LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (29.) - Stará fotografie, inverze jasu, Rozjasnění ...

Dnešní díl vás seznámí s několika technikami pro úpravu fotografií.

17.3.2005 06:00 | Yippee | Články autora | přečteno 40348×

Inverze jasu

použitá fotografie

Otevřete si obrázek, u kterého chcete provést inverzi jasu, standardním způsobem. Následně si z nabídkové lišty vyberte Vrstva --> Barvy --> Invertovat. Celá fotografie a včetně barev v ní byla zinvertována.

inverzní fotografie

Nyní je potřeba změnit barvy na jejich původní hodnotu, toto lze provést použitím nástroje Odstín a sytost (Vrstva --> Barvy --> Odstín a sytost), kde nastavíme Odstín na -180 nebo + 180, s oběma těmito hodnotami dostaneme stejný výsledek.

výsledná fotografie

Stará fotografie

Otevřeme obrázek, který bychom chtěli převést na takové odstíny, dle nichž by obrázek vypadal jako zašlý a starý. Tato technika napodobuje fotografii vybledlou stářím.

použitá fotografie

Zduplikujeme dvakrát vrstvu pozadí (Vrstva --> Duplikovat vrstvu), k druhé ze zduplikovaných vrstev přidáme masku vrstvy (Vrstva --> Maska --> Přidat masku vrstvy) s implicitním stavem "Kopie vrstvy v odstínech šedi", u první vrstvy zinvertujeme barvy (Vrstva --> Barvy --> Invertovat) a stejně jako u druhé přidáme masku vrstvy v odstínech šedé.

upravená fotografie okno vrstvy

Následně první vrstvu vyplníme černou barvou, a druhou naopak barvou bílou. V posledním kroku můžeme zduplikovat opět vrstvu pozadí, na niž aplikujeme gaussovo rozostření s hodnotou 10 (Filtry --> Rozostření -->Gaussovo rozostření) a použít režim krytí. Všemi předešlými kroky docílíme toho, že naše fotografie vypadá jako fotografie stará 15 či 20 let . Výsledek vydíte na následujícím obrázku.

okno vrstev výsledná fotografie

Převedení sochy na barevnou

Následující technika vám ukáže, jak lze jednoduše obarvit sochu či jiný jednobarevný objekt na vaší fotografii.

výchozí fotografie

Otevřeme fotografii, kde máme objekt, který chceme obarvit. V obrázku vytvoříme novou vrstvu s průhledným pozadím (Vrstava --> Nová vrstva). K této vrstvě přidáme masku vrstvy s implicitním stavem "Bílá barva" (Vrstva --> Maska --> Přidat masku vrstvy). Režim prolnutí Překrytí. A nyní nastává nejtěžší a nejotravnější práce. Postupně je potřeba pomocí rozličných kreslících nástrojů barevně překreslit jednotlivé části našeho obarvovaného objektu. Pro přesnější vykreslení jednotlivých částí je možné použít rychlou masku pro jejich definici.

okno vrstev výsledná fotografie

Rozjasnění

V následující technice si ukážeme jak je možné rozjasnit fotografii.

výchozí fotografie

U vybrané fotografie duplikujeme vrstvu pozadí (Vrstva --> Duplikovat vrstvu). Na takto vytvořenou vrstvu aplikujeme filtr pixelizovat (Filtry --> Rozostření --> Pixelizovat) s šířkou pixelů nastavenou na hodnotu 3. Poté u této vrstvy nastavíme režim prolnutí na Překrytí.

výchozí fotografie

Posledním krokem je zduplikování pixelizované vrstvy a její následné posunutí o pár pixelů šikmo nahorů. A následně nastavíme u této vrstvy režim prolnutí na Sytost.

výchozí fotografie

Proniknutí světla

Tato technika nám umožní upravit část obrázku tak, aby vypadala, že skrz ní proniká světlo. Prvním krokem je otevření fotografie, kterou budeme upravovat.

výchozí fotografie

Druhým krokem je vytvoření nové vrstvy s průhledným pozadím (Vrstva --> Nová vrstva). U takto nově vytvořené vrstvy přidáme masku vrstvy s implicitním režimem bílá barva (Vrstva --> Maska --> Přidat masku vrstvy). Nyní pomocí nějakého výběrového nástroje vybereme ty části fotografie, skrz které chcete nechat pronikat světlo, já jsem použila Lasso.

výběr

Po vytvoření výběru, zkontrolujeme, zda aktivní vrstvou je prázdná vrstva s maskou, pokud tomu tak není, nastavíme tuto vrstvu na aktivní. Výběr vyplníme barvou světla, v mém případě jsem použila bílou barvu.

vybarvení výběru

Dalším krokem je nastavení režimu prolnutí vrstev na Překrytí.

režim vrstvy překrytí

Zduplikujeme vrstvu s maskou (Vrstva --> Duplikovat vrstvu). Zrušíme výběr (Vybrat --> Nic). Na masku vrchní z vrstev aplikujeme Gaussovské rozostření s poloměrem cca 60 (Filtry --> Rozostření --> Gaussovské rozoostření). Výsledek můžete vidět na následujícím obrázku.

výsledná fotografie

Efekt dlouhé expozice

Otevřeme obrázek, u kterého chceme simulovat dlouhou dobu expozice.

výchozí fotografie

Zduplikujeme vrstvu pozadí (Vrstva --> Duplikovat vrstvu) a přidáme masku vrstvy s implicitním režimem "kopie v odstínech šedé" (Vrstva --> Maska --> Přidat masku vrstvy). Takto vzniklou vrstvu opět zduplikujeme. Následně vybereme prostřední vrstvu a použijeme příkaz Úrovně (Vrstav --> Barvy --> Úrovně), kde přesuneme ve vstupních úrovních černý trojúhelníček pod bílý, čímž bude tato vrstva vyplněna 100% černou barvou. Na masku stejné vrstvy aplikujeme filtr gaussovo rostření s hodnotou 10 (Fitry --> Rozostření --> Gaussovo rozostření). Jako aktivní vrstvu nastavíme vrchní z vrstev, u které změníme Jas a kontrast na 50 (Vrstav --> Barvy --> Jas a kontrast). Zkopírujeme vrstvu s pozadím a vložíme ji nahoru nad všechny vrstvy. U této vrstvy nastavíme Režim prolnutí na Překrytí. Tím je naše práce hotova. Pokud chcete můžete si hrát s krytím vrstev, a tím získat odlišný výsledek.

okno vrstvy výsledná fotografie

Závěr

Část seriálu věnovaná úpravě fotografiií se blíží ke konci. Dnešní díl byl předposlední, příště si ukážeme, jak upravit fotografie se špatnými barvami. Seriál bude pokračovat částí věnovanou grafice pro web.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

download 11.6.2005 14:37 geon
Efekt dlouhé expozice ?? 10.5.2006 12:35 Vaclav Ehrlich




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze