LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Linux+DVD 02/2008

Linux+ je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny ne překládána nemalá část článků, nicméně jsou vydávány i články českých autorů, jako překladatelka je uvedena Joanna Rybicka a za korekturu odpovídá Jaroslav Válek

15.2.2008 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 9956×

Obsah čísla

  • Úvodní rubriky
    • editorial
    • obsah
  • Aktuality
    • Ubuntu
    • Mandriva
    • News
  • Popis DVD
    • Mandriva Linux 2008
  • Pro začátečníky
    • Krusader
  • Praxe
    • Bezpečně a pohodlně — OpenSSH
    • Nebojte se práce s editorem Vim
    • Skype v Linuxu
    • Firewall v Linuxu
  • Bezpečnost
    • Ubuntu prý škodí pevným diskům
    • Základy OpenVPN
    • Šifrování dat na disku
  • Technologie
    • Nastává úsvit Linuxu v mobilních telefonech
    • WiFi roaming v rámci organizace — praktické použití
  • Pro programátory
    • Perl, opravdový silák v programování
  • Software
    • Mezinárodní normy řady ISO/IEC 250xx pro jakost softwarového produktu
  • Knihovna
    • Mistrovství v PHP
    • Teoretické základy informatiky
  • Fejeton: Konec jedné srandy

Podrobněji k obsahu čísla

Překvapením tohoto čísla je jen jediné DVD, tentokráte obsahující oblíbený Mandriva Linux 2008.0. Od tohoto čísla už nadále 2 DVD nebudou a podle mého by zasloužil přehodnotit obsah DVD, kde by mohlo být více materiálů týkajících se obsahu čísla. Úbytek médií není nutné brát jako zlo, penetrace rychlých přípojek k internetu by měla již být více, než dostatečná.

Dobře funkční správce programů pro KDE je představen v prvním článku „Krusader“. I přes omezení dané rozsahem několika stránek jde o kvalitní přiblížení dvoupanelového správce souborů, který je velmi důstojným konkurentem Total Commanderu, známého z MS Windows. Autor článku se pokusil přiblížit možnosti programu dobrým způsobem a pro ty, kteří ještě Krusader nepoužívají by mohl být lákadlem.

„Bezpečně a pohodlně — OpenSSH“ možná odtajní základy OpenSSH, původem z OpenBSD, běžným uživatelům, kteří si často myslí, že jde pouze o konzolové připojení. Po části o instalaci a konfiguraci OpenSSH přešel autor k možnostem používání a nesoustředí se jen na konzoli, ale věnuje svou pozornost i přesměrování X, nebo vytváření šifrovaných tunelů. Stranou nezůstalo ani přihlašování pomocí klíčů a bezpečné odesílaní souborů.

Mně potěšil článek „Nebojte se práce s editorem Vim“. Začátečníci jsou zmateni při prvním kontaktu s tímto editorem, ale ten je ve skutečnosti velmi mocný a většina z těch kteří jej alespoň částečně ovládnou na něj nedá dopustit. Minimálně zručný uživatel v tomto článku nové informace nenajde.

VoIP matador, který je na jedné straně uznáván a na druhé straně zatracován je přiblížen v článku „Skype v Linuxu“. Od doby, kdy jsme o Skype psali na našem portále uplynulo dost času, během nějž byl Skype pochopitelně dále vyvíjen a dnes umí i přenos obrazu z webkamerky. Autor neopominul ani služby SkypeIn, SkypeOut a VoiceMail.

Spíše začátečníkům, nevládnoucím ručnímu definování pravidel IPTables, kteří chtějí chránit svůj počítač je určen článek„Firewall v Linuxu“, jehož autor se věnuje obecným grafickým nadstavbám pro definici těchto pravidel, Firestarter a Guarddog. Pochopitelně nemohl podchytit všechny možnosti, mezi něž by se daly zařadit i grafické nástroje specifické pro některé distribuce. Protože zabezpečení počítače připojeného k síti je velmi citlivou záležitostí, doporučil bych tento článek každému uživateli.

„Ubuntu prý škodí pevným diskům“ je tvrzení, které bylo po vydání poslední verze často opakováno, byť není 100% pravdivé. V článku se čtenář seznámí s problematikou šetření baterie laptopu díky zastavování HDD, se základy analýzy používání a opotřebení disku i s nastavením parametrů systému tak, aby nedocházelo k zbytečnému parkování hlav a roztáčení ploten HDD.

Principy a úskalími vzdáleného přístupu do sítě provádí autor článku „Základy OpenVPN“. Autor použil osvědčenou stavbu článku, která by se dala popsat slovy od teorie (jak to vlastně funguje) k praxi (jak to zprovoznit). V praktické části článku je zmíněn i problém uživatelů s laptopy, jejichž uživatelé se připojují z různých IP adres a firewall by byl překážkou.

„Šifrování dat na disku“ logicky navazuje na podobně laděné články, které v magazínu vycházejí již delší dobu. Šifrování, jak k němu přistupuje autor tohoto článku je ralizováno pomocí klíčů vytvořených programem GPG a využit je přístup přes EncFS. Pokud bude čtenář postupovat krok za krokem podle článku, bude mít zabezbečená svá data před případnou krádeží. Přidejte zálohování a máte chráněné to nejcenější, co v počítači máte, nebo myslíte, že hardware je dražší, než data?

Androidu, jeho podpoře a zastřešení od Google i potenciálu na trhu mobilních telefonů se věnuje autor článku „Nastává úsvit Linuxu v mobilních telefonech?“ Android vypadá jako potenciálně silný hráč na poli systémů pro chytré mobilní telefony, ale zatím panuje kolem dost nejasností, některé z nich se pokouší odtemnit tento článeček.

Cestujete s laptopem mezi několika částmi organizace, které nesdílejí jednotnou síť? „WiFi roaming v rámci organizace — praktické použití“ nastiňuje problematiku a její řešení na příkladě požívání WiFi sítí na různých školách, které se dohodli na WiFi roamingu. Článek sice nemůže jít do podrobností technické realizace, ale jako impuls k dalšímu studiu problematiky by měl být dostatečný.

Několik čísel magazínu vycházel seriál o programovacím jazyce Python, ten je již minulostí a v tomto čísle vyšel článek „Perl opravdový silák v programování“, jehož autor se pokoučí zlákat čtenáře k programovacímu jazyku Perl. V článku je pouze několik malých ukázek. Jestli jde o začátek seriálu o tomto mocném jazyce ukáže nejbližší číslo.

Kvalitativními normami se ohání téměř každá organizace, ale normy z řady ISO 9000 nedokáží postihnout složitost vývoje a předávání software. S problematikou je možné se seznámit v článku „Mezinárodní normy řady ISO/IEC 250xx pro jakost softwarového produktu“. Pro běžného domácího uživatele bude tento článek nejspíše příšerně nudný, ale mohou se alespoň dozvědět, co, mimo jiné, znamená profesionální vývoj software a jeho předávání zákazníkovi.

Závěr

„Největší evropský magazín o GNU/Linuxu“ Linux+DVD je přesto dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, ve článcích si téměř každý přijde na své. Bohužel snížení počtu doprovodných DVD na jedno jediné znamená relativní zdražení časopisu, ale podle mého názoru je penetrace rychlých přípojek v domácnostech natolik široká, že druhé DVD nikomu nebude chybět, jen by možná bylo vhodné více provázat obsah DVD s obsahem časopisu. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 249 Kč (399 Sk), která se bohužel musela zvýšit díky neustále rostoucím nákladům.

Časopis můžete získat v dobře zásobených stáncích nebo třeba v internetovém obchodě nakladatele.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze