LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Řešené úlohy v Gimpu: Přenesení části obrázku a uložení souboru jako projekt

V tomto článku budeme řešit hned dva příklady najednou. Jedním z nich bude přenesení výběru na existující obrázek. Vysvětlíme si použití jednotlivých nástrojů pro výběr. Naučíme se rovnou trochu pracovat s vrstvami. Jelikož budeme pracovat s vrstvami, ukážeme si jak uložit soubor jako projektový. To se vám může hodit kdykoliv, kdy budete mít rozdělanou práci s vrstvami, a budete v ní chtít po znovuotevření pracovat, což pokud uložíte soubor jako běžný obrázek ( jpg, gif, apod.) nelze.

24.2.2011 09:00 | Jan Hrouda | Články autora | přečteno 21095×

Uložení souboru jako projekt

Poměrně častou otázkou ohledně Gimpu je to, zda se dá soubor uložit jak projekt. Každému se zřejmě někdy stalo, že měl obrázek rozpracovaný a po uložení nemohl dále s jednotlivými vrstvami pracovat. Řešení tohoto problému je jednoduché. Samozřejmě že Gimp má projektový formát. Kliknete-li na uložit jako, objeví se okno, kde stačí pouze zvolit vhodný typ souboru ( příponu souboru). Tou vhodnou příponou je přípona XCF. Po znovuotevření souboru můžete dále pracovat například s rozdělanými vrstvami apod.

Přenesení části obrázku (výběru) na již existující obrázek

První otázkou u tohoto příkladu je, jakou část obrázku chceme vybrat. Podle toho, zvolíme typ výběru. Na výběr máme několik nástrojů. Všechny nástroje určené k výběru se nacházejí v okně nástroje, které se automaticky otevírá se spuštěním programu, a to na pravé straně obrazovky. V okně jsou umístěny hned v první řadě (viz. obrázek). Jsou to nástroje: výběr obdélníku, výběr eliptických oblastí, volný výběr, přibližný výběr a výběr podle barvy. Nyní si vysvětlíme, jak se jednotlivé druhy výběru využijí.



Výběr obdélníku se hodí, již podle názvu, k výběru obdélníkových a čtvercových částí obrázku.

Výběr eliptických oblastí zase poslouží, když budeme chtít vybrat eliptickou nebo kruhovou část obrázku.

Volný výběr využijeme v případě, že chceme vybrat část obrázku, která tvarem neodpovídá ani obdélníku, ani elipse. Výběr provádíme od ruky, pohybem myší.


Nyní musíme dát pozor na zbylé dva nástroje přibližný výběr a výběr podle barvy. Nástroje dělají téměř to samé, ale přeci je mezi nimi rozdíl. Přibližný výběr vám v oblasti do které kliknete, vybere část obrázku barevně podobnou, v okolí místa do kterého jste klikly. Jestli-že vyberete výběr podle barvy a kliknete do určité ho bodu, vyberou se z celého obrázku pixely, které jsou tomu bodu barevně podobné.


Nyní, když už jsme si vysvětlili jednotlivé nástroje výběru a jejich použití, můžeme přejít k řešení příkladu. Ať vybereme jakýkoliv nástroj výběru, jeho přenos na existující obrázek se provádí pokaždé stejným způsobem.

1.krok

Nejprve si musíme vybrat obrázky, se kterými budeme pracovat. Za prvé obrázek, ve kterém budeme výběr provádět a za druhé obrázek, na který budeme výběr přenášet. Ten první otevřeme běžným způsobem. V horním panelu klikneme na soubor a vybereme otevřít. Druhý obrázek otevřeme jiným způsobem, a to v panelu soubor – otevřít jako vrstvy.


2. Krok

Při spuštění Gimpu se v pravé části automaticky otevře okno s vrstvami ( pokud tomu tak není, otevřete jej – okno – připojené dialogy – vrstvy). Po dokončení kroku, by měli být v okně vrstev pod sebou dva obrázky ( viz. Obrázek).

Nyní klikneme v okně s vrstvami, na obrázek, ze kterého budeme provádět výběr ( zde v příkladu to bude obrázek měsíce). Dále klikneme na nástroj výběru – u nás, pro obrázek měsíce, to bude výběr eliptických oblastí a označíme měsíc. Když výběr označíme, stiskneme klávesovou kombinaci

CTRL + X. Tím námi udělaný výběr vyjmeme. Poté klikneme v okně vrstvy na tentýž obrázek pravým tlačítkem a z možností zvolíme odstranit vrstvu.

3.krok

A nyní nám zbývá udělat poslední krok, a to umístit výběr na existující obrázek. To uděláme velmi jednoduše. Stačí kliknout do obrázku, v místě kam chceme výběr umístit, levým tlačítkem myši a stisknout klávesovou zkratku CTRL + V, čímž do obrázku výběr vložíte. Teď musíme kliknout levým tlačítkem myši kamkoliv mimo obrázek. Tím výběr ukotvíme. Nyní můžeme obrázek uložit.




Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze