LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Softwarové novinky (9)

Ve světě otevřeného software se programy vyvíjí velice rychle. Sledování všech změn zabere nemálo času, a proto vám přínáším přehled toho (jak doufám) nejdůležitějšího a nejzajímavějšího, co se událo.

28.2.2006 06:00 | Lukáš Váňa | Články autora | přečteno 10965×

Co nového v distribucích?

První letošní vydání Gentoo Linuxu je venku. Nová varze Gentoo 2006.0 obsahuje nejnovější programy jako jsou: KDE 3.4.3, GNOME 2.12.2, XFCE 4.2.2, GCC 3.4.4 a kernel řady 2.6.15. Příznivci této známé distribuce se k novému Gentoo mohou prokousat z těchto stránek.

Pokud by si někdo z vás chtěl vyzkoušet SUSE Linux, ale nechce ho instalovat na svůj počítač, má možnost zkusit ho emulovat. Nedávno se objevil obraz pro VMware Player. Zájemci mohou stahovat na těchto stránkách.

Máme tu také další betu připravovaného SUSE Linuxu 10.1. V pořadí je již pátá. Ti, kdo touží po jejím vyzkoušení, si mohou vybrat z těchto mirrorů a začít stahovat. K dispozici jsou i dva české.

Další z velkých a známých distribucí Mandriva (bývalý Mandrake - pořád si nemůžu zvyknout a málem jsem to napsal i sem) také nezahálí a pro testování uvolňuje Mandriva Linux One 2006.0 Beta. Vývojáři by byli rádi, aby uživatelé otestovali instalační proces a případné chyby nahlásili v Bugzille.

Aby toho nebylo málo máte možnost vyzkoušet připravovanou Fedoru. Fedora Core 5 Test 3 je dostupná pro architektury i386, x86_64 a PPC/PPC64. Stáhnout si ji můžete z některého mirroru, či pomocí BitTorentu.

Co nového v software?

Je možné, že Thunderbird od Mozilly vám už připadá jako zbytečně velká aplikace. Pokud chcete používat malého a rychlého e-mailového klienta doporučuji vyzkoušet Sylpheed. V minulosti jsem ho také nějakou dobu používal a byl jsem vcelku spokojen. Nedávno vyšla nová verze s označením 2.2.0. Vývoj pokročil a dnes je Sylpheed stabilní e-mailový klient (kterého mohou používat i Windowsoví uživatelé). Nejnovější vydání Sylpheed 2.2.1 vychytává několik chybek. Program určitě stojí za vyzkoušení.

Nezadržitelně se nám blíží 15. březen a s ním plánované vydání nové verze GNOME. Tvůrci slibují, že bude výrazně rychlejší, než jeho předchůdci. Pokud jste příznivci GNOME máte možnost si (v Angličtině) přečíst novinky verze 2.14. Pokud rádi testujete můžete vyzkoušet vývojovou verzi GNOME 2.14.0 Beta 2 (neboli 2.13.91).

V sedmém a prvním dílu softwarových novinek jsme upozorňovali na vcelku kvalitní video editor LiVES. Pokud ho používáte jistě byste měli vědět, že nyní vychází nová verze 0.9.6-pre1. Kromě nových funkcí a vylepšení, které použijete při práci s videem jsou novinkou balíčky pro Debian a RedHat.

Dalším programem pro editaci audia a videa je PiTiVi. S jeho pomocí můžete mixovat, stříhat, zvětšovat, přidávat efekty atp. Program je založený na GStreameru. Na menší úpravy by vám mohl stačit.

Známý klient pro komunikaci určený pro grafické prostředí Gnome GnomeICU vyšel v nové verzi. Její označení je 0.99.10 a stáhnout si ji můžete zde. Tento klient zvládá používat seznam kontaktů z ICQ serveru (což u všech Linuxových klientů běžné bohužel není), poradí si s přenosy souborů atd.

OpenOffice.org je již vyspělý kancelářský balík, který lze získat úplně zadarmo. Pro běžného uživatele je v něm obsaženo vše co potřebuje. Je však možné, že zrovna vám něco chybí. Pokud tomu tak je můžete testovat Release Candidate nové verze 2.0.2. Zájemci mohou stahovat z tohoto ftp. Vývojáři zároveň prosí, aby podnikaví uživatelé testovali nově upravené slovníky pro kontrolu pravopisu. Máte-li chuť touto cestou přiložit ruku k dílu přečtěte si návod jak slovník získat a nainstalovat.

Finanční program KMyMoney určený pro KDE vyšel ve verzi 0.8.3. Nová verze opravuje chyby a přináší několik zlepšení do uživatelského prostředí. Používáte-li tento program pravděpodobně bude dobré upgradovat. Stahovat můžete začít zde.

Máme tu novou verzi Internetového prohlížeče Galeon. Založený je na vykreslovacím jádru Gecko. Pro někoho však může být nevýhodou, že ke svému běhu vyžaduje Gnome a Mozillu. Můžete si ho prohlédnout na screenshotech a stáhnout zde.

Tipy na zajímavý software:

Jste-li vlastníkem sluchátek, či reproduktorů, ale hlavně mikrofonu už jste určitě někdy zkoušeli volat přes Internet. Pro tento způsob komunikace, který je navíc zcela zdarma (pokud voláte zase jen kamarádovi na počítač), můžete použít například program Gizmo. Kromě základní vlastnosti, což je přenos vašeho hlasu, Gizmo disponuje možností přehrát kamarádovi do ucha hlas koně, brždění auta apod. Celý rozhovor si můžete jednoduchým stiskem jednoho tlačítka nahrát a pokud se chcete se svým protějškem sejít máte možnost na mapě si zobrazit, kde bydlí. Další možnosti jako chat, avatar ikonky atd. jsou samozřejmostí. Můžete se o tom přesvědčit vyzkoušením nejnovější verze 1.0.0.18.

Gizmo

Ukázka vlastností programu Gizmo

Jako jeden z tipů na zajímavý software dnes nabízím věc, kterou vyvíjí jeden ze čtenářů LinuxSoftu. Jedná se o software pro zvýšení vaší bezpečnosti. Umí totiž rozpoznávat vzdálené zařízení a služby pomocí informací, které od nich dostane. Jeho nejnovější verze SAT 1.2 vyšla nedávno. Více informací o jeho schopnostech se můžete dozvědět na domovských stránkách projektu.

Jen u počítače se žít nedá, a tak se každý z nás potřebuje nějakým způsobem odreagovat. Způsob, při kterém se dostanete do přírody a ještě si užijete legraci a chvilky napětí se nazývá Paintball. Hru, při které po sobě hráči střílí kuličky s barvou, aby byl vidět zásah jistě každý z vás zná. A co takhle uspořádat nějaký turnaj? Pro návrh herního území můžete použít program Field Designer.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze