LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Linux+DVD 06/2007

LinuxDVD je polský časopis, který přináší porci kvalitních informací pro začínající i pokročilé uživatele GNU/Linuxu společně s pravidelnou dodávkou DVD s operačními systémy.

11.6.2007 09:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 9874×

LP

Linux+DVD je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny je zřejmě pekládán z polštiny, jako překladatelé jsou uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Robert Hanus, Luděk Vašta, Lubomír Peterek, Joanna Rybicka; za korekturu zodpovídá Martin Kysela.

Obsah čísla

 • Úvodní rubriky
  • obsah
 • Aktuality
  • Gentoo
  • Debian
  • Jádro Linux
  • Sňatek tygra s drakem
 • Popis DVD
 • Pro začátečníky
  • Nastal čas na Fluxbox
 • Grafika
  • Grafika z příkazové řádky
  • GIMP a PAO – digitální efekty
 • Praktika
  • Správa serverů v grafickém módu
 • Pro programátory
  • Krása fraktálů
  • Vytváření her v Linuxu pomocí OGRE3D
 • Internet a intranet
  • Cluster s vysokým výkonem při použití OpenMosix a MPI
 • Software
  • Správa balíčků v Debianu
  • LinuxSampler – domácí kapela
  • Použití I2C pod uClinux 2.4
  • Zálohování dat
 • Zábava
  • Battle for Wesnoth – recept na dobrou zábavu bez zbytečných doplňků
 • Rozhovor
  • Rozhovor s René Zahradníkem, Lotus Brand Leaderem IBM v České Republice

Podrobněji k obsahu čísla

Přílohou časopisu jsou, již tradičně, 2 DVD s distribucemi, na jednom je Xandros Server Trial(na přebalu časopisu je napsána verze 2.0, ale ve skutečnosti je na médiu verze 1.0, jak je napsáno na DVD) a na druhém je Arch Linux 0.8 společně s bonusem v podobě hry America's Army a 3 open source grafickými programy (Gimp, Gimpshop, Scribus).

V našich krajích známý autor Vojtěch Bednář napsal článek „Sňatek tygra s drakem“, který pojednává o spolupráci mezi společnostmi stojícími za distribucemi Ubuntu a Lindspire/Freespire. Obě distribuce původně vycházeli z Debianu, ale Linspire/Freespire bude dále postaveno na Ubuntu. Ubuntu je distribuce, která správně namíchala použitelnost, aktuálnost a podporu. Linspire usnadnilo používání GNU/Linuxu běžným uživatelům, ale jejich obchodní model funguje téměř jen v USA. Výměnou za základ získá Ubuntu od Linspire přístup k systému CNR, který může pomoci dalšímu rozšíření GNU/Linuxu mezi běžné uživatele.

Příjemný a velmi rychlý je okení správce Fluxbox. Začínající uživatelé však často mají respekt před jeho minimalismem. Článek „Nastal čas na Fluxbox“ je určen právě těm začínajícím uživatelům, které by mohl takovýto minimalistický správce oslovit, třeba proto, že jejich počítač není dostatečně výkonný na moderní a rozsáhlé desktopy jako Gnome, či KDE. Dozvíte se, jak a kde nakonfigurovat klávesové zkratky, urychlující práci v desktopu, jak nastavit menu, fonty či chování oken a o spolupráci s ROXem.

„Grafika z příkazového řádku“ se věnuje automatizaci zpracování grafiky pomocí nástrojů z balíku ImageMagick. Autor se věnuje především utilitce convert z tohoto balíku a v článku ukazuje, jak zmenšovat obrázky, připravit náhledy, vygenerovat PDF, nebo video z obrázků. Mimo operace s jednotlivými obrázky se dozvíte i o dávkovém zpracování, jenž mohou využít například profesionální fotografové, kteří potřebují nabízet fotografie na svých stránkách. Dávkové zpravování oceníte zejména ve chvíli, kdy potřebujete zpracovat větší množství grafiky a v grafickém programu byste opakovali stále tytéž kroky.

Dalším dílem „GIMP a PAO – digitální efekty“ pokračuje seriál o zpracování grafiky v programu GIMP. Tento díl je věnován retuši digitálních fotografií, ať již v oblasti vyrovnání vyvážení barev a jasu, zmenšení šumu na rozsáhlých plochách, nebo zaostření obrázku. Poslední část článku je věnována úpravě fotografie železnice, která je přetvořena ve velmi zajímavé dílo. Osobně si nemohu pomoci, ale v tomto článku mi místy nesouhlasily popisy obrázků v článku s obrázky jako takovými.

Do praxe a správcům serverů je určen článek „Správa serverů v grafickém módu“, který se nevěnuje, jak by mohlo vyplývat z názvu, klikátkům, která jsou specifická pro různé distribuce. Tématem jsou grafické nástroje pro monitoring (Nagios, Zennos a Splunk), administraci (Webmin a Netdirector) a uspořádání i organizaci informací o síti (Wiki). Nástroje, které jsou představené v tomto článku nepoužívají jen malé firmy, ale i ty, které mají desítky až stovky serverů.

„Krása fraktálů“ je určena programátorům, kteří by si rádi pohráli s kreslením Mandelbrotovy a Juliovy množiny. Napřed se dozvíte, co to fraktál je a další text je směřován k napsání vlastního programu pro jejich generování a kreslení. Program je vyvíjen v prostředí KDevelop. V tomto článku je opět další pravděpodobná chyba vydavatele, zdrojové kódy projektu by měly být na jednom z DVD, ale nejsou na žádném.

Herní průmysl je bezesporu jedním z největších odvětví v torbě software, ale platforma GNU/Linuxu stojí zatím tak trochu mimo hlavní zájem vývojářů. Třeba se to pomůže směnit frameworku Ogre o němž je článek „Vytváření her v Linuxu pomocí OGRE3D“. Článek je koncipován jako počátek seriálu, takže v něm nenajdete vyčerpávající informace, ale jen úvod k instalaci, vytvoření sítě, bodového světla, podlahy, nebe a kamery.

Při modelování vědeckých jevů, renderování cgm, nebo pouhém prolamování hesel, je výhodné použít cluster a rozložit výpočty mezi několik počítačů. O vybudování clusteru píše autor článku „Cluster s vysokým výkonem při použití OpenMosix a MPI“, kde se dozvíte, jak zprovoznit openMosix a napsat první program, jenž využije možnosti tohoto clusteru. Program je použit k získání přístupu k MS Windows, kdy znáte otisky hesel a vygenerujete jím odpovídající hesla (nemusí být stejná).

Začínající uživatele Debianu, včetně uživatelů odvozených distribucí, potěší článek „Správa balíčků v Debianu“, který popisuje instalační nástroje apt, aptitude, synaptic, Dpkg* a málo známý wajig. Článek je určen spíše začínajícím uživatelům a rozumně vysvětluje, proč je výhodnější používat aptitude místo apt-get, respektive, proč nemíchat používání obou nástrojů. Představený wajig funguje jako nadstavba apt, aptitude i dpkg a ulehčí od neustálého vybírání toho vhodného nástroje.

O mladém projektu LinuxSampler je článek „LinuxSampler – domácí kapela“. Nový je určen (amatérským) hudebníkům, kteří pracují s klávesovým nástrojem, připojeným přes MIDI. Instalace a nastavení vypadají relativně snadno, ale známé problémy zatím nedovolí větší nasazení projektu. Vše vypadá na nadějný projekt a jestli autoři nepoleví v práci, případně se přidají další vývojáři, bude mít rozsáhlý Rosegarden důstojného konkurenta.

Trochu z jiného, a velmi zajímavého, soudku je článek „Použití I2C pod uClinux 2.4“. I2C je sériová „sběrnice“ používaná především v průmyslu, ale použitelná i pro ovládání domácích spotřebičů. Pro praktické vyzkoušení tématu je vhodné si opatřit vývojovou desku s čipem podporujícím I2C, například s procesorem Samsung S3C44B0X a IOExpanderem MCP23016. Ovládání přístrojů po I2C je opravdu zajímavá tématika a podle uvedených příkladů nepříliš složitá. Reklamama: u nás jsou vývojové kity i s podporou I2C k zakoupení na Obchod.HW.cz.

Pro začátečníky je určen článek „Zálohování dat“, popisující program rsnapshot a ozřejmuje začátečníkovi problematiku zálohování důležitých dat. Program je snadný na nastavení i použití, načasování záloh lze nechat jak na cronu, tak je možné ruční spuštění zálohy. Pro domácí desktopy je způsob zálohování dostačující, ale na větší systémy, případně servery bude vhodnější nasadit jiný, sofistikovanější systém.

Battle for Wesnoth – recept na dobrou zábavu bez zbytečných doplňků“ představuje pravděpodobně nejlepší a nejpropracovanější open source hru. Tato hra si nemusí získat hráče dokonalou grafikou, jak je tomu u většiny současných komerčních her, ale svojí svou dějovou propracovaností si může získat srdce nejednoho hráče.

Závěr

„Největší evropský magazín o GNU/Linuxu“ Linux+DVD je přesto dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, ve článcích si téměř každý přijde na své a nejen pro lidi s pomalým připojením jsou přiložena dvě DVD. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 179 Kč (299 Sk). Občasná zaškobrtnutí v překladu jsou kompenzována kvalitním obsahem. V tomto čísle bylo těch chybek poněkudsi více, byť třeba odkázáním na zdrojové kódy na DVD, které tam nejsou.

Časopis můžete získat v internetovém obchodě nakladatele, nebo v dobře zásobených stáncích.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze