LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> 3D rastrový obrázek v GIMPU

V článku si podrobně popíšeme, jak v grafickém editoru GIMP vyrobit 3D rastrový obrázek.

5.3.2017 22:00 | Redakce Linuxsoft.cz | Články autora | přečteno 16599×

Co říkáte tomu, vyrobit si takový 3D obrázek? Nebude to nic těžkého. V podstatě se jedná o použití funkce "Přesunout" (Displace) v menu Filtry-Mapy. Není to rovnocenná napodobenina běžných 3D obrázků; tady u té verze, pokud obrázek někde přidá kopeček, tak jinde musí "nakopat" materiál - takže vyrobí jámu. Přesto se s tím dají dělat psí kusy.

Výsledek může pak vypadat následovně:

Část I - jednoduchá 3-vrstvá verze

Nejprve si vyrobíme vrstvu s rastrem. Tedy vytvoříme si novou vrstvu, a vyplníme ji vzorkem. Já jsem použil vzorek ze základní řady a upravil ho trochu barevně. Pak jsem vytvořil novou vrstvu s černým pozadím.


Do černé vrstvy jsem vepsal bílé písmeno. Tato vrstva definuje posun. Bílá maximum, černá žádný. Teď aktivujeme vrstvu s rastrem, a přesuneme se do filtru Mapa-Přesunout.


Nastavení je zřejmé z obrázku. Stačí jen 4-6 px do strany (vlevo nebo vpravo).

A, voalá, máme první obrázek. Jedná se o oříznutou verzi.


Tuhle verzi lze také docílit i jinak: z původního rastrového obrázku pomocí masky vrstev uděláme výřez ve tvaru písmene "A":


Výsledek vypadá nějak takhle.


A nyní tuto vrstvu začneme posouvat vůči pozadí ze stejného rastru, do stran, opět tak 3-4 px vlevo nebo vpravo. Výsledek je stejný, jako u předešlé verze. S posunem do stran si lze pohrát - vzniká různá hloubka vrstev. Taktéž oříznutá verze.


Obrázek má 3 vrstvy. Tam, kde se díra ve tvaru "A" prolíná s vystouplým písmenem, vznikne základní rovina. U jiných tvarů se prolínačky také pěkně vyjímají. V podstatě jde o to, že dva stejné tvary, vedle sebe, pokud se na ně díváme 3D pohledem, vytvoří mezi sebou třetí obrázek - složeninu z obou okrajových. No, a podle toho, jak jsou od sebe okrajové obrázky posouvány do stran, vzniká mezi nimi a složeným obrázkem 3D rozvrstvení.

Část II - plynulé přechody

Zde si jako mapu posunu vytvoříme bumpmapu; černobílý obrázek s plynulými přechody. Pro plynulé přechody je nutno použít filtr "Přesunout". Nastavení filtru necháme stejné, jako u předešlých obrázků.


Výsledkem je pěkný kopeček. Filtr můžeme uplatnit i několikrát! V takovém případě ale základní posun jednotlivých kroků volíme max. 2-3 px. Jinak se na to nedá koukat...


Pro vylepšení efektu jsem vzal černobílou bumpmapu, a přes posterizaci do 2 barev ji převedl do základní černobílé verze. Pak jsem zduplikoval už zvlněnou verzi a uplatnil na ní tento černobílý obrázek jako masku vrstvy.


Výřez je vidět na obrázku. No, a ten jsem teď posouval do stran nad původním obrázkem, jako u zjednodušené verze.


Výsledkem je opět pěkný kopeček, tentokrát s různými dalšími 3D deformacemi a segmenty; vznikají podle toho, na kterou stranu, a jak moc tento výřez posuneme. Pokud jsme už zkušení 3D zírači, můžeme zkusit prolnout očima obrázky nejen jednou, ale i 2-krát. 3D efekt dostane další rozměr!


Možná jste si všimli, že u větších tvarů se 3D efekt nevejde celý do výsledného obrázku. Na okrajích bývá oříznutý. Pak stačí původní nezvlněnou verzí doplnit okraj na té oříznuté straně - samozřejmě posunutý po krocích tak, aby se patřičně napojoval na zvlněného kolegu nad ním. Nástrojem "Posun vrstvy" klávesami "šipkami" do stran to s 3D pohledem přesně nakrokujeme. Bylo to použito i u úvodního obrázku, na obou stranách.

To je vše, přeji veselou zábavu! Kdo si hraje, nezlobí. (Li)

Jo, a pokud ještě neumíte vidět 3D rastrové obrázky, tak tady je návod: kukatko.wz.cz/stranky/3dnavod.html



Článek bez nároku na honorář napsal Bohumil Lipka.

Na začátek

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze