LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Softwarové novinky (16)

Jak je na tomto portále již zvykem, přinášíme po 14 dnech další díl seriálu, který vás obeznámí s novinkami ve světě operačních systémů a programů.

4.7.2006 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 11950×

Nové distribuce

Jako zatím v téměř každém díle, tak i tentokrát bude jedna novinka z tábora BSD distribucí. PC-BSD 1.11a, populární „kancelářská“ distribuce, která vychází z FreeBSD 6.1. Změna, které si uživatelé všimnou na první pohled je aktuální KDE 3.5.3, vyčištěné rodiny fontů, konzole jsou v rozlišení 800×600 pixelů a byly realizovány další opravy, které běžný uživatel téměř nezaznamená. Snadno se instaluje a správu pbi balíků zvládne téměř každý. Zároveň je k dispozici PC-BSD 1.2 Beta.

Damn Small Linux se dočkal verze 3.0. Minimalistická distribuce, vycházející z Debianu, která se vejde na malé medium - nebudete dokonce potřebovat ani 8cm CD, které pojme 200MB, ale postačuje 50MB CD vizitka. Od minulé verze 2.4 se změnilo mnohé, bootuje do unionfs (je možné bootovacím parametrem legacy vypnout), přibyla podpora ACPI, FUSE a sshfs. Pokud se vám DSL líbí (jedná se o dokonalou záchrannou distribuci), ale ocenili byste jinou skladbu software, máte možnost použít DSL-N, který se svými 80MB již nevtěsnáte na vizitku, ale obsahuje pro běžné využití podstatně použitelnější software. Review na DSL 3.0 naleznete na serveru LinuxForums.org.

Další distribuce, která vyšla ve stabilní verzi je Xandros Desktop 4, plně komerční distribuce, která, jako mnoho dalších, vychází z Debianu. Jedná se o pokračovatele Corel Linuxu, který ve své době zaujal spoustu uživatelů, leč finanční aspekty donutily firmu Corel, aby tento produkt odprodal (dodnes se spekuluje, jestli důvodem bylo to, že na Linuxu dostatečně nevydělávali, nebo jestli proto, že do Corelu investoval Microsoft). Výchozím desktopem je KDE a podle ohlasů na zahraničních serverech se jedná o jednu z nejlepších distribucí pro domácí a korporátní desktopy.

Zajímavé distribuce a testovací verze ve zkratce: malá distribuce Puppy Linux 2.01 přináší několik oprav i přes příslib náhrady Mozilla Seamonkey Operou se tato záměna zatím nekonala; Grafpup Linux 1.0.4, který je zajímavým forkem Puppy Linuxu, orientovaným na práci s grafikou; Fedora Core 6 Test1 je tu za velice krátký čas po Fedora Core 5, oznámení o vydání testovací verze informuje o novinkách k testování; Simply Mepis 6.0 RC2 není zapotřebí představovat, kdysi fork Debianu, ale dnes již vychází z Ubuntu, finální verze je již na dohled; GeeXBox 1.0 představuje minimalistická distribuce, která obsahuje vše potřebné pro přehrávání audio/video souborů, centrálním přehrávačem pro všechny formáty je MPlayer. Dalo by se říci, že se jedná o nástupce někdejšího Movixu.

Něco pro práci

Opera  je známá jako velice kvalitní a rychlý WWW prohlížeč s nízkými nároky na systém. Některým uživatelům se moc nelíbí její závislost na QT+, ale přesto je její používání bezproblematické a reakce rychlé. Verze 9 přinesla mnoho novinek: widgety, což jsou malé pluginy velkých možností pro prohlížeč, které o další kousek přibližují prohlížeč na úroveň základu pro celý desktop; integrace použitelného BitTorrent klienta a v neposlední řadě náhledy na stránky, které máte v prohlížeči otevřené pouhým zanecháním ukazatele myši nad tabem. Bohužel nepotěší, že podpora JavaScriptu a DOMu se moc nevylepšila, takže máte-li na webové stránce například FCKeditor, tento vám fungovat nebude. Opera není jen WWW prohlížeč, integruje v sobě mailového klienta, irc, bittorrent.

Pro vývojáře WWW stránek tu máme tentokrát několik programů a utilit. Siege, aktuálně ve verzi 2.65, překvapivě není editor s mnoha funkcemi, ale nástroj, kterému definujete pravidla a on otestuje výkonnost vyvíjené aplikace, včetně odesílání POST a GET požadavků. Vygenerovat XML soubor z aplikace je velice jednoduché, ale jeho následné korektní a rozumně uspořádané zobrazení už tak snadné není. Knihovna, kterou lze začlenit do PHP aplikace (webshop, rs, …), jenž poskytuje generování takovýchto reportů je PHPReports, aktuálně ve verzi 0.47, jen je třeba mít zkompilované PHP s podporou Sablotronu, nebo libxslt. Pro generování thumbnails poslouží phpThum(), který pro svou činnost potřebuje gd2, ale je-li to možné, využívá ImageMagick, zejména z důvodu vyšší rychlosti.

Jeden z velice očekávaných programů, vektorový grafický program, Inkscape, se dočkal verze 0.44. Program má jako svůj nativní formát SVG, importuje EPS, PS, JPEG, PNG, BMP a TIFF, pokud v programu připravujete vektorovou grafiku, můžete exportovat do PNG. K vylepšením oproti předchozí verzi patří úpravy některých dialogů, nastavitelné klávesové zkratky a vylepšený import PDF. V souvislosti s programem Inkscape si dovolím upozornit na archív volně dostupných clipartů, Open Clip Art Library, ve kterém můžete nalézt doplňky pro vaše dokumenty, ale který můžete i obohatit.

Mnoho programátorů si za poslední roky oblíbilo SQLite, malou knihovnu, která dodá aplikacím databázi ovládanou SQL, ale je velice malá, všechny tabulky pro jednu databázi má v jediném souboru a její chod nevnucuje do systému další běžící server. Poslední jmenovaná vlastnost však může být nevýhodou. Vývojáři proto vytvořili SQLiteDBMS, aktuálně ve verzi 0.4.1, který představuje wrapper nad SQLite, poslouchající na TCP/IP, dokonce se zabudovaným WWW serverem a rozhraním pro administraci.

O projektu Gutenberg se příliž nemluví, přestože se jedná o projekt nesmírného celosvětového významu, díky kterému máte svobodný přístup k v současnosti více než 18 000 dílům celosvětové literatury. GutenPy 0.2.4, je čtečka na knihy, které lze v rámci projektu najít. Nemusíte v okně WWW prohlížeče na stránky projektu, vyhledávat a stahovat, to vše je integrované v programu. Stáhnete katalog a pak již jen vybíráte, co byste si rádi přečetli. Záložky v rozečteném díle jsou samozřejmostí, jako vynikající bonus si můžete nechat vysvětlit význam neznámého slova pomocí výkladového slovníku. Rozhodně se jedná o zajímavý projekt, který by mohl lid od počítačů přesvědčit i ke čtení něčeho jiného, než jsou manuály.

Synchronizace souborů mezi dvěma počítači je úkolem programu rsync, který je určen pro terminál/konzoli. Protože stále více uživatelů Un*xových systémů nepatří mezi vyznavače příkazové řádky, vznikají nadstavby nad konzolové programy. Pro rsync je takovou nadstavbou Grsync, GTK nadstavba, která vám zpřístupní všechny potřebné funkce rsyncu.

A opět jen ve zkratce nové verze některých zajímavých a důležítých programů. Live-F1 potěší milovníky F1, protože jim umožní sledovat live-timing bez nutnosti spouštět v prohlížeči Java Applet, aktuální verze opravuje drobnou chybku. OpenOffice.org 2.0.3 jsou opravným vydáním minulé verze. U HeroineWarrior se urodily nové verze Quicktime for Linux a LibMPEG3.

Grsync GutenPy
Opera

Grsync - GUI nadstavba k rsyncu *** GutenPy - Pythonovská čtečka dokumentů z projektu Gutenberg *** Opera 9.0 - náhled stránky.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze