LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Softwarové novinky (10)

Nové distribuce, nový software z několika oblastí v dalším díle našeho seriálu.

10.4.2006 11:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 11826×

Novinky ze světa distribucí

Kororaa Linux, který pro většinu lidí znamená především možnost, jak si vyzkoušet možnosti Xgl (akcelerace X Window ), vyšel ve verzi 0.2. Novinkami jsou možnosti nainstalovat tuto distribuci na Váš pevný disk a nově je zařazena podpora grafických karet od Intelu, přes DRI. Novinek je samozřejmě podstatně více, ale chyb je zatím také poměrně veliké množství a nasazení na místo pracovního počítače může být poněkudsi problematické.

CentOS 4.3, je distribucí, která je postavena na zdrojových kódech RHELu, respektive ze SRPMS balíků RHELu. Pokud byl dříve Vaší oblíbenou distribucí Red Hat, jeho politika, kdyz zrušil volně dostupnou verzi svého systému se Vám nelíbí a nechcete být defakto v roli testovače při používání Fedora Core, mohl by být CentOS velice zajímavou volbou. Pro milovníky nejčerstvějšího software nebude tento systém to pravé ořechové, protože podobně, jako Debian ve stabilní větvi, je software před zařazením dostatečně otestován a díky času, který je na toto odtestování zapotřebí, nejsou do distribuce zařazeny čerstvé novinky. Zajímavé je, že CentOS je používán jako základní platforma pro projekt Asterisk@home. Náš server pro Vás již připravuje recenzi této distribuce.

Nejznámější distribuce z českých luhů a hájů, Slax se dočkala v posledních týdnech několika nových verzí, které byly zakončeny verzí 5.1.0. Pro ty, kteří zatím neznají, jedná se o liveCD, postavené na distribuci Slackware. Jeho předností je, že se vejde nejen na 8cm CD, ale můžete jej nainstalovat i na svůj pevný disk, nebo flash klíčenku. Existuje ve 4 edicích - základní, KillBill (připraveno pro spouštění Win aplikací, obsahuje wine, dosbox a qemu), Server, Popcorn (místo KDE obsahuje XFce a GTK aplikace) a nakonec Frodo, které je jen konzolové a slouží jako základ ostatním edicím. Distribuce je snadno rozšiřitelná pomocí modulů a pokud máte dostatečně velký Flash modul, lze pohodlně u sebe nosit v podstatě celý systém s programy, které potřebujete a který spustíte kdekoliv jen uznáte za potřebné.

Kapka her pro volné chvíle

Zajímavým závodem futuristických vznášedel je enemy lines 4, který sice nepatří mezi nejnovější software, o kterém by měl být tento seriál, ale jedná se o zábavu na nejedno delší odpoledne s nepříliž vysokými nároky na systém a na tomto serveru na tuto hru zatím nebylo upozorněno. Kompilace je trochu netradičně kratší o část ./configure, požadavkem jsou SDL a OpenGL knihovny a kompilace trvá opravdu velmi dlouho. Ještě zdaleka není hra dokončena a tak můžete některé věci postrádat.

Mezi linuxáři je i poměrně mnoho lidí, kteří si rádi zahrají na počítači tenis a přesně jim vychází vstříct FreeTennis. I tato hra je ještě relativně daleko první finální verze, přesto je velice povedená a hratelná. Instalace je tentokrát velmi přímočará a postačovalo pouze rozbalit stažený soubor, který přestože byl na stránkách uveden jako balík se zdrojovými kódy, obsahoval přímo spustitelný binární soubor. Pokud budete kompilovat zdrojové kódy, budete potřebovat ocaml a SDL.

EnemyLines4 FreeTennis

Enemy Lines 4 - futuristické závody *** Free Tennis - natrénujme virtuálně, blíží se teplo, bude se dát hrát v reálu.

Užitečný software

Zhruba před rokem a půl v článku CHM a Linux byl představena program xCHM pro čtení souborů chm (compressed html, formát hypertextové nápovědy). Projekt je neustále vyvíjen a zlepšován. 9. dubna 2006 vyšla verze 1.7.1, která opravuje chyby předchozích vydání. Především se (subjektivně hodnoceno) vylepšilo zobrazení souborů a aplikace podstatně zrychlila.

Pokud Vás nebaví zkoumat podrobnosti konfiguračních souborů Vašeho Linuxového systému a nemáte důvěru v "klikadla", která bývají připravena od tvůrců jednotlivých distribucí, pravděpododně oceníte Webmin, nástroj, pro který existují moduly téměř k libovolnému nastavení. Současná verze tohoto nástroje je 1.270 a kromě mnoha kvalitních modulů nabízí i velice kvalitní lokalizaci. Nově byla přidána i podpora FreeBSD rc.d scriptů spouštěných při startu a ukončení systému.

Pokud máte strach o přístup k Vašim soukromým, neřkuli obchodním datům ve Vašem počítači, případně chcete minimalizovat rizika při jejich přenášení na flash klíčence, mohl by Vám pomoci program cryptomount, který vyrostl do verze 0.4. Pokud jste konzervativní a používáte systém s jádrem 2.4 a starším, budete se muset poohlédnout po jiné alternativě.

Pokud hledáte program pro práci s poštou, máte rádi GTK aplikace a Mozilla Thunderbird, či Evolution Vám připadají jako příliš velicí a nároční bumbrlíčci, mohl by se Vaší volbou stát program Sylpheed, který je aktuálně ve verzi 2.2.4, nebo jeho rozšiřitelné dvojče Sylpheed-Claws, který se dočkal verze 2.1.0. Oba programy jsou velice rychlé a nenáročné, podpořené příjemným prostředím a v případě Sylpheed-Claws i velice dobrou rozšiřitelností pomocí pluginů.

Pokud je Vaší prací, nebo koníčkem tvorba WWW stránek/aplikací, jistě víte o nutnosti kontrolovat jejich vzhled a funkčnost pod rozšířenými prohlížeči. Ať se nám to líbí, nebo ne, tím nejrozšířenějším je MS Internet Explorer. Postupů, jak jej rozchodit pod Linuxem (prostřednictvím Wine) je několik. Zatím jeden z nejosvědčenějších je IEs for Linux, v současnosti ve verzi 1.3.9, který umožní nainstalovat současně verze 5.0, 5.5 a 6.0. Jeho nevýhodou je, že pro každého uživatele se instaluje do jeho domovského adresáře a pokud se na počítači střídá několik vývojářů, je zapotřebí dostatek místa pro instalace MS IE.

Blbinka na závěr :-)

Kdo z nás se nerad podívá na komix? Pokud jste milovníci Dilberta, Garfielda (nenávidím pondělí stejně, jako on :-)) a dalších, bohužel jsem neviděl v nabídce Hacklese, tak javovský program ComicReader bude tím, co Vás nepochybně velmi potěší. Pro svůj chod vyžaduje nainstalované jre (java).

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze