LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Linux+DVD 4/2007

LinuxDVD je polský časopis, který přináší porci kvalitních informací pro začínající i pokročilé uživatele GNU/Linuxu společně s pravidelnou dodávkou DVD s operačními systémy.

10.4.2007 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 11363×

LP

Linux+DVD je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny je zřejmě pekládán z polštiny, jako překladatelé jsou uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Robert Hanus, Luděk Vašta, Lubomír Peterek, Joanna Rybicka; za korekturu zodpovídá Martin Kysela.

Obsah čísla

 • Úvodní rubriky
  • obsah
 • Aktuality
  • Ubuntu
  • Jádro Linux
  • Mandriva
  • SUSE
  • Fedora
  • Gentoo
  • Přinesou Windows Vista nové uživatele Linuxu?
 • Popis DVD
  • FreeBSD 6.2
  • CentOS 4.4
  • Bonusový software (na DVD Ulteo):
 • Software
  • Projekt CentOS
  • Vývoj fyzikálních hraček na GNU/Linuxu
 • Bezpečnost
  • Pokročilé techniky logování síťového provozu
  • Snort-Acid-Mysql – Vedoucí trio pro detekci průniků
 • Pro programátory
  • Squeak: moje programovací laboratoř
  • Jak zrychlit C++
  • Freeplet – applet monitorující velikost volného místa v souborovém systému
 • Internet
  • Qmail – moderní server pro elektronickou poštu
  • SeaMonkey – nástupce kultovní Mozilly Suite
 • Pro začátečníky
  • LightScribe v GNU/Linuxu
  • LIRC – ovládáme počítač dálkovým ovládáním
 • Grafika
  • AWStats – pokročilé statistiky pro webové stránky
 • Knihovna
  • Odhadování softwarových projektů – Jak správně určit rozpočet, termíny a zdroje
  • CSS – Kapesní přehled
 • Zábava
  • Evolution Soccer 06

Podrobněji k obsahu čísla

Co rozhodně nepřehlédnete jsou 2 DVD, na prvním z nich je FreeBSD 6.2. Na druhém DVD je CentOS 4.4 a bonusový komerční software, který je už jakousi tradicí tohoto časopisu.

Český autor Vojtěch Bednář se věnoval v článku „Přinesou Windows Vista nové uživatele Linuxu?“ možnostem posílení pozic Linuxu, zejména v SOHO segmentu, na desktopech. V části o MS Windows Vista se věnuje především tomu, co nový systém uživatelům (ne)přinesl a přiznává, že pokroky nejsou tak významné, aby byly důvodem k přechodu, ale marketing Microsoftu je agresivní a přináší nemalé zisky. Proti tomuto systému postavil Linux, který v komerčních verzích přináší 90% funkčnosti MS Windows za 10% ceny. Závěrem je, že nástup Linuxu nebude tak silný, jak očekávají přehnaní optimisté, nicméně pozice bude posílena.

„Projekt CentOS“ se věnuje velmi zajímavému komunitnímu opračnímu systému, který představuje nejlepší „klon“ distribuce Red Hat. Mnohými je tato distribuce považována za neaktuální a nevzhlednou verzi distribuce Fedora, ale jedná se o neporovnatelně lépe odladěný systém. Dozvíte se informace nejen o historii tohoto systému, ale i o pozadí komerčních a komunitních distribucí. Článek není recenzí žádné verze této vysoce kvalitní distribuce, ale naleznete v něm zajímavé informace o pozadí této komunitní distribuce.

Článek „Vývoj fyzikálních hraček na GNU/Linuxu“ je určen spíše vývojářům, které zajímá programování fyzikálních modelů, nebo her. Autor článku provede svého čtenáře naprogramováním Newtonova kyvadla pomocí knihoven OpenGL, SDL a ODE. ODE je fyzikální stroj, který má rozsáhlé možnosti nastavení, z nichž některé umožňují naprogramovat chování, které je ve známém světě naprosto neznámé, ne-li přímo nemožné. Pro ukázkový kód je použit programovací jazyk C.

„Pokročilé techniky logování síťového provozu“ seznámí síťového administrátora s démonem ulog. Jeho instalace a nastavení nemusí být jednoduchou záležitostí, zejména pro začínajícího správce. Ulog spolpracuje s iptables a v článku je předvedené jeho navázání na ukládání do databáze MySQL. V článku je ulog hodnocen pozitivně, jen je mu vytknuta chybějící nadstavba, ve které by bylo možné nějakým rozumným způsobem prohlížet uložené záznamy.

V článku „Snort-Acid-Mysql – Vedoucí trio pro detekci průniků“ se nejprve seznámíte s třemi technologiemi detekce průniků, kterými jsou N-IDS, H-IDS a IPS, po nichž následuje výčet několika svobodných nástrojů pro detekci průniků. Posléze se dostanete k seznámení se Snortem, který ve spojení s MySQL představuje mocný nástroj pro analýzu útoků a obranu před nimi. Čtenář bude opět seznámen s instalací a konfigurací Snortu, následované vysvětlením jeho režimů a používání.

SmallTalk nepředstavuje zrova mainstreamový jazyk mezi vývojáři a prostředí. Squeak přestavuje jak špičkové vývojové prostředí, tak jazyk, který je založen na Smalltalku. Autor článku „Squeak: moje programovací laboratoř„ se pokusil přiblížit prostředí i jazyk širším masám programátorů. Squeak není čistě interpretovaným jazykem, ale překládá se do bytecode.

„Jak zrychlit C++“ je určen především programátorům, kteří přešli z jazyka C na jazyk C++, protože si přinesli některé zvyklosti, které nejsou v C++ korektní. Článek se věnuje ukázce práce a rychlosti při spojování řetězců i tomu, jak optimalizovat, aby takováto práce byla co nejefektivnější a nejrychlejší. Článek je s ohledem na jeho zaměření pro mladší programátory poměrně krátký.

„Freeplet – applet monitorující velikost volného místa v souborovém systému“ je určen programátorům a uživatelům prostředí Gnome. Popisuje základy psaní appletů, které si můžete umístit na panely prostředí Gnome. V duchu drtivé většiny úvodů do programování je první applet „Hello World“, ale tím se seznámíte s prvními kroky, které jsou potřebné pro psaní appletů. Postupně budete provedeni napsáním appletu, který Vám bude na liště zobrazovat volné místo na vašich discích. Článek je zaměřen spíše pro pokročilejší programátory, kterým není zcela cizí oop, byť ne v podání jazyka C++, ale čistého C.

Článek „Qmail – moderní server pro elektronickou poštu“ patří do sekce internet a představuje mocný, ale přesto nenáročný mailový server qmail. Defaultně má většina uživatelů, kteří potřebují lokální poštovní server, nainstalován sendmail, nebo postfix, ale qmail představuje velmi zajímavou alternativu, která stojí za pozornost. Pochopitelně umí spolupracovat s antivirovým programem ClamAV a s antispamovým řešením, příjemná je informace o jeho výkonu, kdy na běžném pentiu je shopen zpracovat cca 200 000 mailů za den.

Ve stínu hlavních produktů Mozilla Foundation, Firefox a Thunderbird, stojí prohlížeč SeaMonkey, kterému se věnuje článek „SeaMonkey – nástupce kultovní Mozilly Suite“. SeaMonkey není mořská opice, jak je často překládáno, ale tvor artémie, který je i v logu tohoto produktu. Nejedná se o pouhý prohlíčeč, ale o integrované řešení, které je pokračovatelem (i vzhledem) původních produktů Mozilla Suite a klasického Netscape Navigatoru, jenž obsahuje webový prohlížeč, poštovní klient, IRC klient a jednoduchý nástroj pro psaní webových stránek. Pokud pracujete na počítači s trvale zaplým poštovním klientem, přičemž pravidelně pracujete s internetovým prohlížečem, můžete tímto integrovaným řešením ušetřit nemalou část systémových prostředků.

Vypalovacích frontendů pro běžné uživatele Linuxu je mnoho, ale donedávna nebyl Linuxem podporován popis médií technologií LightScribe. Firma LaCie tento problém vyřešila, byť neposkytují ke své aplikaci zdrojové kódy, což představuje trn v oku pro skalní zastánce svobodných řešení. Článek „LightScribe v GNU/Linuxu“ popisuje, jak LightScribe pod Linuxem zprovoznit, připravit grafiku na horní stranu média a médium takto popsat. Pochopitelně, že článek bude zajímat především ty uživatele jejichž mechanika technologii LightScribe ovládá.

„LIRC – ovládáme počítač dálkovým ovládáním“ se věnuje nejen software lirc a jeho kongiguraci, ale v článku najdete i návod na stavbu přijímače signálů dálkového ovládání, které připojíte na sériový port Vašeho PC. Instalace a konfigurace lirc nejsou náročné, čiže by je mohli zvládnout i nepříliž pokročilí uživatelé. Trocha práce za pohodlí pří sledování filmů stojí, nebo ne?

„AWStats – pokročilé statistiky pro webové stránky“ je článek, který popisuje vizualizaci statistik o přístupech ze záznamů webového serveru, který logy vytváří. Potřebovat budete podporu jazyka Perl (alespoň ve verzi 5.00503). Program je velmi oblíben, takže se nemusíte bát ruční instalace ze zdrojových kódů, ale je připraven v repozitářích většiny distribucí. Z článku se naučíte jak tento statistický software používat.

Poslední články tvoří již obligátní závěr časopisu, minirecenze dvou knih a článek o hře, bohužel jako v minulém čísle je popisovaná hra funkční pouze v prostředí MS Windows.

Závěr

„Největší evropský magazín o GNU/Linuxu“ Linux+DVD je přesto dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, ve článcích si téměř každý přijde na své a nejen pro lidi s pomalým připojením jsou přiložena dvě DVD. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 179 Kč (299 Sk). Občasná zškobrtnutí v překladu jsou kompenzována kvalitním obsahem.

Časopis můžete získat v internetovém obchodě nakladatele, nebo v dobře zásobených stáncích.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Překlad 10.4.2007 16:32 Vojtěch Trefný
L Re: Překlad 12.4.2007 09:45 Tomáš Pelc
DVD CentOs 11.4.2007 20:38 Petr Volejnik
  L Re: DVD CentOs 12.4.2007 07:56 MaReK Olšavský
    L Re: DVD CentOs 13.4.2007 07:10 Vojtěch Trefný
      L Re: DVD CentOs 13.4.2007 12:54 MaReK Olšavský
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze