LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Softwarové novinky (26)

I v dnešním díle softwarových novinek Vás informujeme o přídělu distribucí a software ze všemožných oblastí, který vyšel od posledního dílu.

14.2.2007 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 12242×

Nové distribuce

První dvě novinky věnujeme dění mimo svět Linuxu. Nové liveCD DragonFly BSD 1.8 které vychází z FreeBSD je nejen demonstrací toho, jak FreeBSD vypadá a zda-li bude na Vašem počítači opravdu fungovat, ale můžete jej z něj i nainstalovat, na rozdíl od FreeSBIE, případně použít pro záchranu Vaší poškozené FreeBSD instalace. Druhou novinkou z neLinuxového světa je vydání LiveDVD BeleniX 0.5.1, které je postavené na OpenSolarisu. Na tomto DVD naleznete nejen funkční desktop, s výchozím KDE, ale i JDK 1.6, OpenOffice 2.1, či NetBeans 5.5. Belenix obsahuje i nástroje pro instalaci OpenSolarisu na vaše PC. Pro zajímavost uvedu, že je vyvíjen v Indické firmě, která patří SUN Microsystems. Na serveru pro stažení naleznete LiveCD i 2 segmenty LiveDVD, které pak musíte spojit do jediného ISO souboru.

Foresight Linux 1.0 vyšel po dvou letech práce na této distribuci. Na několika serverech, které se Linuxu věnují, jsou k nalezení komentáře, které se ptají, k čemu potřebujeme další distribuci, navíc, když je podobně jako jiné uvedená lakonickým zkonstatováním, že prostě funguje. Foresight Linux je z trochu jiného soudku. Jako jedna z prvních, desktopových, distribucí nasadila správce balíčků Conary. Verze aplikací jsou místy velmi na hraně, což by mohlo být překážkou pro rozšíření jinde, než na desktopech nadšenců. Pro serverové nasazení tato distribuce určená není, ale zalíbí-li se vám správa balíčků, jak je zde realizována, snadno naleznete jinou. Mimochodem, na portále eWeek byla, v review, tato distribuce zhodnocena vcelku kladně.

Pokud jste příznivci Mandriva Linuxu, je pro vás připravena nadílka přímo od tvůrců, ale i v odvozených distribucích. Mandriva připravila Mandriva One 2007 „Metisse“, liveCD s novým 3D desktopem Metisse, který se chová jinak, než jste zvyklí z Compiz/Beryll. Annvix 2.0 je forkem Mandriva Linuxu, který je určen pro nasazení na servery, pokud se tedy zdráháte na server nasadit běžné vydání Mandrivy, které je orientované spíše na desktop, nabízí se zajímavá volba v podobě této distribuce. V testovacích a RC verzích jsou Mandriva Linux 2007.1 Beta 1, MCNLive „VirtualCity“ RC a SAM Linux Desktop 2007 Test 1.

Novinky z méně známých distribucí a live. gNewSense, čistá GNU distribuce, založená na Ubuntu, vyšla ve verzi 1.1. ParallelKnoppix 2.3 je určen pro clustering počítačů, pokud potřebujete realizovat velké výpočty, nemusíte instalovat patřičný software na mnoho počítačů, ale můžete použít tuto distribuci. BinToo GNU/Linux 2007.1 je dalším forkem Gentoo, který je distribuován v binární podobě, primárně zaměřený na desktop. OpenSUSE 10.2 vyšlo jako liveDVD. A nakonec fork Puppy Linuxu Grafpup, který vyšel ve vývojové verzi 2.0 a je určen pro grafiky.

Něco pro zábavu

Doom zůstane pravděpodobně jednou z nesmrtelných her, jejíž jméno bude jednou vytesáno do kamene společně s málo dalšími projekty. Nebojte se, nejdeme psát o dalším engine, který bude pracovat s Doomovskými mapami a grafikou. Vaší pozornosti by neměla uniknout hra Cytadela, která je přepisem hry z Amigy, inspirované Doomem. Pokud se nepracovalo na grafice, a podle screenshotů, i otestování, si osobně myslím, že ne, je příjemné vidět, co uměli vývojáři a grafici v polovině 90. let 20. století a že dodnes se vývoj FPS neposunul významněji kupředu ;-).

Velkou část čtenářů osloví Amarok 1.4.5, který nabízí všechen komfort, jaký si jen dokážeme představit pro poslech muziky. Mezi nové vlastnosti patří browsení po showcastech, popisky k muzice synchronizované s Last.fm, vyhledávání v textech a mnoho dalšího.

Griffith je další správce sbírek. S ním si můžete sepsat svou sbírku filmů. Je psán pro GTK (XFce/Gnome) a poskytuje velmi příjemný komfort. Vložíte název filmu a zbytek tak si program stáhne s internetu, pokud je na imdb více filmů, které obsahují zadaná slova v názvu, je nabídnut výběr, ve kterém zvolíte požadovaný titul. Databázový backend je elegantní SQLite. Pokud se budete chtít svou sbírkou pochlubit na internetu, program umí udělat kvalitní a pohledný HTML výstup, jen máte-li velkou sbírku filmů, nechlubil bych se jí, abyste se nestali obětí zloděje :-).

Jedna z her, která mě velmi bavila již na počítači Amiga byl Blockout. Chvilku jsem jej hledal i pro Linux a našel jsem XBlockOut, který teď vyšel ve verzi 1.1.5. Přeji příjemné skládání kostek v tomto logickém rychlíku, stejně nemůžete nikdy vyhrát :-D.

Něco pro práci

Pro většinu uživatelů je počítačová grafika spjata s bitmapovými nástroji, ale vektorové grafické programy mají své nezastupitelné místo. V řadě případů, tvorba webové grafiky, či vizitek a firemních tiskovin, je mnohem vhodnější mít podklady udělány ve vektorové grafice a teprve v případě potřeby vyexportovat bitmapy. Nejznámějším a pravděpodobně i nejlepším open source programem pro tvorbu webové grafiky je Inkscape, který vyšel ve verzi 0.45. Nových vlastností a vylepšení je velmi mnoho, viz. poznámky k vydání, například zrychlení vykreslování, vylepšení SVG výstupů, či PDF/PS exportů.

Kvalitní zálohování je zapotřebí, ví to každý, ale zálohování začne většina uživatelů řešit, až když poprvé příjdou o data. Cedar Backup je zálohovací software, který právě vyšel ve verzi 2.10.1, napsaný v jazyce Python, který umí zálohovat nejen běžné soubory, ale i databáze z PostgreSQL, MySQL, nebo Subversion. Pokud necháte zálohu vytvořit na prázdné CD/DVD, bude zhotovena kompletní záloha dat, ale pokud použijete multisession médium, kde záloha je, budou vytvořeny inkrementální doplňky existující zálohy.

Pokud vyvíjíte projekty ve větších teamech, projektů je více a potřebujete interakci se zákazníky, je vhodné nasadit Bugzillu, která vyšla ve verzi 2.22.2. Zákazníci, ale i členové teamu mohou reportovat nejen chyby a kdy byly vyřešeny, případně zamítnuty, ale lze zákazníkům sdělovat i čas strávený na jejich zakázkách, eventuálně cenu úprav. Bugzilla má pochopitelně i komerční konkurenty, ale jedná se o velmi osvědčený projekt, který je nasazen i pro vývoj rozsáhlých aplikací. Pro provoz budete potřebovat MySQL a Perl.

Griffith XBlockOut 

Griffith - spravujte svou sbírku filmů. *** XBlockOut - Tohle nevyhrajete, ale můžete tomu velmi propadnout.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

griffith 16.2.2007 08:23 Ladislav Král
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze