LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Softwarové novinky (22)

I v dnešním díle softwarových novinek vás informujeme o přídělu distribucí a software ze všemožných oblastí, který vyšel za posledních 14 dní.

17.10.2006 14:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 11847×

Nové distribuce

Minulý díl sw novinek informoval o 5. RC distribuce Slackware 11.0, ale vyšel poněkud nešťastně v době, kdy již byla tato distribuce k dispozici ve finální verzi. Slackware je oficiálně pro klasickou x86 architekturu počítačů, ale protože je velmi oblíbený, existují neoficiální portace pro další dvě velmi oblíbené hardwarové platformy - Slamd64 pro 64 bitové procesory x86-64 a Slackintosh pro počítače postavené na platformě PowerPC. Instalace Slackware je pro mnoho začátečníků problematická a instalace software v této distribuci vyžaduje, aby uživatel měl povědomí o tom, co přesně dělá, ale odměnou za tuto trpělivost je stabilní a rychlý systém. Již několikrát jsme psali o tom, že Slackware je oblíbeným základem pro vytváření dalších distribucí, ze kterých v posledních dnech vyšly: KateOS 3.1, Slax 5.1.8, Zenlive 3.0, easys GNU/Linux 3.0, Bluewhite64 11.0 a k testování Vector Linux 5.8 beta 1.

OpenSUSE je, i díky výborné lokalizaci a podpoře, v našich končinách poměrně oblíbenou distribucí GNU/Linuxu. Protože od vydání finální verze 10.1 již uplynul delší čas a do vydání verze 10.2 ještě uplyne mnoho vody v našich řekách a potocích, znamená dnešní instalace této distribuce stažení mnoha aktualizací a to je nemilé, pokud vaše linka nepatří mezi nejrychlejší, nebo se nechcete dostat za fupový limit. Novell z těchto důvodů usnadnil život uživatelům vydáním SUSE Linux 10.1 Remastered, kterou můžete stáhnout v několika verzích na stránkách OpenSUSE. Jak se zdá, konečně vývojáři vzali na milost DVD mechaniky a obraz DVD disku je oficiálně hned k dispozici, nikoliv buď neoficiálně, nebo s dlouhým odstupem.

I na poli BSD systémů je živo, byť tyto systémy jsou zastíněny mnohem populárnějším Linuxem, který často nedosahuje jejich kvalit. Jedna ze 3 hlavních větví BSD un*xů, NetBSD, by zanedlouho měla vyjít ve verzi 3.1, takže vývojáři pilně uvolňují RC verze, přičemž v době psaní článku bylo aktuální NetBSD 3.1 RC4. Trochu ve stínu hlavní trojky a PC-BSD, které bylo nedávno odkoupeno firmou iXsystems, leží FreeSBIE, nedávno uvolněné ve verzi 2.0 PRE-BETA, které představuje liveCD FreeBSD. Pomoc při jeho testování je pochopitelně vítána. Minimalistickým počinem mezi BSD je nováček pfSense, jenž se dočkal první ostré verze 1.0, který je forkem m0n0wall, tedy se jedná o konkurenta IPCop a dalších routerových distribucí.

Něco pro zábavu

Co vše se může stát tématem pro naprogramování hry ukazuje Cultivation, ve které musíte řešit spolupráci i konflikty v zahrádkářské (možná zamědělské, nejsem si jist korektním termínem) komunitě. Hra se příjemně kompiluje, protože má u sebe script, který vše příjemně automatizuje a pro kompilaci budete potřebovat vývojářské (*-dev) balíky s OpenGL a GLUTem. Hra je udělána v roztomilé grafice, takže nejspíše potěší mladší generaci uživatelů :-).

Simulátory patří mezi nejnáročnější hry a lze mezi nimi najít i spoustu kuriozit. Mezi ty méně zastoupené a o to kurioznější jsou simulátory ponorek, z nichž nedávno vyšel Danger from the Deep ve verzi 0.2.0, v němž se stanete kapitánem německé ponorky za 2. světové války. Pro překlad budete potřebovat SDL, fftw3 a nástroj Scons. Už pouhý pohled do dokumentace vás přesvědčí, že se nejedná o hru, kterou zvládnete za několik minut.

Kalva je zajímavým počinem pro nasazení Linuxu v oblasti náhrady domácího videorekordéru. Program je psán pro KDE, ale samozřejmě, že při existenci potřebných knihoven bude fungovat třeba i v XFce. Umí importovat nastavení televizních programů z xawtv nebo xawtv4, používá MPlayer i MEncoder a samozřejmě budete potřebovat v počítači TV kartu. Pro naplánování nahrávání používá atd (jednorázové nahrání) a cron (opakující se pořady, třeba telenovely :-D). Opravdu se nejedná o více, než gui mezi xawtv a atd/cron a příznivci konzole jej nebudou potřebovat, ale pro běžného uživatele je tento přístup schůdný a není vyloučeno, že jej řada domácích uživatelů ocení.

Něco pro práci

Pokud jste někdy pracovali s naměřenými daty a měli jste ”povinnou“ platformu MS Windows, pravděpodobně jste se setkali s programem, pro vizualizaci těchto naměřených dat, Origin, který představuje jakýsi etalon, pokud potřebujete takováto data vyhodnotit. Celkem nenápadně se vyvíjí jeho open source konkurent, QtiPlot, který je aktuálně ve verzi 0.8.8. Umožňuje data nejen zobrazit jako grafy, a to i v běžném životě ne běžně používané, ale má i mnoho analytických funkcí, dokáže nalézt interpolační křivky, filtrovat data, … V běžném amatérském využívání počítače takovýto software nebude využit, ale může významně pomoci lidem, kteří například v rámci bakalářské/diplomové práce zpracovávají naměřená data. Druhým nástrojem, který si zde připomeneme, protože vyšla jeho nová verze, je R 2.4.0. R je jazyk i statistický nástroj s velmi širokými možnostmi.

Výjimkou v představování nového a zajímavého software bude příručka Advanced Bash Scripting Guide, která je k dispozici ve verzi 4.1. Bash je nejvhodnějším prostředím pro psaní scriptů, ne proto, že by byl tak pohodlný, ale na rozdíl od jiných scriptovacích jazyků by bylo téměř zázrakem najít (un*xový) počítač, na kterém by bash nebyl (BSD :-)). Pokud jste chěli proniknout do tajemství bashového scriptování, máte v této příručce kvalitního pomocníka.

Pro tento díl softwarových novinek se urodilo větší množství komunikačního software. KMess, jenž se blíží k verzi 1.5, je KDE instant messenger pro MSN síť a podporuje to, co ve velmi populárním Gaimu zatím chybí, možnost hovořit s protějškem i s využitím zvuku a obrazu. Pro KDE je mnohem známější a používanější Kopete, které bylo vydáno ve verzi 0.12.2 a které umožňuje komunikovat po všech rozšířených protokolech (kromě populárního Skype) je jednoduchý na nastavení. U KDE ještě chvilku zůstaneme, protože vyšel i Konversation 1.0.1, který je jednoúčelovým komunikátorem pro IRC síť. Podobně jednoúčelový, ale pro ICQ síť je poměrně minimalistický, byť opět pro KDE, Licq vyšel ve verzi 1.3.4 (v době psaní článku jen RC1, ale pokud autoři nezklamou, během několika dní vyjde plná verze). Nakonec ještě malý závdavek pro Gnomisty - Linphone, aktuální verze 1.5.0, je malý klient pro SIP a neumí jen hlasovou telefonii, ale i video.

A nakonec nové verze populárního software, který není zapotřebí blížeji představovat: OpenOffice.org 2.0.4 řeší nejen několik chyb předchozí verze, ale přináší i přímý export do LaTeXu. V kanceláři ještě chvilku zůstaneme, protože team kolem KOffice oznámil dostupnost verze 1.6 s mnoha vylepšeními, například díky propojení Kross je možné scriptovat v jazycích Python, či Ruby. Lighttpd 1.4.13 je kompaktní webserver, který funkčností (ve většině případů) za populárním Apachem nezaostává, byl představen i na našem portále.

Cultivation

Cultivation - strategie a blbůstka s infantilní grafikou v jednom :-D

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

BASH 17.10.2006 15:41 Honza Kral
  L Re: BASH 18.10.2006 05:49 MaReK Olšavský
    L Re: BASH 18.10.2006 11:51 Ondřej Čečák
      L Re: BASH 18.10.2006 13:45 MaReK Olšavský
        |- Re: BASH 18.10.2006 15:14 Ondřej Čečák
        L Re: BASH 18.10.2006 17:07 Aleš Hakl
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze