LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Linux+DVD 2/2006

V únorovém čísle největšího evropského magazínu o GNU/Linuxu si přečtete mimo jiné o vytváření aplikací v Qt, o aplikacích pro Sony PlayStation Portable, dále o PDF v Linuxu a nebo třeba o udev.

31.1.2006 06:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 11629×

Linux+DVD je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny je zřejmě z polštiny překládán, jako překladatelé jsou uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Svatopluk Vít, Luděk Vašta, Lubomír Peterek, Roman Joura, Szymon Ciachotny, Filip Koky, Piotr Leśniewski; korekci má na starosti Martin Kysela.

Obsah čísla

  • Úvodní rubriky
    • editorial
    • obsah
    • popis DVD
  • Aktuality
    • novinky
    • jádro Linuxu
    • Debian
    • Mandriva
    • Aurox
    • Gentoo
  • Programování
    • Qt ISO Maker – má první aplikace v Qt
    • Tvoření aplikací pro Sony PlayStation Portable
  • Pro programátory
    • Diagram komponent Tvého počítače
  • Rozhovor
    • Rozhovor s Benoitem Minisinim, vedoucím projektu Gambas
  • Software
    • KDE – KleanSweep – vyhledávač zbytečných souborů
    • GNOME – Gajim – klient komunikátoru Jabber
    • Hry – Darwinia – jedinečná realtimová strategie
    • Linuxfresh
      • Umbrello – nástroj pro modelování aplikací v UML
      • Tvtime – program pro sledování televize na počítači
      • JFtp – program pro zasílání souborů pomocí různých protokolů
  • Pro začátečníky
    • Dokumenty PDF v Linuxu
    • Tipy a triky
  • Hardware
    • Udev – správa souborů zařízení
  • Testy
    • A4Tech NB-95 a Creative FreePoint Travel
    • Konica Minolta Dimage Z3
  • Distribuce měsíce – T2
  • Knihovna

Podrobněji k obsahu čísla

Nevím jestli se mi to pouze zdá, ale papír je opět oproti minule trošku jiný, ovšem rozhodně ne méně kvalitní. Složení textů zůstalo zhruba stejné – po editorialu šéfredaktora následuje obsah CD a nejprve všeobecné a postupně podrobněji zaměřené novinky (kernel, Debian, Mandriva, Aurox, Gentoo).

Na jednom z přiložených DVD je jako vždy live distribuce Linux+Live 2/2006, která obsahuje především programy představované v článcích, které tak můžete snadno a bez problémů vyzkoušet. Hráče jistě potěší, že na DVD je také mimo jiné Quake 4 Demo. Na DVD B najdete distribuci Kubuntu 5.10 – samotné Ubuntu si jako grafické desktopové prostředí vybralo GNOME, což právě distribuce Kubuntu 5.10 řeší. Mimo to je na DVD také FreeBSD 6.0, DesktopBSD 1.0-rc3 a T2 Desktop 2.1.0.

Téma aktuálního čísla je programování a je to dost znát – nejprve se naučíte pracovat s Qt (verze 3.3.3) na příkladu, jehož cílem je vytvoření grafického frontendu k mkisofs; pro ulehčení práce je použit nástroj Qt Designer.

Druhý článek už je ještě více specificky zaměřený – zabývá se tvorbou aplikací pro Sony PlayStation Portable; nejprve se dozvíte, jak programy snadno spouštět (a jak případně zneužít chybu v novém firmware, který se spouštění snaží bránit) a závěrem článku by mělo být funkční programové prostředí na počítači a zobrazení klasického Hello World po stisknutí jednoho tlačítka na konzole.

Poslední tutoriál o programování je určen především pro příznivce prostředí, v jehož logu je "vielka stopa" (opsáno z časopisu :)) – totiž GNOME. V článku je představena práce s widgetem Canvas, který bude použit k vypsání aktuální hardwarové konfigurace počítače (pro vlastní detekci je využit /proc/ a Kudzu).

Závěrem "bloku věnovanému programátorům" je rozhovor s Benoitem Minisinim, vedoucím projektu Gambas (Gambas je objektově orientovaný jazyk podobný Visual Basicu, napsán byl s ambicemi vytvoření co možná nejjednoduššího programovacího jazyku s maximálním výkonem).

Následující rubrika je věnována software – nejprve pro desktopové prostředí KDE je představen program KleanSweep. Pokud si v domovském adresáři neudržujete nějaký rozumný systém a tím pádem i pořádek, je víceméně obvyklé, že vznikne chaos, resp. pořádný bordel, ve kterém je jednak těžké čas od času něco najít a jednak zpravidla obsahuje zbytečné soubory, které pouze zabírají místo na disku. Programy jako KleanSweep tento problém částečně řeší tím, že umožňují podle různých kritérií vyhledávat soubory, které jsou pak typicky smazány.

Pro uživatele GNOME je připraven článek o programu Gajim, který umí komunikovat pouze přes protokol Jabber (o ICQ a další IM protokoly nepřijdete díky tzv. transportům).

Hráčům je určena recenze už na první pohled netradiční real-time strategie Darwinia (od společnosti Introversion), ve které se snažíte se svojí vlastní civilizací Darwinianů (kteří jako syntetická forma života žijí v počítačové síti) přežít a prosperovat.

Další představený program je určený spíše pro skutečnou práci – v článku si přečtete, jak s pomocí nástroje Umbrello navrhovat/modelovat aplikace v UML. Do rubriky programů "nezávislých" na typu grafického prostředí patří také Tvtime, program pro sledování televize na počítači a JFtp, docela zajímavě vypadající program pro práci se soubory a hlavně síťovými protokoly.

Začátečníkům je určen rozsáhlý článek o dokumentech PDF, respektive o programech, ve kterých je můžete zobrazovat a vytvářet. Představeni jsou téměř všichni hlavní zástupci, takže po zdolání textu by setkání s PDF v Linuxu neměl být žádný problém. Samozřejmě i tentokrát se dočkáte několika tipů a triků.

Do sekce hardware byl začleněn článek na zajímavé téma – totiž udev, který nahrazuje klasický statický /dev/ a řeší mnoho jeho problémů. Pokud v práci se zařízeními z tohoto pohledu ještě nemáte jasno, bude vám článek docela přínosem, protože kromě teorie je popsána také běžná práce s udevem včetně řešení některých problémů.

Na samý závěr časopisu jsou představeny tři hardwarové zařízení a distribuce T2, která je tak trochu netradiční – s její pomocí si můžete snadno vytvořit distribuci vlastní a to pro různé architektury.

Závěr

I v únorovém čísle najdete dva různé formuláře k zřízení předplatného, ale to asi už k časopisu neodmyslitelně patří. Po hodně chybovém lednovém čísle přišla naštěstí úleva, nicméně úlety korektora se stále najdou.

Jinak je "Největší evropský magazín o GNU/Linuxu" Linux+DVD dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, téměř každý si v něm něco najde a nejen pro lidi s pomalým připojením jsou přiloženy dvě DVD. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 179 Kč (299 Sk), která ale pravděpodobně odpovídá.

Časopis můžete získat v Linux CD Shopu nebo třeba v internetovém obchodě nakladatele.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze