LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> SLAX

Live CD vycházející ze Slackwaru.

10.2.2004 08:00 | o.k. | Články autora | přečteno 27748×

SLAX je další z řady tzv. live distribucí a jak již název částečně napovídá, SLAX vychází ze Slackwaru. Možná bychom SLAX mohli zařadit spíše mezi mini-live distribuce, protože velikost iso obrazu této distribuce je pouze necelých 200MB a je tedy vhodný pro vypálení na CD o průměru 8cm.

Jméno SLAX se na Internetu objevilo teprve nedávno, ale jedná se již o dlouhodobější projekt Tomáše Matějíčka, dříve známý pod jménem Slackware-Live. Také domovské stránky projektu se přemístily z původní adresy www.slackware-live.org/ na současnou adresu http://slax.linux-live.org. O tom, že tento projekt má již něco za sebou také svědčí i to, že SLAX se honosí již verzí s pořadovým číslem 3.0.25.

Spuštění SLAXu je stejné jako u všech live distribucí, vložíme CD se SLAXem do CD/DVD mechaniky a v BIOSu počítače nastavíme, aby se pokusil na prvním místě načíst nejdříve systém z CD-ROM (DVD) mechaniky.

Při úspěšném načtení bootovacího sektoru z CD budeme odměněni úvodní bootovací textovou obrazovkou (trochu mě překvapil velice krátký čas a tak jsem tuto obrazovku napoprvé nestihnul - systém automaticky pokračuje v bootování aniž by očekával potvrzení) ve které můžeme zadat některé důležité volby jako například zvolit jazyk, vypnout některé automatické detekce hardwaru počítače nebo zkopírovat celý obsah CD do paměti RAM.

Po potvrzení daných voleb bude systém pokračovat v bootování a v detekci hardwaru. Ke konci bootování na mě vyskočilo dost chyb, protože systém se snažil vložit moduly kernelu pro HW, který na počítači nemám. Nejedná se o nic závažného co by vadilo. Následoval pokus o nastavení síťové karty pomocí DHCP protokolu a protože počítač nemám připojený ani k síti, tak tento pokus skončil neúspěšně a to po velice krátkém časovém intervalu což je příjemné narozdíl od jiných systémů, kde je timeout nastaven třeba i na půl minuty.

Dalším příjemným překvapením bylo, že systém nabootoval do klasického víceuživatelského režimu (runlevel 3) narozdíl od toho, aby nabootoval do grafického režimu. Přesně takhle si představuji distribuci založenou na Slackwaru - defaultně nastavená textová konzole :-)

uvodni textova obrazovka po bootu Obrázek vpravo ukazuje úvodní textovou obrazovku po úspěšném nastartování systému. Do systému se přihlásíme jako uživatel root a to s heslem toor :-) Pokud někomu nevyhovuje práce pod uživatelem root může si pomocí příkazu useradd (nebo pomocí jednoduššího adduser) založit nějakého obyčejného uživatele a následně pracovat pod jeho identitou. Pro uživatele, kteří nejsou příznivci textové konzole jsou zde dva příkazy pro spuštění X Window systému s příslušným správcem oken (pracovním prostředím). Prvním z příkazů je gui, který spouští KDE a je určen pro výkonnější počítače. Druhý příkaz je guifast a ten spouští správce oken FluxBox a je vhodný pro méně výkonné počítače s menší velikostí paměti RAM. Spuštění grafického prostředí (KDE i FluxBoxu) proběhlo naprosto bez problémů.

Prostredi KDE a aplikace Prostredi KDE Kancelarsky balik KOffice
Hry Prostredi a aplikace ve FluxBoxu Prostredi a aplikace ve FluxBoxu

Programy, které ve SLAXu nenaleznete:

Kancelářský balík OpenOffice.org, multimediální přehrávač XMMS, editor Emacs a k mému překvapení SLAX neobsahuje bohužel ani VIM (pouze vi, což je ale stejně jenom symbolický link na editor elvis), video přehrávač XINE, Internetový prohlížeč Mozilla.

Programy, které ve SLAXu naopak naleznete:

  • Editory: KWrite, Kate, KEdit
  • Grafika: modelář PovRay, Kooka (skenování a OCR), KPaint, prohlížeče PS/PDF a další...
  • Hry: většina jednoduchých her standardně distribuovaných s KDE
  • Internet: Konqueror, Kopete, KPPP, KGet, KSirc a další
  • Kancelář: kancelářská sada KOffice
  • Multimédia: K3b, KAudioCreator, Noatun, KsCD, Mplayer

Některé nedostatky

  • Pokud při bootu zadáte volbu lang=cs, tak je sice většina programů v KDE v českém jazyce, ale systém není vůbec připraven na práci s LOCALES. Nelze psát Ř, Š, ť, Ť a další...
  • Systém automaticky připojí všechny oddíly všech disků (jejichž filesystémy zvládá) a to i s přístupem pro zápis.
  • Na můj vkus je defaultně spuštěno příliš naslouchajících služeb (inetd, finger, sendmail, ntalk, sshd a další), kterým nepříliš důvěřuji.
  • Použití devfs.
  • Nefunkční zvuková karta (SoundBlaster Live) - zkoušel jsem i alsaconf, moduly se bez problémů natáhly do kernelu, ale zvuková karta stále nefungovala (a nebyl to problém ztlumených výstupů). Díky tomu veškeré pokusy o spuštění multimediálních přehrávačů končily pádem artsd na SIGSEGV.

Výše uvedenou kritiku bych považoval spíše mezi ty drobnější nedostaky. Závěrem bych asi měl vyzdvihnout to, že SLAX beží na jádře 2.4.23 a prostředí KDE, které obsahuje je ve verzi 3.1.94 (tedy 3.2 beta2). Také nemůžu nezmínit, že SLAX nám na dvou počítačích nenaběhnul vůbec - důvodem byl kernel panic. Myslím si, že až se tyto drobné nedostatky odstraní, bude SLAX moci směle konkurovat na poli live Linuxových distribucí. Pro svoji malou velikost a díky tomu, že bootuje defaultně do textové konzole si určitě najde cestu do náprsních kapes a peněženek administrátorů, kteří jej budou používat jako záchranné CD.

SLAX verze 3.0.25 naleznete v nabídce našeho Linux CD Shopu a to za cenu 30Kč.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Potrebuju pomoct se zapisem na disk 22.11.2005 15:04 Radek Beneš
  L Re: Potrebuju pomoct se zapisem na disk 22.11.2005 15:10 o.k.
    L Re: Potrebuju pomoct se zapisem na disk 22.11.2005 15:22 Radek Beneš
      L Re: Potrebuju pomoct se zapisem na disk 22.11.2005 16:08 Ondřej Čečák
        L Re: Potrebuju pomoct se zapisem na disk 22.11.2005 17:44 o.k.
          L Re: Potrebuju pomoct se zapisem na disk 24.11.2005 12:34 Petr Zajíc




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze