balíčky v smgl-spells menu nejsou ty systémové a tak nemáte představu o tom co se vlastně bude ve finále instalovat. Pokud zrovna nevytváříte image pro embedded systém nebo nejste povahou minimalisti doporučuji je nainstalovat všechny. V dalším kroku jsou vámi vybrané a systémové balíčky rozbaleny do /mnt/root. Lze to udělat ručně podle nápovědy nebo spustit skript smgl-enchant, který to udělá za vás.

V sedmém kroku je potřeba poeditovat důležité systémové soubory aby nainstalovaný systém vůbec nabootoval. Jedná se o fstab, konfiguraci sítě, hostname a časovou zónu. K dispozici máte editory nano, elvis a jed. Je docela škoda že instalační program neumí alespoň vzorový fstab před editaci vytvořit s ohledem na aktuální stav systému, protože jsou filesystémy již namountovány a swap aktivován. Hostname nastavíte pomocí echo "jmeno" > /mnt/root/etc/hostname soubor /mnt/root/etc/network/interfaces by měl vypadat pro konfiguraci síťové karty přes DHCP takto:

auto lo0 eth0
iface lo inet loopback
iface eth0 inet dhcp

Konfigurace timezóny je zajímavější. Poprvé se seznámíte s příkazem smgl-chroot kterým se přepnete do právě instalovaného systému ve kterém nastavíte timezónu pomocí ln -sf /usr/share/zoneinfo/Europe/Prague /etc/localtime

V osmém kroku nainstalujete kernel. Zajímavé je, že kromě distribučního kernelu si můžete přeložit a nainstalovat svůj přímo v průběhu instalace: nejprve se provede smgl-chroot a pak si stáhnete pomocí cast -r linux kernel. Následuje pak zcela standardní kompilace a instalace kernelu. Pokud vám stačí distribuční kernel, nebo se rozhodnete si překompilovat kernel až po instalaci stačí spustit smgl-kernel.

V devátém kroku nainstalujeme grub nebo lilo zavaděč systému. Instalace lila je jednoduchá, pokud jste v předchozím kroku při instalaci iso-kernelu povolili vytvoření vmlinuz symlinku stačí jen v souboru /mnt/root/etc/lilo.conf změnit u položky smgl root, změnit boot= zařízení a pak se přepnout do instalovaného systému pomocí smgl-chroot a spustit lilo.

Už jsme v podstatě hotovi. V desátém kroku jen změníme rootovi heslo, případně vytvoříme uživatele podle postupu na obrazovce. V posledním kroku vykonáme reboot a zjistíme zda se dílo zdařilo. Po nabootování z nainstalovaného systému je vhodné se si prohlédnout man stránku smgl-setup, která nás krátce seznámí s aktualizací a konfigurací systému.

V dalším a posledním plánovaném dílu se s Vámi podělím o praktické zkušenosti nabyté během měsíce provozování SourceMage Gnu/Linuxu. SourceMage mi připadá mimořádně vhodný na výuku administrace Linuxu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze