LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Softwarové novinky (33)

I v dnešním díle softwarových novinek Vás informujeme o přídělu distribucí a software ze všemožných oblastí, který vyšel od posledního dílu.

15.8.2007 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 12830×

Nové distribuce

Po delší době lze přehled novinek v distribucích začít jiným systémem, než GNU/Linuxem. Tím systémem je BeleniX 0.6.1, distribuce OpenSolarisu, která je vyvíjena přímo pod záštitou SUN Microsystems. Nová verze je především opravnou vůči předchozí, ale přináší i některé novinky pro běžného uživatele, například GIMP 2.2.16, vylepšení Math knihoven pro rychlejší výpočty, nebo opravené klávesové mapy.

Elive 1.0 je velmi atraktivní distribuce, zejména, chcete-li předvést neznalému uživateli jak může Linux vypadat. V podstatě se jedná o pouhý Debian, ale od základu vyzdrojený o Enlightenment, efektní desktop, který je velmi nenáročný na hardware počítače. Distribuci lze používat jako LiveCD, tj. bez instalace do počítače, ale lze tento systém i nainstalovat. Pokud již svůj systém vybraný máte, nemá vám Elive v podstatě co nabídnout, protože Enlightenment lze nainstalovat v libovolné distribuci, ale pokud chcete někoho ohromit :-)…

Distribucí, která má mnoho příznivců i v našich končinách je Arch Linux, který vyšel ve verzi 2007. Paměťové nároky (minimální) se zvýšily na 128&MiB. Opravena je podpora Firewire, distribuce používá aktuální jádro 2.6.22.1, podpora sériové konzole při instalaci a vylepšená podpora USB klávesnic. V diskuzích je často vyzdvihována rychlost a odladěnost distribuce i propracovaný pacman, díky němuž by mělo stačit nainstalovat Arch pouze jednou a pak jej udržuje v aktuálním stavu beze změny verze distribuce.

Pamětníci možná vzpomenou distribuce Lindows a současní uživatelé budou znát Linspire. Nejvýznamější osobou, která za touto distribucí stála byl Kevin Carmony, který nedávno z vedení společnosti odstoupil. Linspire je komerční distribucí, která je víceméně používána v USA. Před delší dobou vznikla svobodná a zdarma dostupná verze Freespire, která nedávno vyšla ve verzi 2.0. Distribuce byla stavěna na Debianu, ale od této verze je základem Ubuntu. Nejvíce viditelnou změnou, proti Ubuntu, je přítomnost ovladačů a kodeků ihned po instalaci. Pochopitelně existuje možnost využívat systém C'N'R.

Několik méně známých a menších distribucí: Po 2 měsících práce vyšel nový Puppy Linux 2.17.1, který má stále čím zaujmout milovníky minimalistických distribucí. Slax 6.0.0 RC5 je další z řady testovacích verzí, která přináší opravy a plné verze tohoto českého dílka bychom se měli dočkat až po uvolnění finálního KDE4. DragonFly BSD 1.10.0 je velmi zdařilým forkem FreeBSD, který představuje samostatnou vývojovou větev BSD. Vývojáři SimpleMEPISu vydali antiX MEPIS 6.5, což je odlehčená verze MEPISu pro slabší počítače. Ze stejné dílny pochází i MEPIS KDE 4 Beta 1 DVD, který je nejen technologickým náhledem na KDE 4, ale zároveň si lze ověřit, jak moc je návrat k forkování Debianu vhodný. Absolute Linux 12.0.2 je dalším zdařilým a odlehčeným forkem Slackware, který je v recenzích velmi chválen pro svou snadnou instalovatelnost a použitelnost i na velmi slabých strojích.

Hry a multimédia

Pamatujete si legendární skládačku, ve stylu legendárního Tetrisu, Blockout? V jednom z minulých dílů jsme si ji připoměli klonem XBlockOut. Vývojáři nelení a na světě je další velmi zajímavý klon Blockout II, aktuálně ve verzi 2.3, který využívá možnosti akcelerace OpenGL.

Amarok v javě, neboli aTunes dospěl do verze 1.7. Pokud projekt zatím neznáte, tak vězte, že určitě stojí za pozornost. Přehraje nejpoužívanější formáty, umí si poradit s on-line rádii, rozumnou správu playlistů a odesílání skladeb na Last.fm. Jako přehrávací engine je využíván MPlayer. Zajímavé jsou statistiky přehrávaných souborů a možnost zripovat cd-da.

Pokud někdy stáhnete film a seženete k němu titulky, mohou tyto být vůči sobě posunuty, nebo titulky mohou mít zcela jiné časování. Nástrojů na nápravu tohoto problému je mnoho, ale poměrně zajímavý se mi jeví Jubler, který vyšel ve verzi 3.3.0. Podobně jako předchozí program budete pro jeho spuštění potřebovat JRE a pro náhledy na film a zkoušení synchronizace MPlayer.

Desktop, kancelář, vývoj a další práce

Vývojáři používající FirebirdSQL, skvělý a rychlý SQL server, který má základy v nejlépe utajeném pokladu Borlandu, v Interbase, možná znají administrační nástroj pro MS Windows, IBExpert. Pokud se nepoužije multiplatformní JDBStudio, moc rozumných možností nezbývalo. Nedávno byla zveřejněna první testovací verze Kfb, nástroje, možnostmi, dost podobného IBExpertu.

Oblíbený komunikátor Pidgin, dříve známý jako Gaim, dospěl do verze 2.1. Nová verze je mnohem ohleduplnější k baterii laptopů, disponuje přehlednější formátovací lištou, novým správcem oken, v HTML logu jsou nyní uchovány i obrázky. Pokud se ještě vylepší možnosti pro Jabber sítě (například spolupráce s transporty), bude rozumnou volbou i pro uživatele používající Jabber s transporty, kteří zatím zůstávají u jiných klientů. Další záležitostí která je zatím neřešena jsou hlasové přenosy po a výměna souborů po ICQ. Stavová ikona se integruje bez nejmenších problémů do lišty v drtivé většině používaných správců oknen i desktopů. Aplikace potřebuje pro svůj běh GTK knihovny. Výborná je rozšiřitelnost komunikátoru pomocí pluginů.

Pomalu se blíží čas, kdy začnou učitelé připravovat nové školkní rozvrhy hodin pro další rok. Možná tento seriál čte i některý v učitelů, který mána své škole tuto problematiku na starost a je nadšenec do používání otevřeného software. FET 5.1.0 by mohl být nástrojem, který mu ušetří zdlouhavou a nepříjemnou ruční práci (ano, opravdu znám školy, kde rozvrh připravují ručně) ušetří. Je psán v QT4. Podle dokumentace vypadá velmi schopně a dostatečně dimenzovaně na poměry běžných škol.

Věřím tomu, že i mezi našimi čtenáři jsou radioamatéři, nebo konstruktéři elektronických obvodů. Na ně je zacílen program TkGate, aktuálně ve stabilní verzi 1.8.7, jenž není ničím jiným, než simulátorem elektrických obvodů. Pro kompilaci ze zdrojových kódů budete potřebovat (zcela nečekaně :-)) vývojové knihovny Tk. Potěšující je počeštění programu.

Pokud se uživatel pohybuje mezi různými platformami, mohl by ocenit správce souborů, který by se na všech choval stejně, měl stejné možnosti a pokud možno i stejně vypadal. Přesně takovým správcem se pokouší být Checkpoint Commander, jenž vyšel ve verzi 6.1.0 a za jehož vývojem stojí společnost Checkpoint Systems Ltd. Nad rámec běžné správy souborů umí přehledným způsobem, pro nezkušeného uživatele, šifrovat soubory, které jsou archivovány.

Nejen studenty fyziky by mohl zajímat projekt OpenFOAM, jenž vyšel ve verzi 1.4.1. Projekt přináší balík knihoven a nástrojů pro modelování chování tekutin a polí. Pokud jste někdy četli o využívání CFD při kontrukci letadel a automobilů, tak tento projekt je to, co budete potřebovat pro podobnou práci.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

download 15.8.2007 09:54 Petr Jakubec
  |- Re: download 17.8.2007 09:34 Stanislav Pechmann
  L Re: download 25.8.2007 00:54 Vojtěch Trefný
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze