LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Softwarové novinky (5)

Pojďme se po delší době podívat co nového se událo ve světě software.

20.12.2005 06:00 | Lukáš Váňa | Články autora | přečteno 11450×

Co nového v distribucích?

Objevila se nová verze Ark Linuxu s označením 2005.2. Tato distribuce je podle autorů určena pro nováčky a technicky nezdatné jedince toužící používat Linux. To se však podle článku na distrowatch.com nedaří, protože jeho instalace ve všech případech není bezchybná (i když byl přepracován instalátor). Nicméně tato nová verze 2005.2 obsahuje nejnovější software jako je např. nový Firefox 1.5, KDE 3.5.0, X.Org 6.9 či OpenOffice.org 2.0. Ark Linux má tedy ještě co dělat, než se stane opravdu přívětivou distribucí pro začátečníky, která je od dalšího používání Linuxu neodradí.

Jako zajímavost v kategorii distribucí uvedu Wolwix Linux. Jedná se o live distribuci Linuxu obsahující více než 50 her z různých kategorií. S tím samozřejmě souvisí řada obsažených emulátorů. Distribuce však obsahuje i další programy pro běžné využití. Seznam her (ale i dalších programů a emulátorů) si můžete přečíst zde.

Co nového v software?

NVidia vydala novou verzi linuxových ovladačů pro své grafické karty. Byla přidána podpora pro nové karty GeForce 6100, GeForce 6150 a GeForce 7800 GTX 512 a pro nVidia SLI. Binární ovladače naleznete zde.

Všichni už asi vědí, že vyšel Firefox 1.5. Pokud chcete o kvalitách Firefoxu přesvědčit někoho, kdo ho ještě nepoužívá můžete ho díky projektu Portable Firefox nahrát na svůj USB flash disk a předvédst ho bez nutnosti instalace na jeho počítač. Thunderbird novou verzi teprve chystá. Její Release Candidate 1 můžete pro testování stahovat zde. Na RC2 se podle vývojářů můžete těšit do konce roku a finální verze je plánována na leden 2006. Zajímavostí je upravená verze Thunderbirdu, která umožňuje prohlížení zpráv v tabech jako ve Firefoxu.

Minulý týden bylo na czilla.cz lokalizováno 125-té rozšíření pro Firefox a Thunderbird. Několik rozšíření, které používám a připadají mi dobré: Sage - RSS a ATOM čtečka zabudovaná do Firefoxu (v postranní liště také umožňuje práci např. se stahováním, historií atp.), Web Developer - lišta, kterou ocení tvůrci webů (vypínání a prohlížení CSS, validace stránek, zmenšování okna prohlížeče na různé velikosti, ...), Tab mix plus - rozšiřuje možnosti práce s taby ve Firefoxu

Nové verze 0.9.3 se dočkal i známý emulátor Windowsových programů Wine. Pokud používáte pro stahování pošty fetchmail měli byste vědět, že vyšla verze 6.3.1 opravující některé chyby.

Projekt TinyMCE dospěl k verzi 2.0. Jedná se o webový wysiwyg editor na formátování textu vkládaného do stránek pomocí textarei (jak vidíte na screenshotu). Umí vkládat obrázky, vytvářet tabulky, odkazy, nastavovat velikosti a typy písem a mnoho dalších užitečných věcí. Funguje v prohlížečích Mozilla, Firefox, Opera, Netscape, MSIE a částečně v Safari. Je přeložen do mnoha jazyků (včetně Češtiny) a můžete si ho přizpůsobit pomocí volitelných témat a pluginů. Nová verze byla vydána u příležitosti nového Firefoxu 1.5. V něm podle autorů nemusí správně fungovat 1.x verze TinyMCE.

TinyMCE

Žhavou novinkou na poli komunikace je Gaim 2.0.0beta1. Pokud chcete testovat můžete stahovat zde. Nejdřív byste si však měli přečíst tuto větu z domovské stránky Gaimu: Again, this is a beta release and should not be used by those with a heart condition, if you are pregnant, or if you are under the age of 8. Side-effects include awesomeness, dumbfoundedness, dry mouth and lava. Consult your doctor to find out if Gaim 2.0.0beta1 is right for you. :-) Také je dobré udělat si zálohu .gaim ve vašem domovském adresáři.

Tipy na zajímavý software

V poslední době přišla v nejrůznějších tištěných médiích do módy křížovka zvaná Sudoku. Pokud vás nebaví luštit ji s pomocí tužky a gumy můžete zkusit některý z následujících prográmků: Python Sudoku (možnost exportu do pdf, tvorba vlastních Sudoku), Gnome-Sudoku (hezky zpracovaná možnost tisku více sudoku na jednu stránku). Pro milovníky textového režimu je tu například sudokut.

Pokud nejste příznivci toho, aby vám při příchodu nového e-mailu zahrál nějaký zvuk (nebo nemáte zvukovou kartu, či máte puštěnou muziku) můžete zkusit Mozilla New Mail Icon. Tento program vám na liště vytvoří ikonku malé obálky, která vás o nové poště bude informovat. Program je určen (jak je jasné z názvu) pro e-mailové klienty Mozilla nebo Mozilla Thunderbird. Podporuje lišty, které jsou standardizovány podle FreeDesktop.org (GNOME, KDE, IceWM)

Mozilla New Mail Icon

Vlastníte-li věcičku na přehrávání mp3 zvanou iPod od Apple můžete pro její obsluhu využívat program gtkpod, který pracuje s GTK2. Ten vám nabízí spoustu věcí: Nahrávat a mazat písničky (i videa) z, nebo do iPodu, nahrávat vaši iTunes databázi, editovat ID3 tagy, připravit si iTunesDB a později si ji do iPodu přetáhnout, hledat duplikáty při nahrávání hudby atp. Pokud máte radši KDE můžete se podívat na KPod, který umožní k paměti iPodu přistupovat pomocí programů Konqueror a Amarok. (iPod bohužel nevlastním, tak nemohu testovat, ale přišlo mi to zajímavé. Možná ho totiž objevím pod vánočním stromečkem)

Přeji hezké Vánoce a bohatého Ježíška :-)

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze