LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Linux+DVD 01/2008

Linux+DVD je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny ne překládána nemalá část článků, nicméně jsou vydávány i články českých autorů, jako překladatelé je uvedena Joanna Rybicka a za korekturu odpovídá Joana Gilová

29.1.2008 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 10113×

Obsah čísla

  • Úvodní rubriky
    • editorial
    • obsah
  • Aktuality
    • Ubuntu
    • BSD
    • Gentoo
  • Popis DVD
    • Ubuntu 7.10
    • Xandros Server 2.0
    • Bonusový software (na DVD Xandros):
      • KateOS 3.6
      • Bitdefender
  • Pro začátečníky
    • Linux a internetové bankovnictví
  • Pro programátory
    • Python — slovníky, n–tice a řetězec podrobněji (IV)
  • Praxe
    • HotSanic — logování vytížení systému do grafů
    • Matematické výrazy v systému LaTeX
    • rTorrent — textový torrent klient
  • Software
    • Hackování kernelu — klávesa Magic SysRq
  • Distribuce
    • Damn Small Linux — vytvoření distribuce
  • Řešení
    • IBM DB2 Express-C v Linuxu
    • Windows a Linux — pod jednou střechou
  • Když tučňák vydělává
    • Jak jsem zavřel Okna
  • Recenze
    • PC-BSD 1.4 da Vinci, jednoduché BSD do kanceláře
  • Knihovna
    • Mistrovství v MySQL 5 — Kompletní průvodce webového vývojáře
    • Mandriva Linux 2007.1 Instalační a uživatelská příručka
  • Fejeton: Zastaralí blázni…

Podrobněji k obsahu čísla

Výběr distribucí se redakci povedl, první DVD přináší rozsáhlou instalací Ubuntu 7.10, uživatel nebude potřebovat doinstalovávat mnoho programů z internetových zdrojů, ale bude z nich udržovat pouze aktualizace software. Na druhém DVD je hlavní distribucí Xandros Server 2, ale místo se našlo i pro povedený KateOS 3.6, který by mohl uspokojit především příznivce jednoduchého desktopu s přímočarou správou, a antimalware ochrana elektronické pošty BitDefender.

Ač mnohé banky oficiálně internetové bankovnictví nepodporují v systémech, jenž jsou konkurenty vůči majoritním MS Windows, není stav tak špatný, jak by se mohlo zdát. Jedná se o velmi citlivou záležitost a proto není divu, že banky si práci zjednodušují optimalizací pro majoritní prohlížeč, ale s měnícími se poměry na poli zastoupení prohlížečů se mění i preference bank. Problematice se věnuje první článek „Linux a internetové bankovnictví“, jehož autor mj. zkonstatoval, že přes oficiálně chybějící podporu lze většinou banku v prostředí GNU/Linuxu používat.

Seriál o jazyku Python pokračuje dílem „Python — slovníky, n–tice a řetězec podrobněji“ v němž se autor zaměřil na práci s vyjmenovanými typy, jejich vzájemnými převody a funkcemi pro práci s nimi. V tomto díle je vše ilustrováno na vytvoření velmi jednoduchého slovníku.

„HotSanic — lohování vytížení systému do grafů“ se věnuje instalaci, nastavení a používání programu HotSanic. Ve článku ukazuje autor jak sledovat zatížení a využití disků, sledovat síťový provoz a využití Apache serveru. Článek lze hodnotit pozitivně, obsahuje dostatek praktických ukázek pro ty, kteří tento nástroj neznají.

Jiří Rybička vydal další pokračování svého seriálu o LaTeXu, v němž poukazuje na možnosti sazby matematiky v tomto systému. Článek „Matematické výrazy v systému LaTeX“ názorně ukazuje místo ve kterém je TeX nejsilnější a zároveň je toto důvodem jeho vzniku. Vysoká kvalita článku není překvapením, protože se jedná o velmi zdatného popularizátora LaTeXu a aktivního autora.

Torrenty využívá téměř každý, kdo stahuje distribuce GNU/Linuxu, ale většina lidí se bojí příkazové řadky proto používají programy jako Azureus a pomíjejí menší klienty. Článek „rTorrent — textový torrent klient“ seznamuje své čtenáře s minimalistickým, ale plně funkčním řešením rTorrent a s nadstavbami nad tohoto povedeného klienta.

Víte k čemu se může hodit klávesa SysRq? Pokud máte v jádře povolenu funkčnost této klávesy můžete ji využít například pro zabití zablokované aplikace, nebo odpojení disků. V článku „Hackování kernelu — klávesa Magic SysRq“ se čtenář dozví, jak tuto klávesu začít využívat a jak na ni připojit potřebné akce. Článek je dost krátký a výstižný, ale popisované tématice věnovaný prostor dostačuje.

Distribuci Damn Small Linux jsme kdysi věnovali prostor i na našem portále, trochu jiný pohled na novou verzi je nabídnut v článku „Damn Small Linux — vytvoření distribuce“. Autor věnuje prostor nejen tomu co distribuce nabízí, ale i přizpůsobení distribuce vlastním požadavkům a uložení takto upravené distribuce na médium.

Uživatelé GNU/Linuxu, kteří se nezabývají správou databází, nebo vývojem, občas žijí v zajetí dojmu, že jediné databáze které lze provozovat na GNU/Linuxu jsou MySQL a PostgreSQL. S jistými omezeními lze bezplatně používat i komerční nástroje, jednomu z nich je věnován dosti podrobný článek „IBM DB2 Express-C v Linuxu“. Autor věnoval pozornost instalaci serveru, potřebným nástrojům, vytvoření uživatelů i databází a zálohování. IMB DB2 vypadá jako nástroj, který je vhodné využívat.

O soužití aplikací pro GNU/Linux a (majoritních) MS Windows je článek „Windows a Linux — pod jednou střechou“. V článku našly místo partie věnované přístupu na NTFS, Wine a nástroje pro jeho nastavení WineTools a Wine-Doors, CrossOver, virtualizaci (občas jiná možnost opravdu není, ale pro tuto už je nutné vlastnit legální kopii MS Windows) a vzdálenému přístupu přes VNC, Sambě i tisku.

Rozhovor s Tomášem Morkusem, který založil a vede společnost Intac s.r.o., jež se zabývá Linuxovými řešeními a nasazení Bynari, které nahrazuje Exchange server. Rozhovor by mohl být inspirací k podnikání s GNU/Linuxem, protože mimo jiné TM prozradil, jak budoval firmu na počátku.

PC-BSD jsme měli nedávno recenzované i našem portále a tomuto velmi zajímavému systému se věnuje autor článku „PC-BSD 1.4 da Vinci, jednoduché BSD do kanceláře“. BSD umí být uživatelsky příjemné stejně jako GNU/Linux, autor chtěl čtenáře seznámit s tímto velmi zajímavým systémem, který má co nabídnout.

Závěr

„Největší evropský magazín o GNU/Linuxu“ Linux+DVD je přesto dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, ve článcích si téměř každý přijde na své a nejen pro lidi s pomalým připojením jsou přiložena dvě DVD. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 249 Kč (399 Sk), která se bohužel musela zvýšit díky neustále rostoucím nákladům.

Časopis můžete získat v dobře zásobených stáncích nebo třeba v internetovém obchodě nakladatele.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Jak jsem si koupil poslední číslo časopisu Linux+ 30.1.2008 17:01 vylik
  L Re: Jak jsem si koupil poslední číslo časopisu Linux+ 31.1.2008 13:07 MaReK Olšavský
    L Re: Jak jsem si koupil poslední číslo časopisu Linux+ 31.1.2008 16:50 vylik




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze