LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Softwarové novinky (14)

Jak je na tomto portále již zvykem, přinášíme po 14 dnech další díl seriálu, který vás obeznámí s novinkami ve světě operačních systémů a programů.

9.6.2006 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 13681×

Nové distribuce

Nejvýznamnější novinkou části o distribucích tohoto dílu softwarových novinek je nepochybně uvedení Ubuntu 6.06 a jeho "souputníků" na trh. Jak je již zvykem u této distribuce, nabízí velice čerstvý software a přesto je odladěn k vysoké stabilitě. Protože této distribuci je již na našem serveru věnována samostatná recenze, nebudeme jí věnovat více prostoru.

Trochu netradičně jsem zahájil novinkou, která nespadá do tábora BSD systémů, takže nyní i něco z tohoto tábora. Poslední verzí v 5. řadě FreeBSD by mělo být FreeBSD 5.5, která se nese především v duchu oprav chyb a povyšování verzí aplikací. Další novinkou z BSD tábora je PC-BSD 1.1, které je nově postavené na FreeBSD 6.1, což znamená především lepší podporu hardware. Na BSD je také založené "ukrajinské" live CD Frenzy, které je koncipováno jako základní příruční toolkit pro administrátory x86 kompatibilních počítačů.

Puppy Linux je distribucí, která byla nedávno zmíněná i v našich softwarových novinkách, ale zmínka se týkala verze 1.0.9. Aktuálně je k dispozici verze 2.00, která vizuálně neobsahuje žádné větší změny proti verzi předchozí, ale především jsou kompletně přepsány startovací a ukončovací skripty. Aby vše nebylo úplně jednoduché, existuje několik verzí systému, jejichž souhrn najdete přímo na stránkách projektu. Mimochodem, toto je distribuce, kterou by rádi viděli na OLPC a která by na tomto notebooku byla nesporně vhodnějším řešením, než Fedora, která byla pro tyto účely značně ořezána. Grafpup je docela zajímavým forkem Puppy Linuxu, který nabízí přenosné pracoviště pro grafika, obsahující Gimp, Inkscape, Scribus a Cinepaint, aktuálně je verzi 1.0.4-Pre1.

Krátkými zmínkami se podíváme na bety/rc a méně rozšířené, rozhodně ne nezajímavé nebo nekvalitní distribuce: Scientific Linux vychází z kvalitního základu poskytnutého CentOSem, je uzpůsoben pro potřeby vědeckých pracovníků, aktuální jsou verze 3.0.7 a 4.3; Turbo Linux je rozšířen především v Asii, tato komerční distribuce dorostla do verze 11 FUJI; Musix GNU/Linux 0.40, live CD, které udělá radost především těm, kteří se zabývají hudbou a zpracováním zvuku; Trixbox 1.0 (dříve se tato distribuce jmenovala Asterisk@Home) je řešení pro VoIP, které má jako základ velice kvalitní CentOS; StressLinux, minimalistická distribuce, která se používá pro zátěžové testování počítačů se dočkal verze 0.3.1. Pokud jsem viděl dobře, stále je jen pro i386.

Něco pro volný čas

Na některých serverech je občas k přečtení povzdech, že přechod na Linux/Un*x není možný, protože uživatelům chybí hry. Jednou z těch neznámějších her je Boson, real-time strategie, která je podobná (cituji, hry moc neznám) Command & Conquer™, nebo Starcraft™. Zatím bohužel neobsahuje umělou inteligenci, takže budete muset hrát nejméně ve dvou hráčích. Pro kompilaci budete potřebovat KDE/QT a OpenGL knihovny. Vzhledem k poměrně nízké verzi lze očekávat mnoho nedodělků, leč rychlost vývoje nejspíše neuspokojuje ani původní autory a pokud se nenajdou další schopní vývojáři, bude praděpodobně trvat velice dlouhou dobu, než se dočkáme první finální verze hry.

Michael Speck a lidé kolem jeho projektu LGames se činí, ve velmi krátké době vyšly nové verze několika her. Jednako se jedná o klasickou arkádovou hru, dokonce jedné z nejčastěji programovaných, klon Arkanoida, LBreakout2, který dospěl do verze 2.6beta-6, jenž přinesla minoritní opravy. Druhou hrou, kterou pro nás tento team vytváří a která se objevila v posledních 14 dnech v nové verzi je LGeneral, tahová strategie inspirovaná Panzer Generalem. Hra je docela příjemným zpestřením volných chvil a pocvičíte se v taktickém myšlení. Na stránkách projektu je ke stažení připraveno několik kampaní a scénářů.

Něco pro práci

Pokud jste správci sítí a počítačů, víte, jak sisyfovským úkolem je přimět uživatele, aby měli alespoň trochu rozumná hesla a ne hesla typu "fred" (podívejte se na rozložení písmen na vaší klávesnici). K odhalení slabých hesel může posloužit utilitka John the Riper, aktuálně ve verzích 1.7.2 (vývojářská) a 1.7.0.2 (stabilní). Utilitka je konzolová a snadno vám umožní najít uživatele se slabými hesly a tyto upozornit.

Pokud máte v oblibě minimalistické window managery a líbí se vám prostředí, které kdysi nabídl operační systém NeXTStep, na kterém mimochodem běžel první web server a který nabízel mnoho zajímavých technologií, které jsou dodnes zachovány v MacOSu, máte volbu mezi známým, byť v současné době nepříliš aktivním, WindowMakerem a AfterStepem, který aktuálně vyšel ve verzi 2.2.2. Nízké nároky a vysoká konfigurovatelnost jsou plusem tohoto wm, byť pro řadu lidí bude problémem jiné a neobvyklé gui.

Poměrně zajímavým editorem pro konzoli/terminál je JOE (Joe's Own Editor), který je poměrně dlouho vyvíjený a je standardní součástí mnoha distribucí, a jenž vyšel ve verzi 3.4. Podporuje UTF-8 znakovou sadu, obsahuje hexadecimální editor, podporu kolečka na myši. Ovládání je podobné čemu chcete :-), můžete si vybrat jpico (styl pico), jstar (styl WordStaru), rjoe (omezený joe), jmacs (ovládání Emacsu). Rozumné zvýrazňování syntaxe, kompaktní velikost, rychlý start, co více si lze přát?

Pokud potřebujete upravit pár detailů v obrázku a nechcete kvůli tomu startovat, sice velice mocný, ale poměrně rozsáhlý Gimp, jehož funkce ani zdaleka nevyužijete, můžete sáhnout například po jednoduchém programu mtPaint, aktuálně ve verzi 2.31. Program se bude líbit především uživatelům XFce/Gnome, protože využívá GTK+ toolkitu a bude v tomto prostředí dobře integrován. Nezpochybnitelnou předností tohoto bitmapového editoru mohou být nízké nároky, které by měly umožnit hladký chod programu i na 200MHz procesoru s 32 MB RAM.

Lidé zabývající se výrobou WWW stránek a aplikací by měli ověřit platnost všech odkazů, které v prezentaci/aplikaci používají. Ruční postup může být docela zdlouhavý a tak přistupují nejrůznější automatizační nástroje. Jedním z takovýchto nástrojů je i gURLChecker, který se aktuálně dostal do verze 0.10.0. I přes číselně nízkou verzi jde o produkt, který je stabilní a pomůže najít platné odkazy. Zkontroluje validitu html a css a dokonce umí zkontrolovat vzdálené stránky na zavirované soubory. Je psán v GTK+, takže bude opět nejbližší uživatelům XFce/Gnome.

KOffice se dočkal verze 1.5.1, přinášející především opravy. A tímto tento díl skončíme.

mtPaint lGeneral

mtPaint, jednoduché GTK kreslítko *** lGeneral, tahová strategie (přiznávám obrázek je z home page, protože jsem ji hrál pod Windows a Win screenshoty sem nechci dávat)

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze