LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (19.) - Úprava očí

V dnešním díle se naučíme odstranit z fotografií nechtěné červené oči a plus další úpravy týkající se očí.

23.11.2004 08:00 | Yippee | Články autora | přečteno 57803×

Příčina vzniku červených očí na snímcích pořízených s použitím blesku spočívá v červené barvě sítnice lidského oka. Je-li oko osoby, kterou fotografujeme, osvětleno silným světelným zdrojem, který je umístěn blízko osy objektivu, osvětlí záblesk červenou sítnici a objektiv ji zachytí na snímek. Podstatná je tedy blízkost blesku u osy objektivu.

Postup odstranění červených oči:

Náš příklad budeme demonstrovat na této fotografii:

Výchozí fotografie

Zvětšíme několikanásobně obrázek například na 400 procent (čím více jednotlivé oko zvětšíme, tím budeme schopni rozeznat více odstínů červené barvy, a můžeme lépe oko dotvořit), čímž budeme schopni rozeznat jednotlivé pixely. Použijeme nástroj štětec s neostrými okraji o velikosti 3x3 nebo 5x5. Velikost štětce závisí na procentu zvětšení. Sami určitě poznáte, jak velký štětec bude lepší použít. Z toho plyne, že volba velikosti štětce, závisí na rozlišení fotografie.

Pokud nemáte otevřený panel Vrstvy, Kanály, Cesty otevřete si ho pomocí nabídky Soubor – Dialogy – Vrstvy,Kanály,Cesty nebo pomocí klávesové zkratky CTRL+L. Přepněte se na záložku Kanály. Odznačte zelený a modrý kanál tím, že kliknete napravo od malých náhledů kanálů. Obrázek by měl vypadat jako tento příklad.

okno kanálů

Ujistěte se, že máte vybraný správný štětec (pro tento obrázek jsem použila 3x3 circle fuzzy štětec, fotografie byla zvětšena na 1600 %). Asi se budete divit, proč jsem fotografii, tak zvětšila, ale důvod je zřejmý. Fotografie má rozlišení 1984 x 1488 px, což naznačuje, že se nejedná o nějakou malinkatou velikost. Potom vyberte nástroj Zesvětlování / Tmavnutí. Tento nástroj vypadá jako černý kruh s tuhou. Pro náš příklad zaškrtneme volbu Krytí a Tvrdost (jako vidíte na obrázku).

nástroj tmavnutí a zesvětlování

Ztmavte veškerou červenou v očích pomocí tohoto nástroje. Můžete použít i střední tóny. Každý obrázek je trochu rozdílný, a záleží na vás a hlavně na zkušenostech, jak zabarvení červených očí odstraníte.

Tato metoda může zanechat bílé body v očích dozelena. Není to zase až tak zelená barva, takže se nemusíte strachovat. Pro daná místa, kde se vyskytuje zelená, můžete se přepnout do zeleného kanálu a stejnou metodou opravit odstín zelené, zde jenom posuňte posuvník Krytí na menší procento. Nebo pokud se vyskytne v očím modrá barva můžete postupovat podobným způsobem.

Výsledná fotografie může vypadat třeba takto:

Finální fotografie

Změna odstínu barvy očí

Výchozí fotografie s výběrem

Jednoduchý postup změny odstínu barvy očí je tento. Označíme si oči, a vybereme nabídku: Vrstva --> Barvy --> Vyvážení barev, pomocí dialogového okna můžeme jednoduše změnit odstín barvy očí. A poté použít ze stejného menu voblu Jas a kontrast.. Všechny tyto úpravy provádíme na kopii vrstvy, poté si prolneme obě dvě vrstvy a nastavíme režim: Součet a Krytí něco kolem 70%.

Konečná fotografie

Vytvoření barevných očí:

Vložíme si novou vrstvu, a na ní si vytvoříme výběr oka. Aby se nám nepletla vrstva pozadí, můžeme si ji na chviličku vypnout, a výběr vyplníme nějakým barevným kruhovým gradientem. A poté nastavíme jako režim sloučení vrstev Odstín. Pokud jsme s výsledkem spokojeni, můžeme si náš výběr z prvního oka zkopírovat do druhého. V případě potřeby je možné libovolně transformovat vrstvu s příslušným okem, ale jen pokud máme každé oko ve vlastní vrstvě.

Tento postup jsem prováděla na fotografii, u které jsem původně odstraňovala červené oči. Můžeme se sami podívat:

Finální fotografie

Co takhle vícebarevné oko? "Magické oko"

Žádný problém. Oko můžete vytvořit v jakémkoliv odstínu, barvě či použít i kombinaci více barev. Ve fotografii očí, u kterých chceme aplikovat tento efekt, je potřeba nejdříve vytvořit dvě nové vrstvy, poněvadž každé "barevné oko" bude v samostané vrstvě. Dále zde budu popisovat postup vytvoření jednoho vícebarevného oka. Pokud chcete mít obě oči stejné, můžete stejný postup použít i na druhé oko, nebo dokonce pokud jsou obě oči stejného tvaru, můžete pouze obsah první vrstvy zkopírovat do druhé a posunout na místo druhého oka.

Výchozí fotografie

Provedeme výběr jednoho oka, a tento výběr vyplníme přechodem typu kuželového symetrického. Přechod si vybereme vícebarevný, nebo si sami vlastní vytvoříme. Dále si vybereme nástroj guma, u kterého změníme hodnotu Krytí na zhruba 50% až 70%. S takto nastavenými parametry, gumujene náš přechod, v místě, kde je zornice, "tedy černá tečka uprostřed :-)". Posledním krokem je nastavení krytí vrstev asi tak na 30 až 40%. Samozřejmě záleží na celé situaci, tzn. jak vypadá obrázek, jaká je světlost atd...

Konečná fotografie

Závěr

Dnešní díl vám měl ukázat, jak jednoduše lze odstranit z fotografie vadu červených očí. A ukázat vám také, jak je možné upravit vzhled očí.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

a co v novsom gimpe? 12.11.2007 20:24 M.G.
Automatická oprava efektu červených očí 22.5.2011 08:48 Milan Fornůsek
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze