LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Knihovna Webmastera 1 – XHTML: Průvodce Vývojáře

V tomto seriálu se chci věnovat vybraným (těm nejlepším) knihám, na které sem za svoji dlouhou kariéru čtenáře narazil. Každý už na vlastní kůži zjistil, že jeden dobrý titul je lepší než 10 špatných. Tolik o seriálu...

6.12.2004 10:00 | Luboš Turek | Články autora | přečteno 13328×

Shrnuto

  • Autoři: Frank Boumphrey, Cassandra Greek, Dave Raggett, Jenny Raggett, Sebastian Schnitzenbaumer, Ted Wugofski
  • Kniha: XHTML: Průvodce vývojáře
  • Orig. Název: Beginning XHTML
  • Distribuce: Mobil Media a.s. (knihy@mobilmedia.cz)
  • Rok: 2000 (Přeloženo 2002)

Daleko přesnější název by byl Začínáme s XHTML a Webem vůbec. Kniha je výborným úvodem do tvorby webu obecně a kromě striktního XHTML 1.0 obsahuje spoustu rad k tvoření webu.

Obsah

  • Úvod
  • Web, HTML, XHTML a ostatní
  • Od HTML k XHTML
  • Celkový návrh serveru
  • Design stránek
  • Začínáme
  • Odkazy a vnořené objekty
  • Obrázky
  • Tabulky
  • XHTML formuláře
  • Multimedia
  • Metadata
  • Kaskadové styly na webu
  • Ruzné typy médií
  • Úvod do XML
  • Dodatek A: Formátovací značky a atributy XHTML
  • Dodatek B: Vlastnosti stylů
  • Dodatek C: Používání barev na webových stránkách
  • Rejstřík

Úvod

V úvodu se dočtete komu je kniha určena, konvence, kde stáhnout zdrojové kódy a takovou tu omáčku okolo.

Web, HTML, XHTML a ostatní

Zde se dozvíte co je web, jeho historii, jak funguje, něco o prohlížečích a o rozdělení značek na strukturální, stylistické a popisné. Ten, kdo již s webem má nějaké zkušenosti může s klidným svědomím přeskočit celou kapitolu.

Od HTML k XHTML

Povídáni o problematice HTML vs. XHTML. V krátkosti zjistíte co je SGML, proč jsou dny jazyka HTML sečteny, ale hlavně se naučíte jak psát XHTML dokumenty, abyste zajistili zpětnou kompatibilitu se starými HTML prohlížeči.

Celkový návrh serveru

20-ti stránkový text o struktuře stránek na serveru. Znovu platí, že tato kapitola je vhodná spíše pro začátečníky. Spousta webmasterů tyto pravidla již dávno zná a kapitolu můžou přeskočit bez jakékoliv ztráty.

Design stránek

Dalších 20 stránek tak trochu od tématu. Celá kapitola se zabývá základními designovými pravidly: barvami, typografii a nakousnutím CSS.

Začínáme

Struktura dokumentu, části XHTML dokumentu / deklarace verze, DTD, záhlaví, komentáře/, prvky typu inline, seznamy, atributy, kaskádové styly. Co dodat?

Odkazy a vnořené objekty

Kapitola vás provede problematikou odkazů a prvky applet, object.

Obrázky

Velmi užitečná a potřebná kapitola. Ovšem zase pouze pro začátečníky. Najdete zde porovnání formátů GIF, JPEG a PNG. Projdete atributy prvku img a několik tipů. Na konci kapitoly je povídání o zajmavém formátu SVG.

Tabulky

Vše o tabulkách. Opět není co dodat. Za zmínku ale jistě stojí velmi zajmavá podkapitolka o zobrazování tabulek na alternativních výstupech jako jsou TV, hlasové prohlížeče a dekodéry Braillova písma.

Rámce

Vše o rámcích (frames).

Formuláře

Dozvíte se nejen jak vytvářet formuláře, ale i rady týkajících se formulářů.

Multimédia

Velmi zajmavá kapitola zabývající se zvukovými a video plug-iny, prvky object a embed a jejich atributy pro jednotlivé aplikace. Zajmavé jsou i podkapitoly o streamovaném videu a jazyku SMIL.

Metadata

Zjistíte co jsou, proč jsou důležitá, jak je používat, co je spider a bot, jak vypadá hlavička HTTP požadavku a co jsou MIME typy.

Kaskadové styly na webu

40 stránek o kaskádových stylech / CSS /. Problematika je vysvětlena srozumitelně, nicméňe pokud to s kaskádovými styly myslíte vážně, doporučuji koupit si samostatnou publikaci pouze o CSS (viz. příší díl.)

Další kapitola navazuje. Jde o kapitolu s názvem Ruzné typy medií. Řekne vám, jak psát CSS pro jednotlivé výstupy (prohlížeč, PDA, ...).

Úvod do XML

Co dodat? Snad jen, že je velice pěkně napsán, nicméňe pokud chcete znát více než jen základy, měli byste si koupit samostatnou publikaci výhradně o XML. Do 20-ti stránek se vše vejít nemůže.

Dodatky

Dodatek A je možná nejdůležitější a nejpraktičtější částí knihy. Obsahuje výčet všech použitelných značek XHTML 1.0 Strict, Transitional a Frameset. Dodatek B je podobný, pojednává však o CSS. Dodatek C se zabývá používáním barev na webu.

Ortel

Kniha na mě zapůsobila skvěle. Doporučil bych ji však spíše úplným začátečníkům, než těm, co už jsou v oblasti tvorby webů zkušení, a chtějí jen přejít z HTML na XHTML.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

No, nevím... 6.12.2004 10:42 Petr Zajíc
L Re: No, nevím... 6.12.2004 17:16 Luboš Turek
Kde stáhnout zdrojáky ke knize? 1.3.2005 01:35 abc




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze