LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Softwarové novinky (41)

I v dnešním díle softwarových novinek Vás informujeme o přídělu distribucí a software ze všemožných oblastí, který vyšel za posledních několik týdnů.

16.12.2008 05:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 10895×

Protože mezi posledními díly softwarových novinek uplynul delší čas, budu se věnovat jen těm výraznějším novinkám, což v případě distribucí znamená zaměření pozornosti na nejpopulárnější distribuce.

Nové distribuce

První novinka, kterou zmíňuji, není districe GNU/Linuxu, ale FreeBSD 6.4. FreeBSD je výrazně méně populární, než GNU/Linux, s čímž souvisí i poměrně velká pravděpodobnost s hardwarovou nekompatibilitou, FreeBSD nutnost pečlivějšího výběru hardware kompenzuje vysokým výkonem a vynikající stabilitou. FreeBSD 6.4 inovovalo NSF Lock Manager (NLM), boot loader podporuje start z flash disků, konzervativní KDE 3.5.10 a GNOME 2.22.3. Konečně vývojáři vyslyšeli volání po dodání ISO obrazů i ve verzi DVD, odpadne diskotéka při instalaci. V říjnu vyšlo PC-BSD 7.0.1, které přináší FreeBSD pro běžné uživatele, pro něž je klasická instalace FreeBSD; a přidávání software; neschůdná. PC-BSD používá systém balíků velmi podobný Mac OSX, který v kombinaci s KDE bude velmi intuitivní pro uživatele přecházející ze světa MS Windows.

I druhá novinka se netýká GNU/Linuxu, SUN Microsystems vydal OpenSolaris 2008.11. OpenSolaris má své místo spíše na serverech, na desktopu lze narazit na ještě výraznější nekompatibility, než u zmíněného FreeBSD. Z novinek aktuální verze jsou vyzdvihnuty především ZFS Time Slider, podpora suspendace i správa napájení, Webstack s 64 bitovým MySQL, CherryPy a podpora DTrace pro Ruby, pokud někdo chce OpenSolaris na desktopu bude moci využít GNOME 2.24, OpenOffice 3, Firefox 3 a multimediální přehrávač Sunbird. Vývoj OpenSolarisu řídí Ian Murdock, který stál u vzniku populární a velmi kvalitní distribuce Debian GNU/Linux.

Ubuntu 8.10 „Intrepid Ibex“ byla jedna z nejočekávanějších distribucí, která měla vyjít na podzim. Ubuntu pokračuje v obvyklém 6 měsíčním rytmu a tradičně každá hlavní verze přináší čerstvé GNOME, aktuálně verzi 2.24. Nové Ubuntu využívá jádro 2.6.27, X.org 7.4, OpenJDK 1.6 a další aktuální software pro práci i zábavu, snad jedinou kritiku sklidilo Ubuntu za nepovedený Network Manager a nasazení OpenOffice 2.4 místo OpenOffice 3, vžtyť v minulé verzi byl Mozilla Firefox 3 v beta verzi a teprve pozdější aktualizace přinesla finální vydání. Společně s Ubuntu vyšly i „vedlejší distribuce Kubuntu 8.10 (s KDE 4.1.2), Xubuntu 8.10 (XFce 4.4.2), Mythbuntu 8.10, Ubuntustudio 8.10 a další.

Již od konce 90. let 20. století jsou populární distribuce, které jsou vytvářeny kolem společnosti Red Hat, ať jde přímo o Red Hat, rekompilace RHELu CentOS, nebo komunitní a mnohdy průkopnická Fedora. Fedora 10 „Cambridge“ pokračuje v trendu nastoleném předchozími verzemi. Java je již plně svobodná, využívá se projekt OpenJDK, přepracovaný vzhled a zlepšená rychlost startu, leč nový Plymouth uvidí pouze majitelé grafických karet s čipy AMD/ATI, GNOME 2.24, KDE 4.1.2 a jako jedna z prvních i LXDE a Sugar desktop (vyvíjený pro OLPC). Fedora 10 je třetí verzí, která využívá zvukový server Pulse Audio.

Krátce:

  • Sabayon Linux 3.5.1 - LiveDVD distribuce, která je vystavěná na základech Gentoo a po instalaci na pevný disk probíhá další údržba stejným způsobem, jako u známějšího Gentoo.
  • Parted Magic 3.2, GParted LiveCD 0.3.9-13 - Dvě distribuce, pokud je potřeba pracovat s diskovými oddíly. Obě distribuce jsou poměrně minimalistické, ale poskytnou vše potřebné, pokud potřebujete přerozdělit disky, případně přesunout oddíly mezi pevnými disky.
  • RIPLinux 7.3 - Malá distribuce, která skvěle poslouží pro záchranu dat z počítače, kterému se zhroutil operační systém.

Hry a multimédia

Tím asi nejzajímavějším příspěvkem mezi multimediálním software je Songbird, který vyšel ve verzi 1.0. Přehrávač využívá patformu společnou pro ostatní aplikace Mozilly. Podporovanými formáty jsou Ogg, MP3, Flac, a podle platformy i AAC a WMA. Hned při vydání verze byly připraveny lokalizace do 39 jazyků, česká lokalizace není kompletní, tak Songbird komunikuje mixem češtiny a angličtiny. Uživatele Rhythmboxu, aTunes, nebo Amaroku nejspíše nepřesvědčí, funguje, nicméně značně pomalu a nepružně, je to pouze hudební přehrávač nad jádrem Gecko, ale chybí mu „killer feature“, která by dokázala přesvědčit uživatele k přechodu.

Songbird 1.0

Songbird 1.0 - hudební přehrávač od Mozilly

Krátce

  • VideoLan 0.9.8a - Nenápadný přehrávač, který má většina uživatelů spjatých jen s videem, ale je mnohostranější.
  • GIMP 2.6.3 - Grafický program, který lze funkčností přirovnat k nákladnému Adobe Photoshopu. Aktuální řada 2.6 již umí využívat GEGL a po jeho aktivaci nedochází k degradaci hloubky barev.

Desktop, kancelář, vývoj a další práce

Python patří mezi nejpopulárnější dynamické programovací jazyky, jeho syntaxe je natolik intuitivní, že je jedním z nejvhodnějších kandidátů na první programovací jazyk, ale má dobré vlastnosti a kvalitní systém knihoven, že je vhodným jazykem i pro vývoj rozsáhlých projektů. Python 3.0, dříve také známý jako Python 3000, byl delší dobu ohlašovaný a očekávaný, protože přinesl i změny v jazyce Python; print je funkcí, seznamy jsou nahrazeny pohledy a iterátory, opravená pravidla pro porovnání, čistší podpora UTF-8; nejedná se tedy jen o drobná vylepšení interpretru. Pro vyřešení problémů při přepisování zdrojových kódů slouží Python 2.6.1, který je kompatibilní se starou verzí jazyka a vývojáře upozorňuje na konstrukce, které by měl přepsat, aby program fungoval i po přechodu na Python 3.

OpenOffice.org je etablovaný software mezi kancelářskými balíky. Nová verze OpenOffice.org 3.0 vylepšila kompatibilitu se „standardem“ Microsoft Office, včetně formátu MS Office 2007, přinesla podporu vylepšeného ODF 1.2, práce se dvěma monitory v Impressu, Calc má zvýšený počet podporovaných sloupců na 1024, po doinstalování rozšíření je možné upravovat i PDF. Vizuálně OpenOffice.org neprodělaly takový kotrmelec, jakým byl přechod při vydání poslední verze MS Office. Pro ty, kteří chtějí mírně vylepšenou verzi OpenOffice.org jsou připraveny neoficiální OxygenOffice Professional a pokud potřebují firemní uživatelé balík s podporou, mohou zakoupit od SUN Microsystems StarOffice 9, které jsou vylepšeným balíkem OOo.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Neexistujici obrazek 17.12.2008 09:21 Martin 'DarkCraft' Kubicek
  L Re: Neexistujici obrazek 17.12.2008 19:37 MaReK Olšavský




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze