LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (3.) - Rovnání křivě nafocených fotografií

Asi každému se někdy stalo, že musel vyfotit objekt nakřivo z důvodu, aby se celý vešel na fotografií nebo musel fotit objekt z vyšší nebo nižší roviny a tím se vlastně trochu zdeformoval. Dnes si ukážeme, jak takto pokažené fotografie narovnat.

27.7.2004 08:00 | Yippee | Články autora | přečteno 80795×

U nástroje Transformace můžeme změnit jeho chování, a sice použít režim Korektivní, což znamená provádět inverzní operaci k vybranému nástroji.

Srovnání horizontu

U režimu Rotace dochází k opačnému otočení, než které jsme nastavili. Nástroj je proto velmi dobrým pomocníkem při úpravě křivě nafocených fotografií. Přece jen při fotografování s sebou nenosíme pravítko s ryskou, a vše si důkladně neproměřujeme. Bez náhledu bychom mohli zkoušet narovnat obrázek hodiny, ale pokud zaškrtneme ve vlastnostech nástroje volbu Zpět (Korektivní), jsme hotovi v podstatě ihned.

Obrázek před narovnáním Otočení mřížky Oříznutí obrázku
Originál; Otočení mřížky; Oříznutí obrázku

Zkusme narovnat výše uvedenou fotografii s vilkou. Vybereme nástroj Rotace, a u něho ve vlastnostech zaškrtneme volbu Zpět (Korektivní). Klikneme do obrázku a mříž natočíme do úhlu, ve kterém je obrázek křivě, mříž by tedy měla být rovnoběžná se šikmou linií obrázku, podle které chceme obrázek narovnat.

Po zmáčknutí tlačítka Rotovat, se nám fotografie narovná. Teď už jen ořízneme fotografii, a práce je hotova.

Narovnaný obrázek
Výsledný narovnaný obrázek

Při použití popisované techniky narovnání, je třeba počítat s tím, že na výsledném obrázku bude chybět část okrajů z originálního obrázku. Ve většině případů to nevadí, protože na fotografi málo kdy zabírá focený oběkt celou plochu.

Srovnání kácejících se línií (kolinearita)

Může se stát, že fotíme objekt, který není ve stejné rovině, v jaké stojíme. Ať už fotíme ze shora nebo naopak ze zdola, fotoaparát musíme naklopit, abysme vyfotili celý objekt, bez chybějícího kousku.

Často jsme nuceni takto fotografovat budovu, která je dost vysoká a my nemůžeme popojít dál od objektu, aby se nám celý vešel na fotografii. V tomto případě je jediná možnost vyfotit budovu ze vzdálenosti, ze které můžeme, od země. Foťák směřuje nahoru a výsledek můžeme vypadat podobně, jako na fotografii v ukázce.

I s touto fotografií si umíme poradit. K vyrovnání této tzv. kolinearity, použijeme nástroj Perspektiva - režim Korektivní. Nejčastěji budeme tuto techniku používat k narovnání vyfocené architektonické památky. Ale nástroj je vhodný i pro pravoúhlé narovnání dokumentů focených z tištěných předloh.

Nesprávná kolinearita
Originál

Nejprve si ukážeme použití tohoto nástroje u fotografie horní poloviny chrámu sv. Víta (viz. nahoře). Naším úkolem je narovnat fotografii.

Vybereme nástroj Perspektiva a zapneme režim Zpět (Korektivní). Klikneme do obrázku a nakloníme mřížku, tak aby směřovala do stejného pomyslného bodu, jako budova na fotografii.

Narovnání Výsledek
Narovnání; Výsledný obrázek

Ukázali jsme si jednoduchý příklad, a nyní přejdeme ještě k jednomu, u kterého ovšem budeme muset provést několik kroků, než dostaneme očekávaný výsledek a použít oba dva popisované nástroje.

Nesparávná kolinearita Rotace Srovnaný horizont
Originál (nesprávná kolinearita); Rotace; Srovnaný horizont

Zkusme narovnat fotografii okna s kočkami. Nejprve srovnáme horizont (viz. výklad výše), a až poté použijeme nástroj Perspektiva - režim Korektivní.

Srovnání kolinearity Po narovnání Oříznutí Mezivýsledek
Srovnání kolinearity; Po narovnání; Oříznutí; Mezivýsledek

Objeví se nám známá mřížka, necháme dolní šířku mřížky stejnou, a pouze změníme její perspektivu pomocí bílých úchytků nahoře (měníme vertikální perspektivu). K dokončení zmáčkneme tlačítko Transformace a vidíme téměř dokonalé okno. Ovšem má to jeden háček, nahoře vidíme, že fotografie (okno) není rovná, proto musíme použít znovu nástroj perspektiva, ale napodruhé budeme měnit úhel horní linie (měníme horizontální perspektivu).Vše je zdokumentováno na obrázcích pod tímto odstavcem. Finální úpravou je oříznutí fotografie.

Změna horizontální perspektivy Výsledek
Změna horizontální perspektivy; Výsledek

Příklad pro Vás

Obrázky ke cvičení můžete stáhnout zde. Zkuste si sami fotografii upravit a porovnat ji s následujícími obrázky:

Výsledek cvičení 1 Výsledek cvičení 2
Výsledek cvičení 1; Výsledek cvičení 2

Závěr

Jak jste poznali na předcházejících řádcích i křivě nafocená fotografie se nemusí vyhazovat. Jelikož Gimp má řadu mocných nástrojů pro její narovnání.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze