LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Mandriva Linux 2007 CZ

Mandriva Uplynul rok od vydání Mandriva Linuxu 2006, který jsme testovali v krabicové verzi, a máme k dispozici novou verzi této distribuce, která se k nám dostává, díky firmě QCM, přes pulty knižních obchodů.

7.12.2006 09:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 23225×

Úvod

Já sám jsem používal Mandrake a posléze Mandriva Linux zhruba 5 let, přičemž jsem v té době zažil verze, které so povedly méně i verze, které se povedly velmi dobře a z těch opravdu povedených mi nezbývá, než vyzdvihnout verzi 9.1. V letech 2005 a 2006 jsem postupně přešel na Ubuntu Linux a byl jsem velmi zvědav, jak si nová verze Mandrivy povede.

V balení, které jsem získal, a jenž je ke koupi v každém slušném knihkupectví byly 2 DVD, jedno pro 32 bitové procesory i586 a novější, druhé pro platformu x86-64, a 300 stránková příručka. Jak je již z určení DVD zřejmé, budete potřebovat nejméně Pentium, abyste tuto distribuci nainstalovali, pokud budete chtít použít některý z počítačů řad i386, či i486, budete se muset poohlédnout po jiné distribuci.

Příručka k této distribuci je psána velmi dobře, pamatuji jí zhruba od 9. verze Mandrake a je stále lepší, i silnější. Tentokráte je v tomto balíku pouze jediná, na rozdíl od verze 2006, kde byly 2, tato základní a pro pokročilého uživatele. Pokročilý uživatel většinou ví, kde hledat jaké informace a oželením druhé knihy se dostala distribuce na mnohem zajímavější cenu 497 KČ/747 SK. Kvality příručky jsem otestoval na jednom běžném uživateli, který byl schopen, podle ní, nainstalovat a nastavit plně funkční desktop.

Instalace

Pro otestování instalace jsem zvolil desktop, který používám, v téměř nezměněné sestavě, zhruba 2 roky. Jedná se o 2.5 GHz Intel Celeron a 1024 MB RAM, chipset SiS, grafická karta S3 Savage4/32MB, s disky, i DVD mechanikou, připojenými na PATA rozhraní. Druhé PC bylo podstatně slabší, ale obsahuje grafickou kartu, na které jsem mohl otestovat akcelerovaný (3D) desktop. Disky byly rozdělené, hlavní souborový systém je, žurnálovací, ext3. Identifikace veškerého hardware, včetně USB myší proběhla 100% v pořádku a vše fungovalo, jak mělo, včetně správného nastavení pracovní grafických karet (S3 Savage4 a nVidia GF3 Ti), které by dnes řada uživatelů zařadila spíše mezi muzeální exponáty :-).

Instalace vypadá od první verze Mandrake, kterou jsem používal, v podstatě pořád stejně a je udělána natolik přehledně, že by neměla činit žádné problémy i málo zkušeným uživatelům. V posledních krocích instalace jsem však narazil na drobný, a také jediný, problém. DHCP nezafungovalo, jak mělo. Ve firmě používáme server s MS Windows 2003, který se stará i o přidělování adres. Zřejmě si Mandriva 2007 s tímto serverem neporozuměla, i přes správné nastavení domény, ale je téměř jisté, že se jednalo o ojedinělý problém, na který jsem měl štestí pouze já.

Po několika základních testech čisté instalace jsem pomocí Easy Urpmi přidal internetové zdroje a nainstaloval jsem software, který mi po čisté instalaci chyběl, ale který není nezbytně nutný pro většinu běžných uživatelů.

Pojďme si shrnout, co vše je v nové verzi distribuce:

  • Jádro 2.6.17
  • KDE 3.5.4, Gnome 2.16.0 (ty jsou na DVD), aktuální XFce bylo k dispozici po doplnění instalačních zdrojů z internetu
  • Mozilla Firefox i Mozilla Thunderbird řady 1.5. Aktuální verze naleznete na těchto stránkách.
  • Acrobat Reader 7.0.8
  • MySQL 5.0.24a, PostgreSQL 8.1.4, SQLite 3.3.6 (ale i starší verze 2.8.17)
  • OpenOffice.org 2.0.3
  • Gimp 2.3.10
  • Xen 3.0

Zkušenosti s používaním

Považuji se za vcelku průměrného uživatele Mandriva Linuxu, ale i bez této zkušenosti bych neměl problémy najít většinu potřebného software, protože vše je, míněno umístění v menu, na zcela logických a předvídatelných místech. Pro běžnou práci i hry byl nainstalován veškerý potřebný software a to včetně několika komerčních aplikací, které zakoupila Mandriva pro své uživatele a které by neměly být ve free verzi. Již na obálce knihy je uveden přehrávač LinDVD a hra Flatout. Ta hlavní zajímavost pro uživatele, kteří by rádi nahradili MS Windows na desktopu a kteří si rádi zahrají hry, je plná verze Cedegy, která poslouží ke spuštění řady her, původně napsaných pro MS Windows, já jsem si pod Cedegou rozchodil Formula 1 Grand Prix a několik verzí populárního NHL bez vážnějších problémů. Pochopitelně, že Cedega je zaplacená, ale v tomto vydání bez možnosti updatů, není nutné ji vůbec registrovat.

Začátečníka mohou odradit menší problémy s lokalizací Mandriva Linuxu 2007, které neleží na hlavě QCM, potažmo Ivana Bíbra. Není obsažena lokalizace pro Mozilla Firefox, Mozilla Thunderbird a KOffice, alespoň z těch nejviditelnějších programů. Řešení je popsáno na českém portále Mandriva Linuxu a měl by jej zvládnout každý.

Pokud jste příznivci akcelerovaného (3D) desktopu, Mandriva vám jej nainstaluje velmi snadno a téměř nemusíte podstupovat martýrium ručních instalací ze zdrojových kódů. Mandriva obsahuje dvě konkureční technologie akcelerovaného desktopu Xgl a AIGLX, podle toho, jakou máte grafickou kartu a jaké zvolíte ovladače. Zatímco AIGLX je integrovaný do grafického serveru a bude vám fungovat s open source ovladačí pro grafické karty ATI a Intel, Xgl je přídavný grafický server, který bude fungovat s proprietárními ovladači ATI a nVidie. K tomu, abyste mohli vymožeností takovéhoto desktopu využívat, budete potřebovat ještě Compiz, nebo neoficiálně lepší Beril, k něhož instalaci je návod na stránkách projektu. Nicméně, jedná se většinou pouze o pěkné efekty u nichž jsem nenalezl, jak by mi urychlily a usnadnily práci.

Jakožto programátor jsem nalezl vše potřebné pro mou práci, ať již prostředí, které používám (Anjuta a Bluefish), tak podporu běžných programovacích a scriptovacích jazyků. Drobný zádrhel jsem měl pouze s javou, od které jsem v repozitářích viděl pouze běhové prostředí j2re, ve verzi 1.5.0.8, ale nainstalovat plné JDK, stažené ze stránek SUN Microsystems, by nemělo být výrazným problémem pro kteréhokoliv vývojáře.

Běžný uživatel, který potřebuje pro svou práci přístup na internet (www prohlížeč, poštovní program, im komunikátor, Skype), kancelářské aplikace, vypalovací a multimediální software bude také spokojen, protože zde má vše a vše je v nejvyšších možných stabilních verzích, vzhledem k datu zmražení software.

KDE v Mandriva 2007 Správce balíčků Nastavení desktopu

Vzhled Mandriva Linuxu 2007 je klasicky příjemně modrý *** Změny k větší přehlednosti jsou i v RPMDrake *** V 3DDrake jde nastavit akcelerovaný desktop, S3 Savage4 bohužel nepodporuje

Cedega GNUCash

Cedega pro hraní Windowsových her *** GNUCash, bylo by potřeba dotáhnout češtinu a šablony pro českou legislativu, jinak výborný program

Závěr

Doporučit Mandriva Linux 2007 CZ, nebo ne? Začínajícímu uživateli ano, protože má pro téměř veškerá nastavení rozumnou grafickou nadstavbu, ale samozřejmě, jak se bude učit, přejde k přímé editaci konfiguračních souborů. Najde vše co potřebuje pro práci i zábavu. Pokročilý uživatelé mohou na Mandrivu pohlížet s despektem, nicméně i jim může sloužit k plné spokojenosti. Velkým plusem je automatizace nastavení a nainstalování akcelerovaného desktopu, stejně tak mnohé potěší připravená Cedega. Chybky v podobě chybějících lokalizací jsou snadno řešitelné. Cena za kvalitní příručku s dodanými médii pro 32 i 64 bitové PC je výborná. Opravdu se jedná o plný Powerpack, jen se s ním nedistribuuje kód pro pro členství v Mandriva klubu.

Pokud nejste zarytí příznivci jiné distribuce a váháte, kterou si vybrat, nelze jinak, než Mandriva Linux 2007 CZ, ve verzi ve které je v prodeji, doporučit. Pokud budete hledat místo, kde ji koupit, můžete jej objednat u knihkupců, anebo v eshopu QCM.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Chybičky 7.12.2006 14:36 bibri
L Re: Chybičky 7.12.2006 14:57 František Hucek
via kt600 15.12.2006 18:38 borek
L Re: via kt600 20.12.2006 11:35 Petr Jakubec
MDV 2007 je príma! 20.12.2006 11:38 Petr Jakubec
instalace 10.2.2007 11:45 adam novak
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze