LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Příděl zahraničního tisku (2)

Po časopisu Linux Magazine se podíváme na některé další časopisy v anglickém jazyce: Linux Journal, Linux Format a LinuxUser & Developer.

11.8.2004 08:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 11876×

Společné vlastnosti

Nejprve bych shrnul to, co mají časopisy společné. Pro návštěvě několika obchodů to jsou snad všechny časopisy v Británii, které se přímo zaměřují na linux a jsou v angličtině. Podstatnou věcí je cena – která je docela vysoká. Časopisy stály v rozsahu £4.25 - £5.99. Není vůbec triviální něco podobného rozumně přepočítat na české poměry, ale postačí srovnání s ostatními časopisy – za £3 - £4 se dá koupit publikace o OS Windows stejného ne-li většího rozsahu nebo časopis o IT rozměrů katalogu (cca kolem 300 stran). Nemluvě ovšem o "ženský časopisech" zaměřených na životní styl, módu a podobně, ty stojí také kolem £3, ovšem jejich rozsah a váha je nesrovnatelně větší než u předcházejících.

Velmi se mi také líbilo, že všechny magazíny používaly správnou terminologii hacker (= geek, linuxový a jiný guru) vs. cracker (= člověk napadající počítačové systémy s obecně zlým úmyslem).

Před vlastním popisem časopisů dodám, že moje hodnocení je čistě subjektivní, protože jsem nepřišel na dobrou a použitelnou metodiku ;-).

Linux Journal

Číslo 124 pro měsíc srpen 2004 ukázalo, že předchozí představy byly správné – Linux Journal je jeden z nejlepších linuxových magazínů, které jsem kdy potkal. Články jsou psány opravdovými zkušenými odborníky a přitom je probírané téma zpracováno dobře a velice čtivě.

Co se samotného obsahu týče, tak poměrně velkou část časopisu zabírá reklama, která je ale na druhou stranu docela zajímavá – obvykle je zaměřena na serverový hardware nebo služby kolem serverů. Design časopisu je trochu modernějšího rázu, ale svým způsobem konzervativní, což ale vůbec nevadí – spíš naopak, plně odpovídá kvalitnímu obsahu.

Hlavní téma v časopisu tvoří 2004 Editors' Choice Awards – nejlepší software a hardware v mnoha kategoriích a nová volba Ultimate Linux Boxu – v současné době (a pro tento rok) to je čtyř-cestný Opteron, deska s AMD 8131 chipsetem, 16 paměťových modulů 2048 MB ECC PC 2700, 2 gigabitové NIC + jedna na desce, 4 Seagate SCSI 36 GB U320 disky a tak dále.

Samotný časopis je dělen do několika sekcí – Departments (úvodník, dopisy, technická podpora, nové SW produkty atd.), Features (zmíněný Ultimate Linux Box 2004, jak upravit linux powered WiFi router ku obrazu svému), Indepth (2004 Editors' Choice Awards, linuxové sériové konsole pro servery a clustery, jak efektivně a distribuovaně kešovat dynamicky vytvářené stránky, data acquisition - použití Comedi, linux v modulu na ISS), Embedded (popis úpravy jádra tak, aby bylo možné číst z USB zařízení surový stream dat), Toolbox (popis programu Slash, Kernel Korner – popis nového API při práci s disky, SW pro kuchaře) a Columns (názory).

Od tohoto čísla počínaje jsou zkráceny linky na zdroje – místo zdlouhavého opisování linků jsou teď všechny shrnuty v odkazech ke článku na webu časopisu – šetří to nejenom čas čtenářů, ale také místo na papíře.

Shrnutí

Jak bylo řečeno výše, časopis Linux Journal je asi to nejlepším papírovým magazínem. Vychází v Seattle, USA. Předplatné do zemí mimo USA, Kanady a Mexika stojí $64 na rok, takže se stále ještě bohatě vyplatí.

Obálka Linux Journal 124

Linux Journal

The Monthly Magazine of the Linux Community

http://www.linuxjournal.com

Cena $6.50, dovoz www.magazinecafe.co.uk £4.25
Rozsah 96 stran, cca 48 stran reklamy
Cena za stránku obsahu £0,0885
Celkové hodnocení 5/5

Linux Format

Linux Format se pyšní titulem nejprodávanějšího Britského linuxového magazínu – a nutno přiznat, že oprávněně. Za téměř £6 dostanete více než 100 stranový časopis, přílohu v rozsahu cca 20 stránek a nějaké optická média s čerstvým software.

Co se týče přílohy – měl jsem smůlu, nikde jsem nenarazil na Linux Format s DVD, takže jsem si musel (potupně) koupit verzi s třemi CD, které jednak zabírají více místa (všechny jsou v úzkých plastových obalech) a pak také neobsahují tolik dat, kolik se vejde na DVD. Obsahem disků čísla 56 je především Fedora Core 2 (CD verze pouze první dvě CD, na DVD je full release) a třetí CD s ostatním software – hlavně ale Astro Security Linux (bezpečnostní nástroj; testovací verze pro domácího uživatele). Software je včetně potřebných informací popsán v časopisu (takže BFU nebude zaskočen chybou v jádře FC 2, která způsobuje, že Windows následně nebootují atd.)

Časopis samotný má poměrně moderní design (který se mi docela líbil) a jeho obsah uspokojí většinu lidí, kteří se o linux zajímají. Hlavní téma čísla je (jak lze poznat z přílohy) Fedora Core 2 – na skoro 10 stranách je podrobný popis a triky k instalaci (a po každém otočení uvidíte minimálně jeden elegantní černý plstěný klobouk).

Další velké téma v magazínu tvoří softwarové patenty – docela pěkný článek, zaměřený na obecný pohled + pohled podle práva UK.

Obsah je dělen do několika sekcí – Newdesk (novinky), Mailserver (dopisy čtenářů, postřehy), Reviews (recenze, konkrétně Red Hat Desktop 3, VMware Workstation 4.5, Postal 2, Blender 2.33a, GCC 3.4.0, CrossOver Office a další), Roundup (porovnávání SW k jedné činnosti, konkrétně IRC), HotPicks (výběr toho nejlepšího Open Source software), What on Earth is ... (popis nějaké služby apod., v čísle 56 to bylo RSS) a Tutorials (FTP pro začátečníky, The Gimp, Recode, programování hry pod SDL, PHP prakticky, vývoj pod KDE), Answers (otázky a odpovědi, časopis historicky vychází z časopisu Linux Answers, který se zaměřoval přesně na tohle). Každý měsíc obsahuje časopis dvojstránku velkou mapu (fotku) britských ostrovů, kde je zakresleno, kde jsou jaké linuxové komunity a to včetně jejich internetových adres (velice dobrý nápad, případný začátečník rychle zjistí, na koho se může přímo obrátit).

Mimo to, každý měsíc se vyhlašuje soutěž (competion) o něco zajímavého, v "mém" čísle to je kompletně vybavený server Dell s procesorem Intel Xeon za více než £2000. Abyste se mohli zúčastnit slosování, stačí mít trvalé bydliště v UK, být starší 18 let a vybrat odpověď ze 4 možností na otázku, která služba běží implicitně na portu 143.

Je až docela s podivem, že reklamy zabírají pouze zlomek časopisu, nejméně polovina z nich je navíc pohromadě na nezajímavém konci.

K časopisu je přiložena cca 20 stránková příloha, která byla tento měsíc zaměřena na Red Hat – na 12 stranách je kromě 10 obrázků červených klobouků rozhovor s Matthew Szulik (President of Red Hat) o všem co se týče Red Hatu – informace o vývoji jejich SW, Fedory, certifikaci inženýrů atd. Následuje rozhovor s Markem Coxem (z Red Hat security), který se zaměřuje na bezpečnost Red Hatu. Dále je další rozhovor, tentokrát s CEO Codeweavers Jeremy White o CrossOver Office. Publikaci uzavírá dvojice článků – recenze tenkého klienta od Neoware a problémy s napadeným systémem (zaměřeno na rootkity).

Shrnutí

Linux Format je podle mého názoru také velmi zajímavý časopis, ale není na takové úrovni jako LinuxJournal – několik desítek stránek byly zaměřeny na totální začátečníky, takže jsem je prostě přeskočil.

Obálka Linux Formát 56

Linux Format

The UK' Best-selling Linux Magazine!

http://www.linuxformat.co.uk

Cena £5.99
Rozsah 114 stran, cca 15 stran reklamy
Cena za stránku obsahu £0,0605
Celkové hodnocení 4/5

LinuxUser & Developer

Skupinu tří statečných uzavírá poslední dnes představený magazín – LinuxUser & Developer, který má být podle svého podtitulu zaměřen na ty, kteří dělají ve firemní IT konkrétní rozhodnutí.

Nevím proč, ale design časopisu mi vůbec nesedl – obzvlášť pokud ho porovnám s ostatními. Ne že by byl vysloveně špatný, ale lehce mě odpuzoval.

To naštěstí ale neplatí o samotném obsahu časopisu, který je (jak už bývá zvykem) také dělen do několika částí. V první části News jsou popsány novinky (jak softwarové, tak novinky "ze společnosti" – certifikace DCO v jádře, Linusův výrok, že autorem jádra je Father Christmas a zubní víla, atd.), a následují tři poměrně zajímavé jednostránkové názory v sekci Opinion.

Za hlavní téma aktuálního čísla byly zvoleny softwarové patenty (dočtete se, o co se jedná a jaká hrozí nebezpečí, doplněné citáty i některých známých osobností).

Dále pak vývoj a aktuální situace v Red Hatu (tentokrát je zde místo plstěného klobouku červená kšiltovka, které vděčí distribuce za svůj název). V sekci popisující nasazení linuxu v praxi (Linux at work) je zajímavý článek o společnosti Rackspace poskytující hosting už od doby vzniku pouze na platformě Red Hat (mimochodem, tato firma se chlubí, že zaměstnává nejvíce certifikovaných Red Hat inženýrů). Následuje dopad linuxu a jeho uživatelů na GNU a rozbor kauzy SCO a rozhovory se zástupci velkých SW společností. Dále je zde článek o možnosti vyžití starých počítačů s linuxem, nasazení LDAP a popis certifikace Red Hat.

V sekci recenze dominuje srovnávací článek, který porovnává distribuce SUSE Prof., FC 2, MDK 10 Powerpack+ a Gentoo 2004.1. Následující recenze aktuálního SW (VMware 4.5, CrossOver Office 3, Gnome 2.6, ...), některého HW (firemní desktop PC) a knih.

Dále je popsána konference LinuxUser & Developer Expo 2004, Kernel Hacking (vlastnosti a úpravy jádra pro nasazení na kriticky důležitých serverech), představení distribuce Crux, autentizace s PHP a MySQL, kamery v linuxu, hardware vs. vysoká spolehlivost, Debian na iPAQu a trocha bezpečnosti.

Zajímavé jsou články v sekci Alternatives, který se zaměřuje na ostatní unix (like) systémy.

Jako příloha je CD (verze s DVD neexistuje), které obsahuje SUSE 9.1 Desktop Live Eval (sice se chlubí tím, že má světovou exkluzivitu, mě ale toto CD moc nenadchlo – je dobré leda na vyzkoušení distra SUSE; dle mého názoru existují lepší live ditribuce/CD)

Shrnutí

Občas časopis obsahuje zajímavá témata, jako celek mě ale moc nenadchl. Možná to bylo slabším číslem, ale nebyl jsem úplně spokojen.

Obálka LinuxUser & Developer 40

LinuxUser & Developer

The Linux magazine for IT decision makers

http://www.linuxuser.co.uk

Cena £5.99
Rozsah 98 stran, cca 11 stran reklamy
Cena za stránku obsahu £0,0689
Celkové hodnocení 2/5

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze