LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Recenze PCLinuxOS 2012.01

Rozhodl jsem se oživit předchozí články původně od Františka Hucka, který každý měsíc vydal své zkušenosti z různých otestovaných distribucí, přičemž také napsal o výhodách a nevýhodách dané distribuce. Rozhodl jsem se tedy podívat na zoubek nedávno vydané distribuci od české a slovenské komunity s názvem PCLinuxOS.

22.3.2012 00:00 | Dariusz Zabdyr | Články autora | přečteno 11767×

Nuže, proč jsem si vybral právě PCLinuxOS? Nějaký pátek ho znám, protože jsem kdysi používal PCLinuxOS 2007 a dokonce i SAM Linux a tak jsem si nedávno řekl, proč nezkusit zase novou verzi PCLinuxOS 2012.01?

Distribuce PCLinuxOS se instaluje z Live CD a její implicitní uživatelské rozhraní je KDE. Existují ale i komunitní edice,(SAM Linux, Granular Linux apod...) které dodávají i jiná prostředí (Gnome,Xfce, LXDE). Při instalaci systému si můžete vybrat svůj bootovací zavaděč PCLinuxOS, který používá balíčkovací systém RPM ale k instalaci se používá příkaz apt-get nebo jeho grafická nástavba Synaptic. Balíčky RPM lze instalovat pomocí příkazu rpm -ivh, nebo pomocí programu Rpm-installer (který je dostupný v "testing" repozitáři).

Historie PCLinuxOS

V kostce Vás seznámím s historií PCLinuxOS, jak a z čeho vznikl tento systém. Vývojář a zakladatel PCLinuxOSu byl Bill Reynolds pod přezdívkou Texstar. Dříve vytvářel balíčky pro distribuci Mandrake Linuxu (teď Mandriva Linux). Po delší době měl nějaké neshody se týmem Mandrake Linux a tak se ho rozhodl opustit díky čemuž začal vytvářet vlastní PCLinuxOS. V říjnu roku 2003 Texstar vytvořil fork z distribuce Mandrake Linuxu ve spolupráci s The Live CD Project. Postupně se z distribuce Mandrake Linux forku stala plnohodnotná distribuce PCLinuxOS.

Instalujeme PCLinuxOS...

Instalace nebyla zrovna složitá, stačilo jednoduše klikat až do konce instalace. Před instalací je dobré si přes Kdialog zjistit heslo pro přístup superuživatele, které je v případě PCLinuxOS “root”. Dalším krokem při instalaci spočívá už pouze ve výběru českého nebo slovenského jazyka a následném zadání časového pásma a rozdělení disku. Po dokončení instalace stačí kliknout na tlačítko “Ukončit”. Po restartu vyjměte CD a zadejte své uživatelské údaje. Gratuluji, nyní máte úspěšně nainstalovaný PCLinuxOS a můžete začít s jeho úplným používáním.

Balíčků není nikdy dost...

Hlavní a velmi důležitou funkcí pro mnohé uživatele je kvalitní nástroj pro práci s textem a tudiž v PCLinuxOS nechybí kvalitní kancelářský balík LibreOffice. V systému pak samozřejmě nechybí hry, díky kterým se nebudete nikdy nudit a zpříjemní Vám dlouhé večery. Pro práci s internetem je zde samozřejmě Mozilla Firefox, Pidgin a Ktorrent přičemž příjemným překvapením je i přítomnost cloudové služby DropBox.

Instalace distribuce nabízí tyto aplikace:

Kancelářské programy - LibreOffice, E-book reader, Scribus, Kcalc

Grafické programy - digiKam, GIMP, KolourPaint, KSnapshot, Okular, XSane

Souborové nástroje - Krusader, Dolphin, Midnight Commander

Video a Zvuk - Kaffeine, VLC media player, Kmix, Clementine

Internet - Mozilla Firefox, Pidgin, Ktorrent, DropBox, Skype

Rozhraní Ovládacího centra PCLinuxOSu

Určitě většině z Vás bude rozhraní Ovladacího centra připomínat rozhraní, které můžete znát z distribuce Mandriva. Díky této podobě rozhraní se v něm jednak lépe orientujete a hlavně Vám umožní lépe najít požadovanou položku k nastavení. Výhodou může být vyžadování superuživatele root pro potvrzení některých akcí, který chrání například před neoprávněným nebo nechtěným přenastavením grafiky, sítě a podobně. Jedná se sice o maličkost, nicméně lišta Ovládacího centra PCLinuxOSu je nepřeložena a tudíž se musíte spokojit pouze s originálním anglickým “PCLinuxOS Control Center”.

Dojmy...

Myslím si, že PCLinuxOS si zaslouží poměrně pozitivní hodnocení. Dá se znatelně poznat, že systém vychází z distribuce Mandriva Linuxu. Dle mého názoru je PCLinuxOS pro ty, kteří jsou zvyklí používat Windows a hlavně je vhodný pro “klikače”, kteří neradi používají příkazovou řádku – terminál. Proto si myslím, že PCLinuxOS je vynikající distribuce na první setkání s Linuxem. PCLinuxOS je velice příjemná distribuce a má výhodu že obsahuje češtinu. Myslím si, že pro začátečníky je tato distribuce velmi šikovná a jistě se s ní rádi obeznámí.

Odkazy a info distribuci PCLinuxOS na internetu:

anglická stránka PCLinuxOS: www.pclinuxos.com
česká-slovenská stránka: www.pclinuxos.cz
PCLinuxOS magazine: www.pclosmag.com

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze