LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Softwarové novinky (21)

Máme pro vás pravidelný příděl novinek ze světa distribucí a software, jak pro práci, tak pro zábavu.

6.10.2006 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 12083×

Nové distribuce

První novinka z oblasti distribucí se týká placeného Mandriva Corporate Serveru 4, který představuje enterprise serverové řešení v ČR a SR velmi populární distribuce Mandriva Linux. V ceně přibližně 11 000,– získáte distribuci, která v sobě zahrnuje virtualizaci pomocí Xenu, OpenVZ, či VMware, přičemž by MCS měla být jedinou distribucí, která zahrnuje podporu tolika virtualizačních řešení. Ze stáje Mandrivy pochází i další novinka, kterou je oznámení o dostupnosti Mandriva Linuxu 2007, který by mohl znamenat vpravdě menší revoluci v Linuxových desktopech, protože by měl zahrnovat dvě technologie pro akcelerovaný desktop, Xgl i AIGLX, jejichž výběr bude automatický podle hardware na který se bude distribuce instalovat. Dále obsahuje aktuální verze KDE i Gnome a podle článku, na serveru TechNewsWorld, i Cedegu pro možnost hraní her, ale ta se dá očekávat nejspíše jen v placené verzi Mandriva Linuxu 2007.

Tak trochu z jiného, nelinuxového, světa je BeleniX 0.5, který má za základ Open Solaris. Podle slov SUN Microsystems by měl být Solaris nejstabilnějším a nejkvalitnějším unixovým operačním systémem. Jen pro zajímavost připomenu, že vývoj cdtools, které jsou zatím masově používány v drtivé většině unixových systémů, probíhá právě na Open Solarisu. Základní desktop máte volitelný mezi KDE a XFce, relativně aktuální základní aplikace. Nově je možnost bootovat z USB, přičemž použití jako LiveCD zůstalo samozřejmostí i možnost nainstalovat BeleniX na váš pevný disk. Trochu nepříjemný je poměrně dlouhý start, který je ve srovnání s Knoppixem, na stejném počítači, až 4× delší.

Jako vždy na závěr této části článku jen v krátkosti o méně významných distribucích a beta/rc verzích těch významných. Slackware a Slamd64 jsou již v RC5, což není u Slackware zrovna obvyklé číslo, ale rozhodně se příznivci Slackware mají na co těšit. Slackware je stále populárnějším základem pro forkované distribuce, mezi něž patří i u nás neznámý Myah OS, který přávě vyšel ve verzi 2.2. Ubuntu a Kubuntu se z knot, alfa verze, dostaly k beta 1. Elive, liveCD založené na Debianu, které slouží především jako ukázkové k Enlightenmentu, vyšlo ve verzi 0.5. Relativně nový člen rodiny metadistribucí Linux From Scratch CLFS, který vám umožní sestavit si linuxový systém podle vašich požadavků, nejen z jiného běžícího Linuxu, ale i z MacOSu, *BSD, či Solarisu, se dostal do verze 1.0. Abychom neopominuli i svět BSD, FreeBSD je na cestě k verzi 6.2 a aktuálně můžete testovat 1. beta verzi, NetBSD je ve verzi 3.1-RC3, čiže by se finální vydání dalo očekávat každým dnem.

Něco pro zábavu

Začneme jednoduchou hrou, která je klonem Icy Tower a Xjump, SDLjump, která se právě v těchto dnech dostala do verze 1.0. Pro kompilaci této jednoduché hry budete potřebovat knihovny libSDL a SDL_image. A cíl hry?? Doskákat co nejvýše ve věži, ale nedoufejte, že někdy doskáčete do konce. Hra končí, když vaše postava zmizí pod dolním koncem obrazovky, což zní snadně, ale vzhledem k tomu, že se vše neustále zrychluje, dlouho skákat nevydržíte. Pokud skoky mezi plošinkami vyzdobíde přemety a salty, získáte extra body. Původní hra Icy Tower získala, i přes svou relativní jednoduchost, mnoho příznivců, zejména v Česku, o čemž svědčí několik fanouškovských stránek, které naleznete hned při vyhledání hry přes Google. Vzpomínám si, že v době, kdy jsem učil na jedné střední škole, byla tato hra, společně s Elastománií, bezkonkurenčně nejrozšířenější mezi studenty.

Pokud jste jeden z těch, kteří si myslí, že se mohou naučit hrát a vždy vyhrávat na herních automatech, možná hledáte něco pro trénink. Tím by se mohla stát hra GPC-Slots 2 (nelekejte se neplatných certifikátů při vstupu na stránku). Na hře mě nezaujala ani tak myšlenka, ale její zpracování, vše funguje pouze v textovém terminálu a je to jedna z ukázek toho, co se dá napsat ve scriptovacím jazyce Perl.

Něco pro práci

Od minulých softwarových novinek se doslova roztrhl pytel s nástroji pro správu internetových stránek. Prvním významným počinem je PHP-Nuke 8.0, který je patrně jeden z nejznámějších CMS, není sice dostupný úplně zdarma, ale US$12 není nikterak přemrštěná částka za takto kvalitní systém. Naproti tomu zadarmo je Mambo, které vyšlo ve verzi 4.6. Mambo sice v základní verzi neumí tolik, jako PHP-Nuke, ale je kolem něj velmi zajímavá komunita vývojářů, kteří svými moduly doplnili systém tak, že je porovnatelný s Drupalem, který je tak trochu brán jako etalon mezi open source cms. K tématu Mamba patří článek o prvním roce po odchodu řady vývojářu a vytvoření konkurenčního produktu Joomla. Velmi zajímavou pomůckou pro webmastery je phpMyVisities, který se mílovými kroky blíží k verzi 2.2. Pokud chcete mít statistiky návštěvnosti plně pod svou kontrolou, ale nemáte přístup k logům z Apache a nechcete používat vnější služby, jako TopList, Navrcholu, …, je použítí phpMyVisities jednou z nejrozumnějších cest, pravda, odvážní si takovýto systém mohou napsat sami. Vcelku samozřejmým nástrojem pro webové vývojáře je phpMyAdmin, který nejen, že vyšel ve verzi 2.9.0, ale velmi rychle byly opraveny menší chyby a aktuální verze je 2.9.0.2. Pokud už někomu web vybudujete, nechcete, aby bylo pro něj snadné zasahovat do vašeho kódu, k jeho znepřehlednění slouží obfuskátory a jeden z nich, YAPHPO právě vyšel ve verzi 0.9.

Růžová zahrada není jen seriál, který vysílá jistá TV stanice, ale i audio a MIDI sekvencer s mnoha dalšími funkcemi, Rosegarden, který byl uvolněn ve verzi 1.4. Mnohými uživateli je přirovnáván k nejznámějšímu a podle všeho i nejlepšímu programu v tomto segmentu, ke Cubase. Pokud jej nebudete instalovat z binárních balíčků pro váš systém, budete pro jeho překlad potřebovat nástroj scons. (Všímáte si, že poslední dobou potřebujete tento nástroj stále častěji?) Rosegarden disponuje vším, co byste od takového nástroje čekali, editovat můžete jak v notovém zápise, tak v kostičkách, které vám připomenou nejspíše starý soundtracker, zvuky můžete importovat, jak potřebujete, můžete tomuto sekvenceru doplnit moduly, prostě na výběr máte tolik možností a funkcí, že je běžný hudební amatér nemůže ani zdaleka využít. Když je tento odstavec věnován hudebnímu programu, dovolím si upozornit i na program GTick, který vyšel ve verzi 0.3.11, jenž představuje metronom užitečný pro všechny hudebníky, nastavitelný v rozsahu 10–1000 bpm.

Administrace un*xů je pro mnoho uživatelů kamenem úrazu, existují sice nástroje, které vám umožní nastavit vše pohodlně v grafice, ale v podstatě platí, že každá distribuce má vlastní nástroje, pokud je vůbec má, které jsou jiné, než v ostattních distribucích. Pro administraci démonů a serverů se hodí něco nenativního, ale přitom mocného a přesně takovýmto nástrojem je Webmin, který vyšel ve verzi 1.300. Najdete jej v téměř každé distribuci a pro některé je dokonce základním nástrojem pro administraci, dokonce zvládá nejen Linux, ale i *BSD, Solaris a MS Windows. Psán je v Perlu. Zjednodušenou verzi určenou pro běžné uživatele, ne administrátory, naleznete pod jménem Usermin a ve stejnou dobu, jako Webmin, se dočkal verze 1.230.

Rosegarden 1.4

Midi a audio editor Rosegarden 1.4

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Slackware 7.10.2006 01:22 Ivan Majer
  L Re: Slackware 10.10.2006 10:56 MaReK Olšavský
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze