LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Mandrake Linux 10.0 Community

S netrpělivostí očekávaná nová verze Mandrake Linuxu byla ve čtvrtek poměrně nečekaně uvedena. Zatím sice pouze pro členy Mandrake Clubu, ovšem během několika dnů by měla být uvedena i pro komunitu. Ke stažení je prozatím verze Community (klasická download verze) na čtyřech CD a PowerPack která je na pěti CD.

8.3.2004 02:00 | Ivan Majer | Články autora | přečteno 25014×

Od pátečního večera máme tuto novou verzi Community staženou a protože jsme již před tím testovali vývojové verze, můžeme se s Vámi podělit o první dojmy.

Protože se jedná o první z velkých distribucí postavených na kernelu řady 2.6 byl jsem zvědav co bude nového a jak se projeví nasazení tohoto kernelu.

Instalace jak již se stalo u Mandrake Linuxu běžné je zcela jednoduchá a v grafickém prostředí intuitivní. Oproti předchozí verzi jsem nepoznal nějakého zásadního rozdílu a celá instalace proběhla bez sebemenšího zaškobrtnutí nebo problému. Rovněž hardware daných počítačů byl rozeznán a nakonfigurován instalátorem bez chyb.

Příjemné bylo, když při závěrečném resume jsem si uvědomil, že nemám v notebooku zasunutu síťovou PCMCIA kartu a zkusil jsem ji zasunout dodatečně. Nejenom že mne instalátor nevyplísnil, počítač jako v předchozích verzích nezatuhl, ale došlo k okamžitému rozpoznání vložené karty a její dodatečné konfiguraci.

výběr jazyka začátek instalace instalace

Vzhledem k tomu že instalace byla v podstatě stejná, zajímalo mne co nového mne čeká po nastartování samotného systému. Vždyť dopředu avizovaných novinek bylo dost a dost. Jako desktopy v této verzi distribuce jsou KDE 3.2 a GNOME 2.4.2 a dále je zde řada okenních správců jako je IceWM, WindowMaker a další.

Jako defaulní desktop je již dlouho v Mandrake Linuxu preferováno KDE a jinak tomu není ani v této verzi. Úplně první odlišnost od předešlé verze je trochu jiné menu, které je rozděleno na všechny aplikace, nejčastěji používané aplikace a činnosti. Dále je v menu obsažena nabídka s názvem co chcete dělat a zde jsou pro každou činnost zařazeny programy, které vývojáři uznali za nejvhodnější pro onu činnost.

menu menu kancelář více aplikací

Jinak jsou nabídky rozděleny podle oblastí jak jsme byli zvyklí zdřívějška.Nechybí sekce video, zvuk, kancelář a další oblasti. První oblastí je sekce kancelář kde jako kancelářský balík kraluje OpenOffice.org 1.1, dalším balíkem jsou KOffice 1.3.7 a nechybí zde programy pro komunikaci s PDA, QCad, Lyx, Scribus,nebo programy jako česko-anglický slovník StarDict, KOrganizér atd.

OpenOffice.org KOffice mobilní zařízení
QCad StarDict Kontact

Další oblastí, která je pro Linux jedna z nejdůležitějších je Internet a aplikace, které pro provoz na Internetu jsou potřeba. Nechybí sada internetových prohlížečů jako je Mozilla, Epiphany, Konqueror a samozřejmě emailoví klienti. Mezi poštovními klienty jsou ti, které známe zdřívějška, ale objevil se jeden, který sice využívá KMail, ale jinak je dost podobný tomu, čím je ve Windows Microsoft Outlok nebo v GNOME Evolution. Jedná se o Kontact, který v sobě mimo zmíněného poštovního klienta obsahuje plánovač úkolů, kontakty, kalendář a poznámky.

Mozilla Konqueror Epiphany
pošta v Kontactu Evolution Mozilla Mail

Samozřejmě v této sekci nechybí editory webových stránek jako je QuantaPlus nebo MozillaComposer, nebo programy pro videomeeting a pro chat i pro přenos souborů. Samozřejmě zde nechybí programy pro připojení k internetu a to ať přes dialup, isdn nebo wifi.

Quanta Kppp Screem

Tou další oblastí, která na dnešních desktopech nelze zanedbat jsou multimedia. Ať už se to někomu líbí nebo ne, stále větší množství uživatelů si na počítači přehrává filmy, edituje je nebo si pouští hudbu, stahuje fotografie atd. Když začnu videem tak jsou v této verzi obsaženy přehrávače Totem, Xine, MPlayer, Xmovie a pro editaci videa je tady novinka s názvem Kdenlive.

Totem MPlayer Kdenlive

Pro poslech zvuku máme k dispozici stálice jako je xmms, KsCD, ale i programy jako JuK, Grip, Noatun, Kaboodle,KMid a mnoho dalších.

Xmms JuK KMid

Grafické programy samozřejmě na prvním místě reprezentuje Gimp, dále programy jako je FlPhoto, GQview, Kuickshow, KPaint a novinka pro správu obrázků s názvem KimDaBa.

Gimp FlPhoto KimDaBa

Další položka obsahuje ostatní aplikace (more applications). Tady jsou soustředěny vývojové nástroje (KDevelop,IDLE), editory(GVim,Emacs), výukové programy, domácí účetnictví a hry. Vypočítávat jednotlivé programy v této sekci se dost dobře nedá. Je jich poměrně velké množství a které z nich nainstalovat je na každém jedinci. Vždyť jenom her je více než padesát.

KDevelop IDLE Emacs
GnuCash výuka hry

Velice důležitou položkou v menu je systém. Tady je pro správu stejně jako dříve Mandrake Control Center a v tomto případě mi připadá že MandrakeSoft ve snaze inovovat co se dá, malinko šlápl vedle. Tato verze dělá a podle té krátké chvíle co jsem ji zkoušel umí totéž co verze předchozí.Ovšem odstraněním postranní lišty celé MCC ztratilo na přehlednosti. Nakonec následující obrázky mluví za vše.

MCC MCC-hardware hardware details
MCC-Internet sledování připojení správa software

Jinak další programy na správu systému a jeho sledování zůstaly zachovány a zrovna tak zůstal zachován systém pro správu balíčků. Tady bych opět předpokládal, že dojde k nějaké změně, protože mi připadají někteří jiní správci balíčků poněkud pohodlnější. (YaST, KpackageManager).

Seznam všech obsažených balíčků je umístěn na mandrakelinux a zde je seznam podporovaného hardware.

Až potud jsem se zabýval tím jak nový Mandrake Linux 10.0 vypadá, případně co je v něm nového. Samozřejmě po dvou dnech používání nelze přijít na všechny chyby, nebo přednosti. Přeci jenom některé věci jsem našel. Takže z těch lepších je to, že avizovaná podpora hardware díky novému kernelu je zřejmě pravdou. Náš digitální fotoaparát Canon, který žádná distribuce s jádrem předcházející řady nepoznala byl s kernelem 2.6 okamžitě a správně rozpoznán ( skutečně podpora kernelu, protože Mandrake 10.0 s kernelem 2.4.25 tento fotoaparát nepřipojil ani jako externí disk, prostě ho neviděl). Další příjemná záležitost je podpora laptopů, opět díky novému kernelu.

Mezi věci pro mne méně příjemné byla nová funkce MagicDev, což má značit lepší podporu při vložení CD nebo disket do mechanik. Okamžitě jsem začal hledat kde tuto funkci vypnout.Již předešlá verze Mandrake totiž obsahovala supermount, ovšem tady se jde ještě dál.

Připojím fotoaparát a můj OS zjistí že má nové zařízení a zároveň jaké. Takže první co se na ploše objeví je ikona externího disku a vzápětí FlPhoto. Totéž se stane při vložení CD do mechaniky. Mandrake zjistí že jsem mu vložil CD takže vyrobí další ikonu na ploše. Když jsem jich takhle měl asi pět, tak mě to již docela otrávilo.

Je zcela samozřejmé, že nová distribuce bude mít nějaké chyby, které se budou postupně odstraňovat. Nakonec vždyť hardware, který používáme je tak různorodý, že vývojáři nemohou ani při nejlepší vůli všechno obsáhnout. Ovšem již na první pohled je vidět, že v této verzi se hodně změnilo a i když mám k některým věcem výhrady, tak většinou k lepšímu.

Pokud jsem měl zatím tu možnost tuto distribuci zkoušet, tak myslím, že ve vztahu k běžnému uživateli se udělal ne jenom jeden krok, ale kroků několik.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Zkušenosti z provozu.. 11.3.2004 11:56 František Hucek
Hodně lepšího, pár nedodělků 16.3.2004 07:19 Petr Ježek
Testované notebooky 19.3.2004 11:56 o.k.
Distribuce pro AMD64 athlon 20.7.2004 22:53 Petr Rujak
  L Re: Distribuce pro AMD64 athlon 22.7.2004 12:51 o.k.




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze