LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Softwarové novinky (11)

Nové distribuce, nový software z několika oblastí v dalším díle našeho seriálu.

26.4.2006 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 11357×

Novinky ze světa distribucí

Prvním příspěvkem dnešního dílu je minimalistické (~30MB) GParted LiveCD, které je přísně jednoúčelovou distribucí, sloužící k rozdělení disku na oddíly, případně k úpravě jejich velikostí při již existujícím rozdělení. Opraveno bylo několik chyb a obsahuje především nový GParted. Ač je GParted postaven kolem GTK knihoven, použit je Fluxbox jako window manager, pokud potřebujete udělat úpravy na notebooku, konečně je přidán Synaptics pro obsluhu touchpadu. Toto live CD se doporučuje, pokud potřebujete připravit počítač na dualboot a nechcete instalovat například Partition Magic (třeba proto, že na něj nemáte licenci), nebo bootovat některou z velkých distribucí (Ubuntu), které tento nástroj obsahují.

Další zajímavou distribucí, která v posledních dvou týdnech vstoupila trochu ve známost je DSF (Debian From Scratch) v současnosti ve verzi 0.99, která představuje neoficiální Debianovské záchranné live CD, ale kromě záchrany již nainstalovaného systému můžete celý systém sestavit ze zdrojových kódů, podobně jako Gentoo nebo Linux From Scratch, čímž byste mohli získat maximální optimalizaci na použitý hardware. Je otázkou, jestli se tyto možnosti nějak výrazněji podepíšou na celkovém výkonu instalace.

V minulém díle softwarových novinek bylo anoncováno vydání aktuálního CentOSu 4.3. Protože je tento systém udržován vždy 5 let, následoval v uplynulých týdnech release CentOS 3.7, který je údržbou 3. verze tohoto profesionálního systému. Pokud již na některém serveru/stanici CentOS řady 3 máte, je update na aktuální verzi snadný pomocí yum upgrade, nebo up2date -u, jinak můžete stáhnout instalační ISO obrazy ze stránek projektu, podporované architektury jsou i386, x86_64, ia64, s390 a s390x.

Několik zajímavých a široce používaných distribucí je ve fázi, která je blízko finálnímu vydání jejich dalšího evolučního kroku, takže z těch nejzajímavějších je k dispozici SUSE Linux 10.1 RC2, rodina kolem Ubuntu (Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu a Edubuntu) 6.06 "Dapper Drake" a FreeBSD 6.1-RC1.

Užitečný software

Především vývojáři WWW aplikací pracují s databázovým serverem MySQL, ale tento je použitelný a používán i jinde, byť ne v takovém rozsahu. Současná verze v řadě 5.0, která je doporučována k produkčnímu nasazení je MySQL 5.0.20a. Změny v tomto vydání najdete na stránkách projektu, jedná se výhradně o opravy. Od řady 5.0 je přidáno mnoho vlastností, které chyběly v předchozích (na hostinzích často používaných) vývojových řadách, z nichž je možné zdůraznit především nativní podporu transakcí, stored procedur a triggerů.

Kancelářský balík KOffice se dočkal verze 1.5. Hlavní a pravděpodobně nejočekávanější novinkou je podpora ODF (Open Document Format), který je výchozím formátem OpenOffice.org od řady 2, ale zároveň je schválen jako základní formát odf aliancí a jako takový jej přijme Evropská Unie pro komunikaci s úřady (alespoň dle informací, které proběhly). Pokud používáte makra například pro automatizované zpracování dat v tabulkách, můžete se setkat s nemožností jejich přenosu z OO.o2 do KOffice. Pro uživatele KDE je tento balík velice užitečný, protože je nativně integrován do prostředí, ale ostatní použijí buď OpenOffice.org, nebo Gnome Office (AbiWord, GNUmeric), které by již také měli zahrnovat podporu ODF a byť nejsou tak úplným řešením kancelářského balíku, tak se vyznačují nepoměrně rychlejším startem.

Počítače nepoužíváme výhradně k práci, ale například i k přehrávání hudby. Uživatelé služby Last.fm vědí, že je potřeba mít v pořádku informace o skladbách (správně vyplněné tagy), aby mohl server korektně zpracovat informace o tom, co zrovna poslouchají. Někomu postačí možnosti editoru, který je obsažen téměř v každém přehrávači mp3/ogg/flac/... souborů. Pro poněkud sofistikovanější práci s těmito popiskami může posloužit GTK aplikace EasyTAG, která  umí upravovat tagy hromadně, přejmenovávat adresáře podle tagů, spolupracuje s Freedb.org a má mnohé další příjemné vlastnosti, které editaci tagů usnadní. Aktuální verze je 1.99.12 (byť screenshot je z předchozí verze :-)).

Pokud jste příznivci Gnome/XFce rozhraní, zajisté znáte WWW prohlížeč Epiphany, který vznikl jako fork jednu dobu spícího prohlížeče Galeon. Nyní se objevují zprávy o tom, že by jejich zdrojové kódy měly být opět spojeny. Prohlížeč Epiphany vyšel v těchto dnech v nové, aktuální verzi 2.14.1, podobně, jako celé Gnome. Neznalým pouze připomenu, že jádro prohlížeče je stejné, jako u Mozilla Firefoxu, leč gui není psáno v XULu, ale v GTK. Výsledkem je mnohem vyšší rychlost prohlížeče, jeho menší nároky, ale na druhé straně má jednu menší nevýhodu v tom, že neumí přijmout XULová rozšíření pro Firefox.

A pouze ve zkratce, vyšly nové window managery IceWM 1.2.26 a XFce 4.3.90.1 (beta vydání XFce 4.4), nástroj pro správce sítí Ethereal 0.99.0 a v neposlední řadě aktualizace aplikací Mozilla Suite, Mozilla Thunderbird a Mozilla Firefox, které stráhnete na stránkách czilla.cz.

EasyTAGKWord 1.5

EasyTAG - špičkový editor na tagy *** KWord 1.5 - nejpoužívanější část nových KOffice 1.5

Blbinka na závěr :-)

Guido van Rossum započal v roce 1990 vyvíjet programovací jazyk Python, který je patrně jeden z nejpokročilejších scriptovacích jazyků, které jsou v současnosti široce používány. Starší programátoři budou pamatovat, že v 80. letech byly často základy algoritmizace vykládány pomocí jazyka (želvičky :-)) logo, případně Karel a Žofka. Jakýsi průnik mezi těmito dvěma světy představuje projekt The Guido van Robot Programming Language, který spojuje možnosti robota Karla se základy syntaxe jazyka Python. Možná by tato "blbinka" mohla potěšit mnoho učitelů, kteří hledají vhodný jazyk pro výuku základů programování.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze