LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Hakin9 6/2007

V aktuálním čísle se dozvíte polyalfabetických šifrách, hakování XBoxu, detekci steganografie, nebo o zombie sítích.

14.12.2007 08:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 10288×

Hakin9

Haking, jak se bránit (v l33t Hakin9) je polský mezinárodní časopis, který v současné době vychází v 7 jazycích a v papírovém vydání ve více než 18 zemích. Je vydáván společností Software-Wydawnictvwo Sp. z o.o. a do češtiny je překládán (nejspíše z polštiny; jako překladatelé jsou v čísle pro září uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Svatopluk Vít, Joanna Rybicka, Luděk Vašta a jako korektor je uvedeni David Kredba a Jiří Demel).

Obsah čísla:

  • Úvodní rubriky
    • Editorial, obsah
    • Ve zkratce (neboli security news)
    • hakin9.live – Obsah CD
  • Pro začátečníky
    • Historie polyalfabetických šifer
  • Útok
    • Hakování konzole XBox
    • Sítě zombie
  • Obrana
    • Jak vyzrát na spammery a jejich triky?
    • Hešovací funkce
    • Problémy ve VoIP technologii
  • Nástroje
    • Detekce steganografie
    • Problematika srovnávacích testů antivirových řešení
  • Knihovna: Recenze knih Google Hacking a Počítačové viry — Analýza útoku a obrana
  • Rozhovor s pplk. Kuchaříkem
  • Fejeton: „Dva internety“

Podrobněji k obsahu čísla

První článek „Historie polyalfabetických šifer“ by mohl připadat řadě čtenářů zbytečně dlouhý. Článek je velmi fundovaným úvodem do teorie polyalfabetických šifer. Autor se pokouší své čtenáře seznámit s dávnou historií šifrování zpráv a poslední odstavce končí téměř v dnešních dnech.

„;Hakování konzole XBox“ je velmi zajímavý článek, mj. několik slabin této herní konzole využívají tvůrci linuxových distribucí, které na XBosu (tom prvním, ne XBox 360). XBox je v normální PC a MS udělal nemálo chyb v návrhu zabezpečení systému. Autor vysvětluje možnosti útoku na Secret ROM, jádro a chyby v softwaru. Mimo jiné autor nadhazuje otázku nad použitím mikroprocesoru Intel, když AMD je kompatibilní a neobsahuje některé chyby.

Nebezpečí, které se týká především uživatelů majoritního operačního systému, přibližuje článek „Sítě zombie“, jehož autor vysvětluje co to jsou sítě zombie počítačů a jak zjistit, jestli je Váš systém napaden. Autor mimo jiné ukazuje i pokus o analýzu takovéhoto kódu. Jak správně upozorňuje, za šíření takto škodlivých prográmků mohou především uživatelé sami.

 Lze vyzrát na spammery a jejich triky?“ O prevenci proti spamu i několik triků, jak oddálit zahlcení vlastní mailová stránky spammen shrnuje tento článek. Autor se snaží především apelovat na ochranu vlastní mailové adresy. Když je i tato ochrana neúčinná, musí nastoupit filtrace pošty, takže větší část článku je věnována tomu, jak fungují antispamové ochrany na straně serveru a klienta. Článek končí zkonstatováním, že boj se spammem bude stále náročnější.

Pamatujete nejvýznamější událost ve světě počítačů ze srpna 2004? Tou událostí bylo, bezesporně, oznámení dr. Wangové o nalezení metod podvrhnutí zpráv, které mají stejný otisk, ale jsou podvrhnuté. V článku „Hešovací funkce“ se dozvíte o konstrukcích hešovacích funkcí, kolizích prvního a druhého řádu, nebo o tvorbě kolidujících zpráv. Z článku vyplývá, že podepisování pomocí MD5 již dávno není bezpečné a do budoucna musí nastoupit lepší algoritmy.

Další článek, „Problémy ve VoIP technologii“ se zaměřuje na možnosti napadení VoIP, jehož popularita neustále stoupá. Autoři vysvětlují rizika spoofingu, Sniffingu a DoS i možnosti jejich realizace. V článku se studují slabiny řešení postaveného na Asterisk, který je stále velmi mladým produktem a situace bude časem zajisté podstatně lepší.

Steganografie se v magazínu objevuje již několik dílů, pozorní čtenáři by již měli vědět, co to je a jak ji využít. Autor článku „Detekce steganografie“ se velmi rozumným způsobem věnuje vyhledávání informací ukrytých ve zvukových, nebo grafických souborech. V textu článku sice není zdrojový kód potřebných částí, ale jsou podrobně popsány matematické metody vyhledávání takto ukrytých informací.

Pouze teoretický je článek „Problematika srovnávacích testů antivirových řešení“, v němž autor upozorňuje na nedostatky výsledků testů antivirových programů, které jsou k dispozici na známých serverech. Pozornosti neušel ani populární časopis Virus Bulletin.

závěr

Magazín hakin9 je rozhodně kvalitním a zajímavým zdrojem informací o bezpečnosti a nejen to. Navíc spolu s ním dostanete bootovací CD, na kterém si můžete probíraná témata snadno vyzkoušet.

Časopis hakin9, jak se bránit s podtitulem Hard Core IT Security Magazine vychází, každé dva měsíce, má 82 stran a s přiloženým CD si ho můžete koupit za 199 Kč (359 Sk) např. v internetovém obchodě vydavatele, předplatit u distributora Send, či zakoupit v dobrých novinových stáncích.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze