LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Softwarové novinky (13)

Jak je na tomto portále již zvykem, přinášíme po 14 dnech další díl seriálu, který Vás obeznámí s novinkami ve světě operačních systémů a programů.

25.5.2006 09:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 12339×

Nové distribuce

První novinka v operačních systémech opět není ze světa Linuxu, ale z "konkurenčního" BSD tábora. Vyšlo nové FreeBSD 6.1, které přináší mnoho novinek, jmenujme například multiplexer klávesnic, který umožní mít souběžně připojené klávesnice na PS/2 a USB, aniž musíte předávat boot parametry, automatická podpora a konfigurace pro Bluetooth a Wi-Fi zařízení (zamozřejmě, že jen pro ty, k nimž existují ovladače), nové ovladaše pro SATA RAID a SAS a mnohá další vylepšení. Uživatelé starší řady BSD se nemusí bát, FreeBSD řady 5 (aktuálně 5.5) je nadále vyvíjené a udržované, což je velmi pozitivní zpráva pro ty, kteří chtějí použít FreeBSD na serveru, kde je důležitá právě dlouhá podpora té které řady.

Podle ankety o nejoblíbenější distribuci, kterou pořádá konkurenční portál, patří Mandriva, dříve Mandrake Linux mezi 3 nejoblíbenější a nejrozšířenější distribuce v ČR. Zajisté hlasovali i čtenáři ze SR, tak by tamní situace mohla být obdobná. Mandriva svým Fanouškům připravila dárek v podobě Mandriva One, které spadá do kategorie live CD, byť na rozdíl od *Ubuntu je toto CD okořeněné možností instalace (*Ubuntu kombinuje živé a instalační médium na DVD, ne na CD). K dispozici jsou 4 CD, byť uživateli postačí stáhnout pouze jediné, v jazykové verzi, kterou potřebuje. Jak je u Mandrivy zvykem, je v této distribuci použito KDE. Na našem serveru si můžete prohlédnout screenshoty z této distribuce, případně ji objednat v našem Linux CD obchodě.

Tradičně na závěr této části článku jen zkráceně zajímavé distribuce a beta verze: LG3D LiveCD 2.5, které poslouží jako demostrace SUNovského pojetí 3D desktopu, který se skrývá pod názvem Looking Glass; Puppy Linux 1.0.9, minimalistická a poměrně zajímavá distribuce, použitelná jako "levný notebook", která by se hodila na OLPC spíše, než plánovaný Red Hat; Slax 5.1.6, české liveCD, které se vejde na 200MB CD, založené na Slackware a nabízející opravdu kvalitní systém; FreeBSD 5.5-RC1, konkurenční systém Linuxu; RR64 Linux 3.0 RC1, distribuce založená na Gentoo, ale je již zkompilovaná, takže ji nainstalujete velice rychle, recenzovaná i na našem serveru; SimplyMEPIS 6.0 Beta 3, dříve uživatelsky velice příjemný fork Debianu, ale dnes je tato distribuce postavena na Ubuntu.

Něco pro volný čas

Do využití volného času se dá započítat i poslech příjemné hudby, kdy řada programátorů si neumí představit práci bez příjemné hudby puštěné do sluchátek. Jedním z nejrozšířenějších přehrávačů a získávajících si neustále vyšší popularity je Amarok, který aktuálně vyšel ve verzi 1.4 Fast Forward. Podporuje spolupráci se hardwarovými přehrávači iPod a iRiver, má vylepšené dialogy pro správu tagů, již není nutné nainstalovat celou KDEBase, nejste-li uživatelé KDE, a najdou se mnohé další novinky. Z přehrávačů je poměrně zajímavá i nová verze přehrávače/hudebního managera Banshee, který vypadá a chová se jako by z oka vypadl Applovskému iTunes. Pro mnohé bude jistě zajímavá informace, že jeho běhovou platformou není Linux jako takový, ale OSS implementace .NET platformy mono.

Pracovní programy

Řada těch, kteří psali někdy diplomovou práci, příručku, nebo jen článek, především z oborů matematiky a fyziky, a kterým záleželo na korektní sazbě tohoto dokumentu, se setkala se sázecím systémem TeX. TeX není klasický textový procesor, ale systém, kterému se musí dokumenty ke zpracování připravit podobným způsobem jako WWW stránky, pomocí příkazů (akvivalentů XHTML tagů) se naformátuje a posléze TeXem (případně ve spojení s nadstavbou LaTeX, AMS-TeX, ...) vysází do dvi, nebo dnes již častěji do pdf. Protože ne každý je příznivec přímého programování dokumentů, existují výstupní filtry pro některé textové procesory, ale i specializované programy, které fungují jako nadstavba TeXu. Jednou z těch známých je LyX, který se 11. dubna 2006 dočkal verze 1.4.1,a druhou známou a používanou je TeXmacs. Druhý jmenovaný, jak je již vidět z názvu, používá ovládání ve stylu Emascu a je poměrně slušně wysiwym. Novinkami verze 1.0.6 je vylepšený export MathML, má pluginy pro Maple a Mathematicu a rychleji startuje ;-).

Bonfire je další z frontendů pro vypalování CD a DVD. Určen je především uživatelům Gnome2, pro svůj běh vyžaduje některou z modernějších distribucí, protože jedním z požadavků je jádro 2.6.13 a novější. Kromě klasického vypalování datových CD a DVD pomůže s vytvořením audio CD, pro které můžete použít na vstupu všechny možné formáty, které zvládá Vaše instalace GStreameru (ogg, flac, mp3, ...), který je vyžadován ve verzi 0.10.0 či novější. Pouze pro úplnost dodávám, že GStreamer je aktuálně ve verzi 0.10.6.

Vývojáře, kteří preferují prostředí Gnome, potěší nová verze Anjuta DevStudio, které vyšlo ve verzi 2.0.2. Jedná se o vyspělý nástroj s kvalitní podporou projektů, doplněný poměrně příjemnými průvodci pro vytvoření základu aplikace, s velmi kvalitně integrovanou správou verzí, debuggerem a nápovědou. Hlavní změny proti předchozí verzi jsou v přidání GtkSourceView, konfigurátoru projektu a pluginu pro Valgrind. Dalším bonbónkem pro vývojáře, zejména milovníky méně rozšířeného jazyka Scheme, by mohla být malá knihovna, která implementuje interpret tohoto jazyka, skrývající se pod jménem dfsch. Nejedná se o úplnou interpretaci jazyka, ale přejeme autorovi rychlý a nerušený vývoj ;-).

Aplikace, které by měly běžet v multiplatformním prostředí je možné často koncipovat jako webové, tj. uživatelské rozhraní těchto projektů Vám poběží v běžném internetovém prohlížeči, občas s výjimkou stabilní Opery, protože ta nemá zatím příliž dobrou podporu JavaScriptu a tudíž v ní často nefungují wysiwyg editory. Software, který je takto koncipován často běží na PHP serveru a většinou je použita MySQL databáze. Kromě několika CMS, které nejsou až tak zajímavé a unikátní, vyšlo několik velice zajímavých aplikací postavených na tomto modelu: Cultbooking 1.0.0, což je rezervační systém pro hotely/penziony; Enterprise CRM and Groupware System 1.2, který jako jeden z mála implementuje současně CRM i Groupware; Bumblebee 1.0.4, jenž nabízí možnost správy (plánování užívání) sdílených prostředků a nástrojů. Velmi zajímavým příspěvkem do kategorie www aplikací je ASP2PHP, což je nástroj, který by měl usnadnit převod aplikací psaných v klasickém ASP na platformu PHP.

Banshee TeXmacs
Anjuta

Banshee, přehrávač hudby na mono platformě *** TeXmacs, wysiwym editor pro TeX alá Emacs *** Anjuta, kvalitní IDE pro ty, jenž mají rádi Gnome

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

... 25.5.2006 11:00 Jiří Šůla
  L Re: ... 25.5.2006 13:19 MaReK Olšavský
    L Re: ... 25.5.2006 17:06 Jiří Šůla
      L Re: ... 25.5.2006 17:10 Aleš Hakl
        |- Re: ... 25.5.2006 17:13 Jiří Šůla
        L Re: ... 25.5.2006 17:48 Ondřej Čečák
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze