LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Softwarové novinky (38)

I v dnešním díle softwarových novinek Vás informujeme o přídělu distribucí a software ze všemožných oblastí, který vyšel od posledního dílu.

28.11.2007 05:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 12673×

Nové distribuce

Pravděpodobně nejvýznamější novinkou tohoto čísla je Fedora 8 (Werewolf), jenž vyšla 8. listopadu 2007, téměř přesně 4 roky po vydání první verze distribuce pod hlavičkou Fedora. Jak již bylo napsáno, ve zběžném náhledu, asi nejméně se bude líbit nabídka kodeků Fluenda, přičemž ručně lze instalovat ze zdroje Livna. Pozměnilo se grafické téma a Fedora 8 přináší jak poslední verzi KDE, tak Gnome. Za povedenou odvozeninu Fedory lze považovat BLAG Linux And GNU, jenž se dočkal verze 7000 a na jediném CD je k nalezení Fedora se všemi potřebnými kodeky pro přehrávání multimédií. Vývoj distribuce Fedora je zaštítěn firmou Red Hat a ta vydala 7. listopadu 2007 svou distribuci RHEL 5.1.

Nedlouho před psaním tohoto dílu to vypadalo na to, že nebudu moci napsat nic o Un*xových alternativách ke GNU/Liuxu, ale nakonec se vyskytlo několik zajímavých systémů. Projekt Indiana vypadá velmi zajímavě. Po příchodu Iana Murdocka k SUN Microsystems se začal OpenSolaris o něco více přibližovat běžným uživatelům. Přestože se jedná o první krok k vytvoření uživatelsky příjemného instalátoru a přivětivého desktopu založeného na kvalitním systému, není nutné se bát nestabilit a špatné podpory hardware. Vývojáři by měli zapracovat na rychlosti systému, protože systému někteří uživatelé přezdívají Slowlaris.

Další dva zajímavé systémy využívají základ FreeBSD. FreeNAS, který vyšel ve verzi 0.686 Beta 1, slouží k vytvoření síťového úložiště pro data. Systém podporuje protokoly CIFS, FTP a NFS, pro obsluhu slouží rozumné webové rozhraní, mj. podporuje šifrované datové disky. Zajímavě se jeví MidnightBSD, které je zatím ve velmi ranné verzi 0.1.1. Správce oken je WindowMaker, aplikace zvoleny tak aby vyhověly požadavkům běžných uživatelů.

Nyní jen v rychlosti několik Beta a RC verzí. NetBSD se blíží k verzi 4.0 a vývojáři nabídli jednu z posledních testovacích verzí RC4. Velmi rychle po vydání verze Damn Small Linux 4.0 se chystá DSL 4.1 a vývojáři uvolnili verzi RC2. Tomáš Matějíček si pravděpodobně na vydání svého Slaxu 6, protože údajně má tato verze obsahovat KDE4, tak zatím nám poskytuje alespoň testovací verze, aktuálně RC7.

Hry a multimédia

Nová automobilová hra na Open Source nebi je Tile Racer, která vyšla ve verzi 0.6. Zatím je možné pouze zajíždět co nejrychlejší kola, ale při pohledu na tempo vývoje hry je zřejmé, že brzo by mohla být k dispozici možnost hry více hráčů, nebo inteligentní počítačový protihráč. Pokud pamatujete starší DOSovou hru „Stunts“, tak toto vypadá na potencionálního nástupce.

Špičkový přehrávač hudby aTunes se připomíná verzí 1.8.0. Mezi novinky patří počeštění od Vladimíra Slávika, podpora audio podcastů (rss+atom) a mnoho oprav. Přehrávač si poradí s formáty mp3, ogg, wma, wav, flac, mp4 a přehrává stremovaná rádia. Pokud Vám nevadí aplikace běžící na Java platformě, mohl by tento přehrávač být tím pravým. Pokud chcete přehrávat MIDI soubory a nemáte rozumný hardware, můžete využít softwarový přehrávač FluidSynth, jenž vyšel ve verzi 1.0.8, a SoundFonty. Jen pro zajímavost přidám informaci o nové verzi, konkrétně 1.2.11, přehrávače XMMS, která vyšla 1211 dní od posledního předchozího vydání. Líbí se vám přehrávač Amarok, ale připadá vám poměrně náročný pro váš hardware? Zkuste přehrávač Minirok 0.7, jenž nabízí nejdůležitější část funkčnosti Amaroku, ale je nepoměrně menší a méně náročný.

Desktop, kancelář, vývoj a další práce

Pro programátory je určena knihovna Yada, která byla vydána ve verzi 1.0.0. Knihovna svým uživatelům nabízí abstrakci přístupu k SQL, definuje vstupní a výstupní proměnné tak aby byly z hlediska programátora stejné, napříč různými SQL servery. Knihovna funguje například s MySQL, SQLite, PgSQL a Oracle. Malinké pozdržení ve světě databází nám dovolí projekt db4objects, plně objektová databáze pro platformy Java a .NET, jenž byla vydána ve verzi 7.0 (vývojová větev).

O time trackeru Rachota, českého autora, jsme již na našem portále zmínili (mimochodem, propagoval jsem jej i na mém blogu). Nedávno se mi podařilo natrefit na projekt jWorkSheet, který vyšel ve verzi 0.9.24, s podobnou funkčností, jakou nabízí Rachota. Program lze opravdu chápat jako jiné pojetí programu rachoty, jednomu z uživatelů se nelíbili některé vlastnosti rachoty.

Jeden z nejlepších emulátorů terminálu rxvt-unicode se dočkal verze 8.7. Bez problémů si poradí s kódováním Unicode, funguje jako jediný démon na pozadí, který umí spouštět okna (tím rozumně snižuje nároky na systém), obsahuje vestavěný interpretr Perlu, … Dalo by se toho napsat ještě mnoho z jeho schopností, soukromě považuji rxvt za nejlepší emulátor terminálu, s jakým jsem se setkal.

Vývojáři R Projektu uvolnili verzi 2.6.1. R Projekt je software pro statistické výpočty a tvorbu grafů, mimo jiné poskytuje i mocný programovací jazyk „R“. Pro programátory je výhodou bezproblematické napojení z programovacích jazyků C a Fortran, mj. lze R napojit i na PgSQL. Občas lze vidět přirovnání tohoto nástroje ke komerčním v cenách pohybujících se v desetitisících KČ. Toto vydání opravuje některé menší chyby.

jWorkSheet

jWorkSheet - nový a zajímavý timetracker v javě

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze