LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Hackin9 5/2007

V aktuálním čísle se dozvíte o hakování WiFi, restrikcích příkazového interpretu, SQL Injetion a mnoha dalších tématech.

27.9.2007 11:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 11028×

Hakin9

Haking, jak se bránit (v l33t Hakin9) je polský mezinárodní časopis, který v současné době vychází v 7 jazycích a v papírovém vydání ve více než 18 zemích. Je vydáván společností Software-Wydawnictvwo Sp. z o.o. a do češtiny je překládán (nejspíše z polštiny; jako překladatelé jsou v čísle pro září uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Svatopluk Vít, Joanna Rybicka, Luděk Vašta a jako korektor je uvedeni David Kredba a Jiří Demel).

Obsah čísla:

 • Úvodní rubriky
  • Editorial, obsah
  • Ve zkratce (neboli security news)
  • hakin9.live – Obsah CD
 • Útok
  • Nabourávání WiFi sítí
  • SQL Injection
  • Správa sítě na úrovni jádra
  • Restrikce v příkazovém interpretu — jak je obejít?
 • Obrana
  • Jak si zachovat soukromí při práci s Internetem
  • Microsoft SQL Server 2005 — bezpečné aplikace
  • Spammeři se nevzdávají
 • Nástroje
  • Přehled steganografie
 • Knihovna: Recenze knih Počítáme v Excelu v rekordním čase a Tabulky a grafy v Excelu v rekordním čase
 • Fejeton: Jak jsem přišel o GSMbanking

Podrobněji k obsahu čísla

První článek „Nabourávání WiFi sítí“ by mohl posloužit nejednomu čtenáři k zneužití pro přístup na internet. Článek by měli spíše prostudovat a nabyté vědomosti využít správci sítí ve firmách, kde WiFi využívají a mohli by vystavit soukromá data. Jak je zvykem v tomto časopise jsou popsány časté postupy a chyby.

„SQL Injection“ by si měli přečíst hlavně začínající vývojáři WWW aplikací, protože se věnuje problematice, kterou právě tito programátoři velmi často zanedbávají. Článek je spjat s praktickými příklady a autor nabídnul i testovací web, kde si lze chyby vyzkoušet.

Mírně náročnější čtení a rozsahem delší je článek „Správa sítě na úrovni jádra“. Znalosti z článku mohou ověřit především ti, jimž není programování v jazyce C cizí. V článku jsou ukázány techniky programování socketů s využitím API POSIXu.

Pokud umožňujete na některý ze serverů vzdálený přístup a chcete rozumně omezit potenciální nebezpečí ze strany uživatelů, měli byste si prostudovat článek  Restrikce v příkazovém interpretu — jak je obejít?  Ukázáno je nejen vytvoření restriktivního interpretu, ale je upozorněno na další problémy, které by mohli vést k rozšíření přístupů ze strany uživatelů.

O anonymním pohybu po internetu a odesílání mailů tak, aby bylo nesnadné vystopovat uživatelovi kroky po internetu, je článek „Jak si zachovat soukromí při práci s internetem.“ Jádro článku se věnuje především anonymním remailerům. Závěrem článku jsou je sepsáno několik rad, jak si pohlídat svou anonymitu a nevydat více dat a informací, bež je nezbytně nutné.

MS SQL server je občas podceňován, co se týče kvality, ale článek „Microsoft SQL Server 2005 — bezpečné aplikace“ ukauje, že problémem je spíše na straně tvůrců aplikací. Autor se napřed věnuje přihlašování se k službám serveru a pak dírám použití T-SQL, které mohou vést i k SQL injections. Článek se věnuje i novým technologiím zabezpečení, které nabízí server proti předchozí verzi.

Článek „Spammeři se nevzdávají“ se věnuje neustále rostoucímu podílu spamu v našich emailových schránkách. Článek je teoretický a popisuje metody používané spammery i připomene neznámá jména největších světových spammerů.

Posledním odborným článkem je malý „Přehled steganografie“. Volba běžného audio souboru, nebo obrázku pro přenos skrytých informací je vhodná a není snadné odhalit soubor, který nese kritické informace. V článku se autor zabývá i způsoby, jak informace do souborů skrýt, a do jakých souborů se nejsnadněji uschovají.

závěr

Magazín hakin9 je rozhodně kvalitním a zajímavým zdrojem informací o bezpečnosti a nejen to. Navíc spolu s ním dostanete bootovací CD, na kterém si můžete probíraná témata snadno vyzkoušet.

Časopis hakin9, jak se bránit s podtitulem Hard Core IT Security Magazine vychází, každé dva měsíce, má 82 stran a s přiloženým CD si ho můžete koupit za 199 Kč (359 Sk) např. v internetovém obchodě vydavatele, předplatit u distributora Send, či zakoupit v dobrých novinových stáncích.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze