LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> BeleniX

Belenix logoTentokrát jsme podrobili důkladnému testu live-CD OpenSolarisu - BeleniX ve verzi 0.3. BeleniX ovšem není jediná distribuce založená na OpenSolarisu. Pokud vás tento systém zajímá, můžete zkusit například i Schillix, který vypadá také velmi zajímavě.

27.2.2006 09:00 | Jakub Vyvážil | Články autora | přečteno 13125×

OpenSolaris je operační systém UNIXového typu (zpočátku BSD větev, později vývoj přešel na System V). Vychází ze Solarisu, který byl dříve označovaný jako SunOS. SunOS je nyní vlastně pouze operační systém a Solaris je "distribuce" (tedy navíc je v něm grafické prostředí a spousta různých programů). Původně byl vyvíjen pro počítače používající architekturu SPARC, ale dnes existují i verze pro x86 či x86-64. Za tímto systémem stojí společnost Sun Microsystems, která ho 14. června 2005 vydala jako OpenSolaris pod CDDL (Common Development and Distribution License) - byly otevřeny zdrojové kódy, zpřístupněna dokumentace...

Co může OpenSolaris nabídnout? Například grafické prostředí Java Desktop System. Nebo dynamické trasování - DTrace. OpenSolaris by měl být robustní a stabilní systém. Jistě by pro někoho mohlo být lákadlem to, že byl dlouhou dobu vyvíjen jednou firmou. Ale když vezmeme v potaz fakt, že k dnešnímu datu jsou zdrojové kódy uvolněny něco přes půl roku, musí nám být jasné, že například komunita nebuda tak obrovská jako komunita okolo gnu/linuxu. I když se každým dnem uživatelská základna rozšiřuje. Stejně tak nenajdete řešení každého problému na internetu - prostě ho před vámi ještě nikdo neřešil- s tím se u linuxu setkáte asi málokdy (a i samotná dokumentace zatím není kompletní - a to je ještě optimistický náhled na věc). Spousta věcí je ještě v plenkách, což ale neznamená, že OpenSolaris nemá potenciál se stát oblíbeným a používáným systémem. Pokud ho zkusíte a zalíbí se vám, je zde velmi mnoho příležitostí, jak komunitu podpořit.

Jednou z nich by mohlo být třeba vytvoření liveCD. Stejně asi uvažovali v Bangalore India Engineering Center (je to vlastně přímá aktivita Sun Microsystems, takže důvody mohou být trošku jiné). Vznik BeleniXu je v první řadě zapříčiněn touhou o zviditelnění OpenSolarisu mezi indickou opensource komunitou. Mělo by to tedy být liveCD sloužící pro prezentaci systému a pravděpodobně i k snadné instalaci pomocí nějakého (nejlépe grafického) instalátoru. Jak se můžete dočíst na stránkách distribuce, hlavně na vývoji tohoto instalátoru se intenzivně pracuje.

Nyní tedy k samotnému BeleniXu. Zhruba 300MiB soubor se zkomprimovaným obrazem CD si můžete stáhnout třeba zde a MD5sum zde. Po vypálení vložte CD do mechaniky a případně v BIOSu nastavte boot z CD. Nyní už by vám měl naběhnout BeleniX. Jen dodám, že pro login root je heslo belenix.

Po nastartování počítače mě přivítalo menu GRUBu. Vše v barvách BeleniXu. Zde bych zmínil, že logo BeleniXu se mi vůbec nelíbí. Název této distribuce vychází ze slova Belenos, což by měl být bůh Slunce - podle keltské mytologie. Proto i logo představuje jakési Slunce v kombinaci s obličejem. Obrázek vypadá velmi "indicky", což by se mohlo zamlouvat všem lidem, kteří mají tuto oblast v oblibě. Pokud někdo sdílí mé pocity ohledně loga, tak věřte, že vás na tomto distru bude provázet po celou dobu vaší práce. GRUB vám nabídne tyto možnosti:

  • Belenix (32 bit)
  • Belenix (32 bit) with no ACPI
  • Boot from harddisk
Boot Belenixu

Vybral jsem tedy první položku. Po chvilce naběhlo menu pro výběr znakové sady. Poté již stačilo vybrat, zda chci nastartovat do textového režimu (do konzole), nebo do grafického prostředí. Vybral jsem tedy Xka, je to jedna z věcí, kterými se BeleniX pyšní. Nyní už je čekání delší, ale nakonec XFCE nabíhá a systém je připraven k práci. Boot probíhal necelých šest minut. V minulé verzi prý BeleniX nabíhal kolem deseti minut, nyní už to není tak strašné (proběhly nějaké optimalizace), ale stále to není úplně ideální.

S čím tedy můžeme pracovat? Jako internetový prohlížeč je zde použit Firefox 1.5beta2. Pro IM lze použít gaim - 1.5.0. Pro editaci textu je zde gvim. A nechybí ani XMMS. To by bylo asi to nejdůležitější ze skromné sbírky programů, které jsou v tomto distru použity. Jen doplním, že to celé běží na xorg - 6.9cvs s XFCE 4.2.3. Zbytek programů můžete nalézt například na distrowatch.

XFCE je velmi hezky nastaveno, například dekorace oken se mi doopravdy zalíbila. Práce v grafickém prostředí je intuitivní i v případě, že jste XFCE nikdy neviděli.

Tato verze již obsahuje skript pro instalaci na harddisk, ale instalátor ještě není naprosto kompletní. Instalaci bych proto doporučoval pouze zkušenějším uživatelům, i když s pozorným čtením dokumentace a diskuzí na internetu by to jistě zvládl každý.

Belenix Belenix Belenix
Belenix Belenix

Vývoj BeleniXu postupuje velmi rychle kupředu. S každou novou verzí je opravena a přidána spousta věcí. Například tato verze obsahuje GUI pro nastavení sítě, což v praxi znamená, že by neměl být problém se připojit k internetu. Na druhou stranu je ovšem velmi vidět, že se k "jedničkové" verzi ještě neblíží. Spousta věcí nefunguje bez chybičky (například instalátor), optimalizace také není nejlepší.

K čemu tedy toto live-CD použít? Chcete vyzkoušet OpenSolaris, podívat se, jak vypadá? Výborně, zkuste BeleniX, nemusíte nic instalovat a pravděpodobně ani konfigurovat. Jako záchranné distro je BeleniX použitelný daleko méně. Šestiminutový boot asi není to pravé, zvlášť, když by oprava spočívala v přepsání konfiguráku, protože o moc víc toho s BeleniXem nezvládnete. Na nějakou práci bych ho také stěží doporučil, přeci jenom je výběr aplikací dost omezený. BeleniX je vyvíjen k propagaci Open Source (a OpenSolarisu, samozřejmě). Ale v současné verzi je i pro tento účel téměř nepoužitelný. Samozřejmě vím, že je stále ve vývoji a zároveň si myslím, že pokud se vývojáři budou ubírat stejnou cestou, má BeleniX šanci stát se výbornou distribucí, která bude sloužit k propagaci Open Source, ale beta Firefoxu, GAIM, gvim a XMMS moc lidí nepřesvědčí.

Komerční oznámení:
BeleniX verze 0.3 máme v našem Linux PC Shopu na CD za 30 Kč.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Důkladné testování? 27.2.2006 14:48 Petr Zajíc
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze