LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (9.) - Barvy II.

Úrovně jsou velmi mocným nástrojem při úpravě fotografií, mnoho toho umí a hodně nám napoví, a proto jsme si nástroj nechali do samostatného článku.

7.9.2004 08:00 | Yippee | Články autora | přečteno 50115×

Histogram

Než začneme upravovat barevné podání obrázku pomocí nástroje Úrovně, musíme si vysvětlit pojem Histogram. Histogram je graf, udávající rozložení jednotlivých barevných hodnot v obrázku. Pro práci s digitálními fotografiemi a naskenovanými obrázky se jedná o velmi důležitý graf, který na snímek mnohé prozrazuje. Proto u některých dražších digitálních zrcadlovek je možnost nechat si zobrazovat histogram pro vyfocené fotografie, a tím získat rychlý přehled o stavu fotografie. Co vlastně tedy histogram poskytuje za informace? Především zobrazuje zastoupení jednotlivých odstínů "šedé" na snímku. Jak tedy s histogramem pracovat? Dole pod křivkou je stupnice šedé, vertikální hodnota je pak úměrná počtu pixelů na obrázku, které mají daný odstín. Pokud se jedná o zašedivělý obrázek chybí zastoupení absolutně černé a absolutně bílé, což se na histogamu projeví tím, že křivka "kopeček" nezačíná nebo nekončí hned u okraje.

ukázkový obrázek histogram ukázkového obrázku

Z histogramu našeho ukázkového snímku je vidět, že v něm převažuje tmavě-šedivá barva. Černé barvy je v našem obrázku po skromnu, bílá barva je v obrázku o něco více zastoupená. Pokud si chceme zobrazit pouze onen histogram, a nechceme ho upravovat, můžeme ho vyvolat z menu Dialogy --> Histogram.

Úrovně

Co dělá funkce Úrovně? Umožňuje nastavit světla a stíny na fotografii, čímž je možné maximalizovat dynamický rozsah fotografie. Pojďme se na ni podívat blíže. V Gimpu ji najdeme v menu Nástroje -> Nástroje Barev -> Úrovně. Po jejím zvolení nad obrázek vyskočí manipulační okénko, které obsahuje histogram snímku. Jak již víme, čím vyšší úsečka histogramu, tím více pixelů dané hodnoty je v obrázku - vlevo jsou stíny, vpravo jsou světlé hodnoty.

vzorový obrázek histogram všech RGB složek
histogram všech R složek histogram všech RGB složek histogram všech RGB složek

Nástroj urovně nám umožnuje sledovat rozložení jasu ve společném (RGB) kanále, nebo v jednotlivých složkách daného barevného modelu (tzn. samostatně v R,G,B). Jak je zřejmé z histogramů našeho obrázku, ve všech kanálech je naprostá nepřítomnost tmavé barvy a nedostatek bílé barvy. To způsobuje, že náš obrázek vypadá jako plochý a s malou hloubkou.

Podíváme se, co nám nástroj Úrovně nabízí a jak s jeho pomocí naší fotografii vylepšit. První, co v okně uvidíme, jsou tzv. vstupní úrovně. Jejich hodnota se dá změnit buď nastavením trojúhelníčků pod histogramem anebo změnou jejich číselné hodnoty v kolonkách pod trojúhelníčky. Posunutím trojúhelníčků provedete přeškálování jednotlivých hodnot pixelů v obrázku podle následujícího jednoduchého pravidla - Gimp změní hodnotu pixelu označeného černým trojúhelníčkem na absolutně černou (0) a hodnotu pixelu označeného bílým trojúhelníčkem na absolutně bílou (255). To znamená, že v naší fotografii rozšíříme spektrum jednotlivých odstínů na maximální možný rozsah (z nejtmavšího bodu uděláme černou a z nejsvětlejšího bílou), tzn. v případě osmibitové barevné hloubky bude tento rozsah 256 odstínů.

V našem obrázku nastavíme černý trojúhelníček na hodnotu 71 a bílý na 242, přesně podle následujícího obrázku. Pokud se vám nechce nastavovat nejsvětlejší a nejtmavší bod obrázku pomocí posouvání trojúhelníčků, je možné použít pipety. Vedle čísel nejtmavšího (nejsvětlejšího) bodu najdete černou (bílou) pipetu, kterou stačí v obrázku kliknout na nejtmavší (nejsvětlejší) bod, čím provedeme nastavení.

nastavení urovní

Upravený obrázek vypadá takto, společně s ním jsem přiložila i jeho histogram.

upravený obrázek upravený obrázek

Při posouvání trojúhelníčků je potřeba mít na paměti, že bychom je neměli příliš přibližovat k sobě, protože tím se větší počet pixelů přemapuje na jednu hodnotu, a dojde ke slití odstínů, tudíž ke ztrátě kresby. Dost často se stává, že obrázek je správně obohacen o tmavé a světlé tóny, nicméně působí poněkud "tmavým" dojmem. K odstranění použijeme třetí prostřední trojúhleníček, označený šedou barvou. Jeho posunem (doleva nebo doprava) můžeme převést střední tóny na světlejší nebo tmavší. Je důležité poznamenat, že výsledný efekt se viditelně liší, od toho který bychom dostali prostým použitím jednoduché funkce Jas a kontrast.

Úrovně lze napravit také pro každý RGB kanál zvlášť. Postup i princip je totožný s úpravou úrovní ve všech kanálech naráz. K dispozici máme ještě přednastavený automatický režim nastavení úrovní, který se pokusí vygenerovat barevně co možná nejvěrnější obrázek. Většinou obrázek upravený automatickým režimem je mnohem kontrastnější než ručne upravovaný. Je to způsobeno automatickým vyrovnáním každého z kanálů (R,G,B) samostatně.

automaticky upravený obrázek

Dále v okně nástroje Úrovně najdeme tzv. výstupní úrovně, které slouží k nastavení hodnoty černého a bílého bodu na výstupu. Které se ale nehodí k vylepšení fotografie, proto doporučuji nechat černou na nule a bílou na 255.

Pozorný čtenář si jistě všiml, že v histogramu upravené fotografie jsou "vykousané" některé odstíny. Pokud jich není hodně lidské oko rozdíl nezpozoruje. Pokud je však takto vykousnutých odstínů velké množství, chybí na fotografii plynulé přechody mezi tóny, a snímek pak působí jako textura (jsou na něm viditelné "mapy"). Dochází k tomu nejčastěji při několikátém použití nástroje Úrovně na jednom snímku, proto i zde platí "všeho s mírou".

Závěr

Doporučila bych vám naučit se používat Úrovně, jelikož s jejich pomocí můžete dosáhnout mnohem lepších výsledků než při použití nástroje Jas a kontrast.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Automaticky 8.9.2004 10:32 Ales Tosovsky
  |- Re: Automaticky 8.9.2004 11:01 Vasek
  L Re: Automaticky 14.9.2004 13:13 Jan Houštěk
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze