LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Softwarové novinky (47)

Nový díl softwarových novinek, mírně opožděný kvůli dovolené, připomíná několik distribucí, her a praktických programů, které vyšly během posledních týdnů.

22.7.2009 09:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 10186×

Nové distribuce

Především pro hráče je určená distribuce linuX-gamers Live, který vyšel ve verzi 0.9.5. LiveCD/DVD obsahuje binární ovladače grafických karet ATI i NVIDIA a slušný výběr her, mezi nimiž jsou k nalezení Torcs, Battle of Wesnoth, Quadra, Armagetron A.D., Frozen Buble, Mania Drive a další (zvýraznění názvu hry znamená, že je jen na DVD). Uživatelé kteří mají svou distribuci již vybránu a nainstalovánu na počítači možná tuto distribuci nevyužijí, protože všechny hry budou mít v repozitářích, ale pokud je potřeba někomu ukázat, že GNU/Linux a hry nejsou neslučitelné pojmy, může linuX-gamers Live posloužit velmi dobře.

Poslední 2 roky je kolem oblíbeného forku Mandrivy vidět spíše rozhádanou vývojářskou komunitu, než nové verze, přesto PCLinuxOS 2009.2 vyšel a mohl by se postavit pověstem o již mrtvé distribuci. PCLinuxOS vyšel ve verzích s GNOME 2.26.2 (iso) a KDE 3.5.10 (iso), pokud byste chtěli projekt podpořit, můžete si objednat distribuci na některém z médií. Distribuce začala jako úpravy Mandriva Linuxu a díky snadné instalaci, i následným aktualizacím, je vhodnou první distribucí pro začínajícího uživatele GNU/Linuxu.

Distribuce Gentoo je sice poměrně minoritní, ale její uživatelé ji chválí díky rychlosti a maximálnímu využití jejich hardware, čehož se dociluje kompilací na míru. Bohužel ne každý uživatel dokáže zvládnout instalační proces pouze ze zdrojových kódů. Jedním ze zajímavých řešení je Sabayon Linux, který lze snadno nainstalovat během několika minut a pak jej lze udržovat stejně aktuální jako Gentoo. Nová verze Sabayonu nabízí 2 připravené verze, GNOME 2.26.2 a KDE 4.2.2, pro architektury x86 a x86-64 (majitelé jiných architektur se budou muset porozhlédnout jinde). Sabayon používá Ext4 jako výchozí souborový systém, nabízí OpenOffice.org 3.1, či X.Org 7.4. Rovněž je k dispozici podpora pro práci s multimediálním obsahem.

Krátce

  • Linux Mint 7 x64 potěší majitele 64 bitových počítačů. Linux Mint je sice jen forkem Ubuntu, ale od uživatele nevyžaduje dodatečnou instalaci kodeků a pluginů.
  • Ubuntu 8.04.3 je další aktualizace zatím posledního Ubuntu s prodlouženou podporou, pokud ale používáte LTS a aktualizujete, neměli byste toto CD potřebovat.
  • Parted Magic 4.3 vyšel poměrně krátce po předchozí verzi. Nové vydání obsahuje nejen aktualizace software, ale i nový, pro přidání schopností, více je na stránkách projektu.

Hry a multimédia

Univerzální přehrávač, který schopnostmi konkuruje etalonu MPlayer, zajímavé vlastnosti přidává a to vše má oděné do velmi snadného grafického rozhraní, které nečiní problémy mladším, ani starším, uživatelům, takováto slova lze napsat na adresu VLC 1.0.0, který byl vydán 7. července 2009. Číslování posledních verzí nasvědčovalo již několik měsíců, že se blíží psychologická 1. finální verze přehrávače videa a audia. Přehrávač umí přehrát snad všechny kodeky/formáty, s nimiž se člověk běžně setkává (mp1/2/3/4, DivX, XviD, Matroska, Ogg, Theora, …), DVD bez omezení regionů, DVB-T/C/S, streamovanou hudbu i video. Grafické rozhraní přehrávače je napsané v Qt. VLC není jen přehrávač, ale umí i streamovat do sítě, například jednotlivé kanály z multiplexů DVB-T.

Možná knihovnu Mesa 7.5 řadím do nesprávné kategorie, ale Mesa je využívána především hrami. Mesa 7.5 přináší novou architekturu Gallium3D, vrstvu mezi API a OS, která by měla usnadnit vývoj nových ovladačů (zatím je plná podpora pro softpipe, i915 a Cell; Nouveau a R300 nejsou dokončené ovladače). Nová Mesa neznamená jen přidávání nových funkcí (GL_ARB_framebuffer_object extension, GL_EXT_vertex_array_bgra, …), ale i opravy a optimalizace (opravy v i965, chyby GLSL). Všechny změny jsou na domovských stránkách projektu.

Krátce

  • Vitetris 0.56 je dalším klonem asi nejpopulárnější hry na světě. Pro běh stačí konzole (můžete hrát i přes SSH) a na rychlé odreagování je Tetris ideální hrou.
  • Nejen příležitostné hráče šachu by mohl zaujmout engine Chesley the Chess Engine!, který vyšel ve verzi 1.0. Jako GUI můžete využít známý xboard.
Vitetris

Vitetris

Desktop, kancelář, vývoj a další práce

Prázdniny jsou přibližně v polovině a za několik týdnů začnou školy připravovat rozvrhy pro další školní rok. Optimalizace rozvrhu je dost náročný úkol a software pro tvorbu i optimalizaci rozvrhu je jako šafránu. FET je z krátkého seznamu software, pro tvorbu rozvrhů, jeden z mála, který je dostupný zdarma, ve vhodném čase (aby ten kdo sestavuje rozvrh měl čas jej otestovat), vyšla verze 5.10.2, jedinou nevýhodou je nepřítomnost české a slovenské lokalizace. Umí různé studentské struktury (ročník, skupina), nastavení počtů hodin ve dni/týdnu, pracovat s počty studentů v učebnách, optimalizovat rozvrh (např. 3 hodiny matematiky a pak 1 hodina fyziky je neúnosná kombinace), lze nastavit, které předměty by měly být v časných hodinách a které odpoledne, …

Krátce

  • Jednoduchý mailový klient a přesto velmi dobře použitelný, to je jeden z dvojice Sylpheed 2.7.0 a Claws Mail 3.7.2. Claws Mail vznikl jako vylepšení Sylpheedu, dnes se dá považovat za lepšího z obou „sourozenců“.
  • Aleš Hakl, známý z našeho portálu, již nějakou dobu vyvíjí implementaci jazyku (podobného) Scheme dfsch. Aktuální je verze 0.3.0.

Závěrečný drobek

O Androidu se hodně píše, ale vyjma uživatelů HTC G1 s ním málokdo pracoval. Protože se mluví o netboocích, které by měly přijít a jejich systémem by měl být právě Android, bylo by zajímavé tento systém znát trochu dříve. Google připravil live-android, malý obraz CD, který lze spustit ve virtuálním stroji (jde nabootovat i na normálním počítači, třeba Androidem oživíte starší netbook) a odzkoušet si, jaký vlastně Android je.

Andriod Andriod

2× Android.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze