LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> LinuxEXPRES 2/2005

V pondělí 7. února vyšlo druhé letošní číslo časopisu LinuxEXPRES, tentokrát se zaměřením na práci s videem.

9.2.2005 09:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 11305×

LinuxEXPRES - obálka čísla 2/2005

Stručný obsah čísla 2/2005

 • editorial
 • obsah
 • echo
 • novinky
 • make install
 • mozilla
 • software
  • amaroK 1.2 (Lukáš Faltýnek)
  • Os-cillation (Vlastimil Ott)
  • Fluxbox pro pokročilé (Petr Vojnar)
  • Gambas 1.0 (Lukáš Faltýnek)
  • Tux (Lukáš Faltýnek)
 • rozhovor
  • Jaroslav Kysela (Lukáš Zapletal)
 • speciální příloha
  • MPlayer (Tomáš Hanusek)
 • business
  • Linux v kovárně (Lubomír Čevela)
 • praxe
  • DVD::rip, 1. část (Aleš Tošovský)
  • Xvidtune (Tomáš Hanusek)
  • Bash, 2. část (Bohdan Milar)
  • Síťové nástroje v Linuxu, 4. část (Bohdan Milar)
 • hardware
  • Prestigio NOBILE 156 (Bohdan Milar)
 • hry
  • Torcs, Trigger a Cube (Martin Janíček)
 • recenze knih
 • internet
 • okénko do oken

Podrobněji k obsahu čísla

Hned po editorialu šéfredaktora Lukáše Zapletala a obsahu následuje pravidelné ohlédnutí a zamyšlení v rubrice echo (tentokrát zaměřené na to, zda se vyplatí přechod z Windows na Linux) spolu s pomalu už tradičním a povedeným komixem. Po otočení stránky se dostanete k novinkám, které jsou jak všeobecné, tak blíže zaměřené např. na Debian, Mandrakelinux, jádro (Linux) a nebo třeba na zajímavá rozšíření Mozilly/Firefoxe.

V rubrice software si můžete přečíst o nástroji pro správu a přehrávání hudby amaroK, který je součástí KDE a umožňuje snadnou správu vaší audio sbírky. Z článku se dozvíte vše podstatné – možné problémy při instalaci, vlastní popis přehrávače a další různé vlastnosti (např. spolupráce s K3b a nebo s Audiscrobblerem). Dále se zde dozvíte více o programu Os-cillation (installery firmy os-cillation pro Xfce a další související data/software), přečíst si můžete také tipy a informace o správci oken Fluxbox a historii tučňáka Tuxe – maskota operačního systému Linux. Zapomínat nesmím ani na představení GAMBAS, svobodného vývojového nástroje, který je podobný Visual Basicu od Microsoftu.

Hlavní téma únorového čísla (jak už stojí výše to je práce s digitálním videem) asi nejvíce naplňuje speciální příloha – velice pěkně zpracovaný článek MPlayer "The Movie Player" na celkem jedenácti stránkách. Právě zde se dozvíte velké množství informací nejenom o mplayeru a jeho možnostech při přehrávání rozličných multimédií, ale také o mencoderu – nástroji, který je součástí balíku MPlayer a umožňuje zachytávání a enkódování obrazu a zvuku. Článek je plný příkladů a doplňujících informací jako např. zpracování titulků nebo slovníček.

Zajímavý je také rozhovor – zpovídán byl Jaroslav Kysela ze SUSE Labs; jeho jméno se dost často objevuje v changelogu jádra – pracuje totiž na projektu ALSA, který se od jádra 2.6 plně stará o podporu audia (a nahrazuje tak dříve hojně používané OSS).

V sekci business je tentokrát případová studie přechodu z Windows na Linux ve firmě z oblasti hutnictví. Z článku se dozvíte, jak vlastní přechod ve firmě KG-Forge, s. r. o., probíhal, jaká byla hrubá cenová úspora a případně jaké jsou předpoklady pro úspěšnou implementaci Linuxu. Docela mě zaujal sloupek The Blog, ve kterém je v originále (tj. v angličtině) zápisek Kevina Shockeyho o státech světa, které nasazují Open Source software, a o čínské distribuci Red Flag Linux. Pro méně pokročilé angličtináře je připraven malý slovníček méně frekventovaných pojmů.

V části praxe se společně s autorem můžete podívat na první část povídání o DVD::rip, fontendu pro ukládání digitálního videa, jehož hlavní výhodou je uživatelská přívětivost – v jednoduchém grafickém uživatelském rozhraní se vám může pracovat pohodlněji než se spoustou utilit, které se ovládají různě a navíc z příkazového řádku. Cílem seriálu je provést uživatele při ripování a následné kompresi videa a to se autorovi docela daří, nicméně návod bude kompletní až v příštím pokračování. Zajímavé je také představení programu Xvidtune, snadno ovladatelného nástroje pro zvýšení obnovovací frekvence CRT monitoru. Do praxe také spadají pokračování seriálů o příkazovém interpretu BASH (druhý díl) a o síťových nástrojích v Linuxu (čtvrtý díl).

Ve zvláštní rubrice hardware jsou popisovány zkušenosti s nasazením Linuxu na notebook Prestigio NOBILE 156. Kromě vlastního hardware a jeho funkčnosti jsou v tomto článku uvedeny informace o tom, co pod Linuxem bezproblémově funguje a naopak.

V následující sekci hry jsou popsány dva 3D simulátory automobilů – nejprve simulátor závodních aut TORCS a pak reálně zpracovaný simulátor rallye Trigger. Hráče 3D akčních her viděných z pohledu první osoby (FPS) potěší představení hry Cube.

Na posledních stránkách časopisu se dozvíte o velice zajímavém projektu pro sdílení informací o hudbě (např. současné popularitě, jejich popisu a podobně). V rubrice okénko do oken je představen explore2fs – nástroj pro práci s daty na linuxových filesystémech ext2 a ext3 pod Windows (takže k nim můžete případně snadno přistupovat).

Přiložené CD

Na přiloženém CD najdete mimo jiné live distribuci Xfld (upravený Knoppix, v českém jazyce) se zaměřením na odlehčený správce oken Xfce a pár dalších materiálů ke článkům (např. balíčky amaroK pro distribuci Mandrakelinux 10.0 a 10.1). Dodatečné informace byste také měli najít na adrese přiřazené některým článkům, bohužel se mi v prohlížeči pouze objevila informace, že se daná funkce připravuje a nebo že je zvolený dokument rozpracovaný nebo nedostupný. Každopádně adresy na stránky projektů v článcích nebo ve sloupcích u nich jsou, takže je musíte pouze přepsat do webového prohlížeče.

Design, kvalita zpracování

Dle mého názoru má časopis velice pěkně zpracovaný design, který je svým způsobem osobitý a moderní a nijak neruší při čtení. Výborná je také kvalita zpracovaní (na kterou si mimochodem můžete udělat vlastní názor z deseti ukázkových stránek aktuálního čísla časopisu) – až na pár chybiček bylo vše v pořádku. Téměř každý, kdo se o Linux alespoň trochu zajímá, si v časopise může přijít na své – pokud vás navíc zajímá problematika digitálního videa pod Linuxem, tak pomalu není co řešit – tak podrobný návod k programům MPlayer a MEncoder v češtině asi nenajdete. To vše za 137 Kč (240 Sk).

Kde shánět

Měsíčník LinuxEXPRES vydává brněnská společnost QCM, s. r. o., která je známá mimo jiné provozováním portálu na podporu a propagaci Mandrakelinux. Časopis by měl být k dostání na stáncích v České i Slovenské republice, v Linux CD Shopu a v internetových obchodech http://shop.qcm.cz, Mareček.kup.to a Stinet.sk.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze