LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Mini a live distribuce (1) - servery

Dnes načneme téma týkající se Linuxových distribucí, které se dají nainstalovat rychle, na málo výkonné stroje, jsou specializované na několik funkcí, ale za to se vejdou na disketu a nebo se vůbec instalovat nemusí ...

4.8.2004 08:00 | Michal Vyroubal | Články autora | přečteno 21227×

V určitých chvílích člověk nutně potřebuje operační systém, protože Windows jsou v problémech (nebo i z jiných důvodů, které na tomto serveru určitě nemusím rozebírat).

Nejjednodušší je samozřejmě sáhnout po vhodné distribuci Linuxu, zabít Windows a užívat si ten příjemný pocit stability a bezpečí. To samozřejmě není možné vždy. Někdy holt Windows musejí zůstat tam kde jsou (třeba proto, že jde o firemní počítač a firma se přísně drží několika diskriminujících (nebo snad lobujících) ISO norem.

V takovou chvíli přicházejí ke slovu livedistribuce a minidistribuce. Jistě jste na ně již narazili – většinou ve formě CD zasuň mě do mechaniky, restartuj a nebudeš věřit, že nejsem nainstalovaný. Některé takové distribuce Vám poskytují maximální komfort za cenu místa a požadovaného výkonu počítače. Jiné jsou specializované, čímž se dá dosáhnout zmenšení celé distribuce (klidně i na disketu).

V našem seriálku začneme právě úzce specializovanými distribucemi na disketách a dostaneme se až k těm na "kreditkách" a CD. Budeme řešit konkrétní problémy za pomoci některé konkrétní distribuce (minidistribucí je totiž nepřeberné množství a mluvit o všech je nemožné). Pokud vy sami máte svou oblíbenou distribuci pro daný účel, budu rád, když ji doplníte v diskusi.

Nechme již obecného tlachání a přistupme k činu.

Potřebuji rychle server

Tímto serverem je myšlen firewall, IP maškaráda (Network Address Translation) a podobné služby.

Coyote Linux floppy firewall

Tato distribuce Vám nabízí jednoduché vytvoření živé diskety (není nutné instalace) a to jak v prostředí Linuxu tak i Windows.

Informace

 • jádro 2.4.25 (ve verzi 1.x je jádro 2.2.x)
 • firewall iptables ver 1.2.9 (ve verzi 1.x je firewall ipchains)
 • DHCP server
 • ssh server (ssh ver 2.0)
 • webové rozhraní pro správu (na portu 8180)
Vytvoření diskety

Projedeme si (rychle) vytvoření diskety pomocí průvodce a to pod Windows. Nejprve stáhnete, rozbalíte a spustíte průvodce.

Kroky:

 1. Průvodce se Vám představí (to ještě není zajímavé)
 2. Nastavení IP adresy a masky podsítě pro budouci linuxový stroj
  (Základní konvence je číslovat servery od konce rozsahu IP adres dané sítě)
  pozn: všechny ostatní hodnoty síťového nastavení se dopočítají automaticky.

  Nastavení IP adresy

 3. Nastavení hesla uživatele root
 4. Logovací server, na který bude Coyote ukládat logy.
  (Pokud si nejste jisti, nenastavujte nic. Coyote bude (v omezené míře) logovat stejně.)
 5. Výběr způsobu připojení k Internetu
 6. Zapnutí Coyota jako DHCP serveru

  DHCP server

  Zde můžete pouze nastavovat kolik adres chcete přidělit - rozsah se vypočítá automaticky.
 7. Vyberete typ síťové karty, jejíž ovladač se má přidat na disketu.
  (Jistě chápete, že tato volba je klíčová :-)
 8. No a už to jede

Nabootujte počítač z této diskety a za chvilku se můžete nalogovat.

Ještě jednou vás budu podceňovat, ale už je to opravdu naposled. Pro správnou funkci serveru není nutné aby na něm byl kdokoli přihlášen. Právě naopak: z hlediska bezpečnosti je nejlepší, když je server v očekávání kdo (z hackerů) se na něj naloguje.

Pracujete-li přímo se serverem a nebo se připojíte přes ssh, uvítá vás textové menu. Pokud jej chcete opustit zvolte q. Návrat do menu je pomocí příkazu menu (překvapivě :-).

Textové menu

Veškeré nastavování probíhá editací textových souborů (jak taky v linuxu jinak) a určitě vyžaduje znalost služby, kterou se zrovna snažíte nastavit. Editor má nápovědu, kterou vyvoláte Alt+h a dozvíte se například, že ukončení editoru je Ctrl+q.

Webové rozhraní pro správu můžete naštívit na http://server:8180 (v našem případě http://10.0.0.254:8180). Přihlásíte se jako root svým heslem a ... jedno oko nezůstane suché. U webového rozhraní bych jako základní bezpečnostní nedostatek viděl nešifrovaný přístup k serveru. Takže i průměrný uživatel dokáže (za použití průměrné utilitky) vyčenichat celou komunikaci se serverem (tedy i heslo).

Webové rozhraní

Show configuration vám řekne, jak na tom je váš server teď. Která síťová rozhraní (ne)jsou nahozená a jaké jsou jim přiděleny adresy. Je zde rovněž informace o tom, jak dlouho již Váš firewall plane (nebo spíš hasí).

LAN configuration umožní nastavit adresy pro jednotlivá síťová rozhraní.

Internet configuration - v této kategorii nastavíte parametry nutné pro připojení k Internetu

DHCP configuration - při vytváření diskety jsme měli možnost nastavit pouze počet IP adres, které budou přidělovány. Tady již můžete nastavit rozsah adres, ze kterého se bude přidělovat a hlavně další údaje, které budou klientům předány (je zde i WINS server, který umožňuje připojení starším Windowsovým klientům podle jména).

Administrative configs - zde jsou některá klíčová nastavení týkající se administrace. Můžete zakázat ping nebo ssh připojení zvnějšku. Je rovněž možné zakázat webové administrační rozhraní nebo změnit port, na kterém běží (doporučuji - už jen změna portu může útočníka začátečníka zmást) a rovněž změna portu na kterém naslouchá sshd není od věci.

Optional configs - zde je opět možnost nastavení vzdáleného logovacího serveru a time serveru (pokud vám vadí odchylky systémových hodin :-)

QoS configuration - můžete zvolit, v jakém režimu poběží zabezpečení dostupnosti služeb serveru.

Configuration file - tady zavzpomínáte na textové rozhraní. Moje skromné doporučení je: Nenastavujte proměnné, pokud si nejste jisti tím, co děláte, protože všechny změny je možné provádět na jiných místech tohoto rozhraní.

Read the system log - to je to slíbené logování

Backup configuration - své nastavení zazálohujete na disketu (na tu stejnou, ze které se startuje systém). Doporučuji.

Reboot system - tkv (to každý ví). Pokud byste chtěli počítač vypnout, připojte se přes ssh, vyskočte z menu a zadejte příkaz ... třeba halt.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze