LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> PHP (7) - Pole

PHP používá samozřejmě i proměnné typu pole. Dnes si ukážeme jak.

4.6.2004 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 182663×

V PHP je kromě základních datových typů (celá čísla, desetinná čísla, logické hodnoty a řetězce) k dispozici i datový typ pole. To je speciální struktura, která může v jedné proměnné obsahovat sadu hodnot. Hovoříme o tom, že pole má prvky; každý prvek má index nebo klíč a hodnotu. Proměnné typu pole patří k těm věcem v PHP, které jsou v jazyce zpracovány opravdu dobře a znalost polí Vám pravděpodobně umožní napsat kód, který by bez nich byl delší, nebo pomalejší, nebo méně přehledný.

Představte si, že máte dejme tomu pět lidí stojících ve frontě. Z těchto lidí můžete udělat v PHP pole například tak, že jako index bude sloužit jejich "frontové pořadí". Můžete tedy napsat:

<?
$fronta
[1]="Petr";
$fronta[2]="Pavel";
$fronta[3]="Maruška";
$fronta[4]="Eva";
$fronta[5]="LinuxSoft tým";
?>

Vznikla nám proměnná $fronta (pole), která obsahuje pět prvků, z nichž každý má svůj index (například trojku) a hodnotu (takže Maruška). Z toho vidíme, že pole se v PHP zapisují jako každá jiná proměnná, pouze za názvem mají v hranatých závorkách index.

Indexovaná a asociativní

Pole uvedené výše bylo indexované, protože jeho prvky jsou určeny indexem. Někdy může ale být šikovnější rozlišit od sebe prvky pole řetězcem, čímž vznikne tzv. asociativní pole.

<?
$obyvatel
["Praha"]=1000000;
$obyvatel["Ústí nad Labem"]=100000;
$obyvatel["Horní Lhota"] = 350;
?>

Obecně může být asociativní pole užitečné v případě, kdy budete chtít rozlišovat prvky podle něčeho jiného než podle čísel. Například existují projekty, kde se asociativní pole používají k ukládání konfiguračních hodnot programu. Proměnná $config["max_users"] je daleko popisnější než $config[5].

Vícerozměrná pole

Aby to nebylo tak úplně jednoduché, pole nemusí mít jen jeden index. Představte si například, že byste v PHP chtěli pomocí pole popsat postavení figurek na šachovnici před zahájením šachové partie. Protože figurky nestojí v jedné frontě jako lidé v našem prvním příkladu, ale jsou naopak uspořádány na hrací ploše rozdělené do řad a sloupců, můžete udělat něco jako:

<?
//[řádek] [sloupec] (zleva odspodu)
$figura[1][1]="bílá věž";
$figura[1][2]="bílý jezdec";
//...atd...
$figura[2][8]="bílý pěšec";
//...atd...
$figura[8][7]="černý jezdec";
$figura[8][8]="černá věž";
?>

za což mě pochopitelně žádný šachista nemůže mít rád, protože v šachové notaci se uvádí nejprve sloupec a pak řádek a navíc sloupce se nečíslují, ale označují se písmeny. Abychom demonstrovali pružnost PHP při práci s poli a umlčeli nespokojené šachisty, přepíšeme to do následující podoby:

<?
$figura
["a"][1]="bílá věž";
$figura["b"][1]="bílý jezdec";
//...atd...
$figura["h"][2]="bílý pěšec";
//...atd...
$figura["g"][8]="černý jezdec";
$figura["h"][8]="černá věž";
echo
"Na poli b1 je při zahájení šachové partie ".$figura["b"][1];
?>

Inicializace pole

Pole v programu samozřejmě nevznikne samo od sebe. Můžeme jej nastavit tak, že jeho prvkům přiřadíme postupně hodnoty. To bylo patrné ze všech předchozích ukázek. Jde to ovšem ještě jednodušeji - index pole můžeme vynechat a PHP jej dosadí za nás. Další možnost je použít PHP funkci array, která provede totéž, ale je to mnohem kratší. Úvodní příkaz z frontou bychom tedy mohli přepsat následovně:

<?
$fronta
[]="Petr";
$fronta[]="Pavel";
$fronta[]="Maruška";
$fronta[]="Eva";
$fronta[]="LinuxSoft tým";
?>

nebo pomocí funkce array, což je ještě kratší:

<?$fronta=Array("Petr", "Pavel", "Maruška", "Eva", "LinuxSoft tým");?>

Je tu nicméně jeden problém. PHP standardně čísluje pole od nuly, ne od jedničky. Takže, v našem příkladu by $fronta[1] vrátilo "Pavel", ne "Petr". Aby příklad skutečně fungoval jako ten úvodní, musíme PHP s inicializací pole trochu pomoci - prozradíme, že nechceme číslovat od nuly, ale od jedničky.

<?
// buď tedy
$fronta[1]="Petr";
$fronta[]="Pavel";
$fronta[]="Maruška";
$fronta[]="Eva";
$fronta[]="LinuxSoft tým";

//nebo
$fronta=Array(1=>"Petr", "Pavel", "Maruška", "Eva", "LinuxSoft tým");
?>

Pro vypsání obsahu pole se Vám může, zejména při ladění kódu hodit šikovná funkce print_r. Ta prostě vypíše obsah pole do prohlížeče. Funguje i s vícerozměrnými poli.

Pozn: Ona vlastně funguje i s čísly a řetězci. Ale používá se převážně pro pole.

K čemu  se pole používají

Protože se pole v PHP dají využít na všechno možné, dovolím si krátký přehled toho, k čemu by se Vám mohla hodit. Třeba budete řešit situaci, kdy použití polí může být to "pravé ořechové". Pole mohou:

  • sloužit jako seznamy
  • simulovat slovníky
  • fungovat jako kolekce prvků
  • pracovat jako zásobníky nebo fronty
  • představovat stromové struktury (prvkem pole totiž může být pole)
  • být vracena z funkcí PHP (například se to týká databází, jak uvidíme)

Postřehy k polím

To, že jsou pole v PHP užitečná ještě neznamená, že by se měla používat vždy a všude. Tady jsou postřehy, které možná oceníte:

  • Rozsáhlá pole mohou zabírat extrémně mnoho systémových zdrojů, zejména operační paměti. Pamatujte na to. O vícerozměrných polích to platí dvojnásob.
  • Ujasněte si, jak budete organizovat indexy nebo klíče. U indexů se ujistěte, že začínají od správného čísla (většinou od nuly nebo od jedničky)
  • Všechny prvky pole nemusí být stejného typu! V jednom poli můžete mít například čísla i řetězce.
  • Většinou se v praxi používají jedno nebo dvojrozměrná pole.
  • Pokud Vaše PHP aplikace pracuje s mnoha poli, možná se budete chtít zabývat myšlenkou na zavedení databáze.

S poli se dá dělat mnoho věcí. PHP ale obsahuje hodně důležitých rysů, na které bychom se měli podívat ještě předtím, než budeme zkoušet pracovat s poli. V dalším díle seriálu se proto podíváme na výrazy, operace a přetypování proměnných.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Funkce pro práci s poly 15.2.2007 13:02 slune
L Re: Funkce pro práci s poly 15.2.2007 17:53 Petr Zajíc
array_keys? 3.2.2008 18:14 Dan Pelíšek




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze