LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Linux+DVD 05/2007

LinuxDVD je polský časopis, který přináší porci kvalitních informací pro začínající i pokročilé uživatele GNU/Linuxu společně s pravidelnou dodávkou DVD s operačními systémy.

23.5.2007 11:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 10386×

LP

Linux+DVD je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny je zřejmě pekládán z polštiny, jako překladatelé jsou uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Robert Hanus, Luděk Vašta, Lubomír Peterek, Joanna Rybicka; za korekturu zodpovídá Martin Kysela.

Obsah čísla

 • Úvodní rubriky
  • obsah
 • Aktuality
  • Gentoo
  • Jádro Linux
  • Mandriva
 • Popis DVD
  • Elive Revolution RL2
  • Zenwalk 4.4
 • Distribuce
  • Emerde – kousek Gentoo v Slackware
 • Software
  • Linux pro děti
  • EventsControler
  • ACE: vývoj aplikací v Síti
 • Grafika
  • počítačová grafika a svobodný software
 • Pro programátory
  • Tučňák – webmaster
  • Vývoj webové aplikace za 10 minut s pomocí Jifty
  • USB Device Explorer
  • Connection Pooling v PHP
  • E17 – správce oken pro náročné
 • Internet
  • Usenet – zdroj veškerých vědomoctí
 • Bezpečnost
  • Firewall v Linuxu
 • Hardware
   Kopírování Video-DVD disků
 • Pro začátečníky
  • Triky a minitriky
 • Zábava
  • NetHack

Podrobněji k obsahu čísla

Co rozhodně nepřehlédnete jsou 2 DVD, na prvním z nich je ZenWalk 4.4 a na druhém DVD je Elive Revolution RL2, ke kterému patří i jeden článek v tomto čísle časopisu.

Gentoo Linux a Slackware jsou distribuce s nejvíce věrným a znalým uživatelským jádrem. „Emerde – kousek Gentoo v Slackware“ je velmi inspirativní článek pro uživatele Slackware, eventuálně jeho forků, který ukáže, jak do Slackware dostanete úplný Portage, známý z Gentoo a tím budete systém mít optimalizovaný přímo pro hardware, který používáte. Zcela určitě výkonový rozdíl poznáte, jen počítač bude jistý čas zaměstnán překládáním software.

Článek „Linux pro děti“ asi udělá největší radost současným rodičům, protože představuje malý přehled software určeného pro ty nejmenší, z oblasti her (Frozen Bubble, Tux Racer, Super Tux, Tux Cart, Bramborový mužík a Circus Linux), výukového software (GCompris, Memomix, Childsplay, TuxMath, TuxMathScrabble, KDE Edu, KTurtle), či užitkových programů (TuxPaint). Článek ukazuje že i pro malé uživatele Linuxu/BSD není nabídka programů malá.

„EventsControler“ je určen programátorům, především začínajícím, kterým ukazuje jak volat jednotlivé části programu. Jsou nastíněny i varianty přes kaskádu pomocných funkcí a jejich řetězení, ale jádro článku se týká volání a předávání parametrů pomocí událostí, které je z hlediska programátora nejprůhlednější a při dalším vývoji nejlépe škálovatelné. Posílání událostí a jejich přijímání je ukazováno za využití QT.

Znáte framework ACE? Teoretický a dobře napsaný článek „ACE: vývoj aplikací v Síti“ čtenáře provede tímto multiplatformním frameworkem, s jehož pomocí lze vytvořit komunikační software, který bude přenositelný mezi platformami (pochopitelně jen na úrovni zdrojových kódů). Článek se zabývá přenositelností programu na binární úrovni (Java, .NET) i na úrovni zdrojových kódů a velmi erudovaným způsobem představuje architekturu tohoto frameworku. I přes délku článku, která může být pro některé neodborníky úmorná se jedná pouze o velmi lehký vhled do problematiky a je přislíbené pokračování článku.

„;Počítačová grafika a svobodný software“ může posloužit jako odpověď různým pochybovačům o možnostech svobodného software na grafických pracovištích. Bylo vybráno několik základních oblastí práce s grafikou a v každé je zmíněn alespoň jeden zástupce software. Aplikacemi, které autor nabízí k pozornosti jsou Blender, Gimp (zmiňuje se i o Gimpshopu), Inkscape, Krita a Scribus. Autor se zřejmě zaměřil na „běžnou“ grafiku a opomněl oblast CAD programů. Článek se částečně zabývá i budoucností a interoperabilitou mezi programy. Svobodný software dnes používají i velká grafická a filmová studia, tak není důvod se těchto programů stranit.

O nástrojích pro tvůrce www stránek a webových aplikací je článek „Tučňák – webmaster“ Pod pojmy nástroje si v případě tohoto článku ale nelze představit servery a scriptovací jazyky, ale programy pro editaci a kontrolu webových stránek a scriptů. NVU, Quantu, Bluefish a Screem jsme již měli i v recenzích na našem portále. Článek ale představuje i aplikace a doplňky Amaya, KFileReplace, KLinkStatus, KimageMapEditor, Kallery, Webdeveloper, … Článek je určen začínajícím tvůrcům, kteří ještě nezvolili své programy pro tvorbu.

Vývojový framework Jifty je určen pro webaře pracující v jazyce Perl. Článek „Vývoj webové aplikace za 10 minut s pomocí Jifty“ provede čtenáře právě tímto zajímavým frameworkem, který nabízí velmi rychlý vývoj. Využití Jifty je ukázáno na jednoduché aplikaci, která poslouží pro hosty konference. Jedná se o velmi zajímavý framework, jehož rozšíření ale nebude z největších, protože tvůrců webů v Perlu je vcelku zanedbatelné množství.

„USB Device Manager“ je asi nejzajímavějším článkem pro čtenáře programátory. Autor článku ukazuje, jak zobrazovat USB zařízení a informace o připojených zařízeních, které program čte ze souboru /proc/bus/usb/devices. Článek je orientován na příznivce GTK+. Pokud aplikaci celou sestavíte a odladíte, získáte pěkný základ, který budete mít chuť vylepšovat. Pro začátek uvidíte, co vše máte na USB řadičích.

Malinko neobvyklou kombinaci představuje článek „Connection Pooling v PHP“, který popisuje problémy s připojováním PHP na databázový server Oracle. Tuto kombinaci využili tvůrci portálu Trabajar, ale v jedné fázi provozu začli mít problémy se rychlostí serveru, kteréžto zpomalení bylo způsobené ne zrovna šťastnou správou propojení PHP a Oracle. K řešení použili SQLRelay, který vyřešil databázovou proxy, cache a load balancer. SQLRelay není omezený jen na Oracle, ale zvládá většinu běžně používaných databází.

Oproti KDE a Gnome leží v ústraní Enlightenment, který má své skalní příznivce a jeden z nich se jej snažil přiblížit v článku „E17 – správce oken pro náročné“, který je tak trochu svázán s jedním DVD dodaným s časopisem. Vše co je v článku popisováno si můžete hned vyzkoušet bez nutnosti instalovat e17 do svého PC. Článek si všímá předností tohoto okeního správce a zkoušející čtenář bude, většinou, velmi překvapen jak je vše efektní a přitom nenáročné. V tomto článku je jediná veliká chyba, pod všemi obrázky je napsáno „Na každém kroku číhá smrt“

„Usenet – zdroj veškerých vědomostí“ je článek, který je spíše pod průměrem kvality, na jakou je čtenář tohoto periodika zvyklý. Popisuje možnosti Usenetu, ale pokud jsou v článku pouze odkazy na Polské servery, nebude pro Českého, ani Slovenského, čtenáře příliš přínosný.

„Firewall v Linuxu“ se zabývá tématem o kterém by se dala napsat celá kniha, nastavení pravidel IPTables. V článku jsou uvedeny opravdu jen základy psaní pravidel pro práci s příchozími a odchozími síťovými packety, ale i přesto pomůže mnohému uživateli s konfigurací routeru, nebo nastavení přístupů na servery. Článek je napsán velmi kvalitně.

„Kopírování Video–DVD disků„ je pokusem seznámit čtenáře se základními možnostmi zkopírování video–DVD, ať chráněných, nebo nechráněných. Na nechráněné postačí téměř libovolný vypalovací program, který v Linux/BSD používáte, ale na překopírování chráněného DVD je potřebný specializovaný software, například K9Copy, nebo Shrinkta, ale lze použít i Windowsový DVD Shrink, který lze v Linuxu/BSD použít díky Wine.

„Tipy a Minitriky“ je krátký článeček, který navede začínajícího uživatele konverzí formátů pro přehrávání v mobilních zařízeních.

Věřili jste někdy tomu, že červené písmenko „D“ je drak? Pokud ano, znáte hru „NetHack“, která je tématem posledního článku tohoto čísla časopisu. Pokud tuto hru neznáte, je možné, že po přečtení článku se vrhnete do této rozsáhlé a snad nekonečné zábavy. Zjistíte, že pro dobrou hratelnost není zapotřebí složité grafiky, postačí běžný text. Pamatujete textové hry, které jsme hrávali na 8 bitových počítačích a nad nimiž jsme byli schopni strávit velké množství času?

Závěr

„Největší evropský magazín o GNU/Linuxu“ Linux+DVD je přesto dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, ve článcích si téměř každý přijde na své a nejen pro lidi s pomalým připojením jsou přiložena dvě DVD. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 179 Kč (299 Sk). Občasná zškobrtnutí v překladu jsou kompenzována kvalitním obsahem.

Časopis můžete získat v internetovém obchodě nakladatele, nebo v dobře zásobených stáncích.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

korektury 23.5.2007 18:36 vylik
  L Re: korektury 24.5.2007 21:05 Vojtěch Trefný
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze