LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> PHP (63) - Rozsáhlejší projekty 4.

Jak si při programování v PHP zorganizovat a ještě více ulehčit práci?

1.11.2004 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 33665×

Vývoj kvalitního kódu zahrnuje rovněž umění "vyznat se sám sobě". Mám tím na mysli vědět, co si při psaní kódu mohu dovolit, kde je nutné být sám na sebe přísný a kde je možné si práci nějakým způsobem ulehčit. Dnes se podíváme na některé takové metody a postupy.

Buďte líní

Nevím, zda je to dokázáno vědecky, ale správný programátor by měl být především líný. To mu umožní nedělat žádnou zbytečnou práci; a té je při psaní kódu možné udělat více než dost. Kdykoli se tedy chystáte psát nějaký kód, měli byste se nejprve sami sebe ptát:

  • Nepsal už jsem někdy podobnou funkci nebo skript?
  • Nemám k dispozici cizí kód, který by podobnou záležitost řešil?
  • Dal by se najít příklad takové věci na internetu?
  • Jestliže ne, mohl bych se alespoň inspirovat podobnou úlohou?

Většinou, zejména u jednoduchých úloh zjistíte, že nemusíte pracně "vynalézat kolo". Jestliže ale narazíte na úlohu tak speciální, že skutečně nenajdete podklady pro její řešení a budete to muset napsat od nuly, mohli byste uvažovat následovně:

  • Jestliže ten kód budete opravdu potřebovat jen jednou, napište jej a přestaňte na to myslet
  • Jestliže tušíte, že byste ten kód mohli použít vícekrát, napište jej pořádně a vytvořte k němu dokumentaci (viz minulý díl)
  • Pokud jste napsali něco opravdu unikátního, zvažte možnost, že byste se o kód mohli rozdělit s ostatními (ať už free, nebo za peníze)

Pozn.: Využívání cizích kódů s sebou samozřejmě přináší problém licencování. Měli byste se ubezpečit, že to, co děláte je zákonné.

Stanovte si postup

Je třeba si práci nějak zorganizovat. Mě se osvědčil následující postup: Zjistil jsem, že většina práce na zdrojovém kódu se dá rozdělit na dvě skupiny - na kód, který budu muset teprve pracně vymyslet a na kód, který budu psát téměř "z hlavy", protože vím, jak na to. Pokud máte "tvůrčí vlnu", nezabývejte se otrockým psaním "nudného" kódu, ale udělejte si "vycpávku". Vysvětlím na příkladu přihlašování k databázi:

<?      
  
if (validuser($database, $user, $password))
  {
    
//kód pro autorizované uživatele
  
}
  
  function
validuser ($database, $user, $password)
  {
    
//todo - dodělat přihlašování
  
}
?>

Neboli, v dané chvíli se vůbec nemusíte zabývat vlastním kódem funkce validuser, můžete směle pokračovat psaním dalšího kódu v těle skriptu (označil jsem to jako "kód pro autorizované uživatele". Kód funkce validuser může být pro Vás tak triviální, že jej budete schopni napsat "zpaměti o půlnoci" a můžete se věnovat "více tvůrčí" práci ve zbytku skriptu. Je samozřejmě důležité poznamenat si někam, že se kus kódu musí dopsat, jinak na to pravděpodobně zapomenete.

Pozn.: Jelikož v kódu PHP nezáleží, kde je ve skriptu funkce umístěna, může být třeba i za místem, z něhož je volána. Zde popsanému přístupu to zcela vyhovuje, lidé odkojení jazyky typu Pascalu to asi moc mít rádi nebudou.

Toto samozřejmě není jediný možný ani jediný správný postup. Ale pokud máte někdy náladu na "hardcore" programování a jindy ne, může to pro Vás být to pravé. Další možné postupy jsou třeba "podle předem stanoveného plánu" a "jak mě napadne". Ovšem, zejména poslední příklad většinou nevede ke kýženému cíli ;-))

Spravujte zdrojový kód

I při sebelepší práci se Vám občas stane, že dojdete k názoru, že určitá předchozí verze kódu je lepší než ta současná. Jenomže ji už nemáte k dispozici. Aby se to nestávalo, existují nástroje pro správu zdrojového kódu (třeba cvs nebo subversion). Fungují tak, že vytvoří "úložiště" kódu (tzv. repository) a vývojář může kód z úložiště načíst, pracovat na něm a pak jej uložit zpět. Úložiště může být přístupné více vývojářům, může být umístěno na síti a sleduje veškeré změny v kódu, které byly provedeny "venku" mezi načtením a uložením aktuální verze. Úložiště je schopno pracovat s libovolnými textovými soubory (jako jsou třeba zdrojové kódy PHP) a rovněž s binárními daty a není vázáno na žádný konkrétní programovací jazyk.

V případě, že dva nebo více vývojářů změní stejný soubor, existují v těchto nástrojích "správci konfliktů", kteří vám pomohou sladit změny provedené více uživateli. Úložiště mohou být rovněž přístupné jako webové služby a tak máte ke svým zdrojovým kódů přístup prakticky odkudkoli. Většina lidí si myslí, že zavést nástroje pro správu kódu ma význam až v momentě, kdy na projektu pracuje více vývojářů, ale když se nad tím zamyslíte, není to tak. I když pracujete sami, může se Vám hodit odpověď na otázky typu:

  • Kdy jsem provedl poslední změnu v tomto souboru
  • Jak vypadala tato složka před 14 dny?
  • Program xxx ve verzi aaa.bbb nefunguje dobře. Co se tam měnilo?

Můžete se vrátit k libovolné uložené verzi dokumentu a můžete dělat celou řadu dalších věcí. Můžete dokonce smazat soubor z pracovní kopie s tím, že úložiště si jej bude pamatovat.

Někdy Vám může "zachránit život" skutečnost, že máte úložiště kódu přístupné přes prohlížeč nebo umístěné mimo vaše "obvyklé stanoviště". Je to samozřejmě otázka zabezpečení, ale docela se může hodit možnost mít své zdrojové kódy kdykoliv k dispozici. Kolegovi někdo nedávno ukradl notebook... a i když to samozřejmě BYL problém, nepřišel díky umístění kódu v repository alespoň o podstatnou část své práce.

Pozn.: Uznávám, že u PHP není tato otázka tak palčivá. Obvykle si můžete zdrojové kódy PHP postahovat z běžícího webu, když není jiná možnost. To u kompilovaných jazyků samozřejmě nejde.

V dalším díle našeho seriálu se zaměříme na některé způsoby, jimiž můžete části svého kódu ladit. Těšte se, budeme si "hrát" s kódem z tohoto seriálu, v němž jste objevili chybu!

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

CVS a Subversion 2.11.2004 09:00 MaReK Olšavský
L Re: CVS a Subversion 7.11.2004 15:58 Petr Zajíc
  L Re: CVS a Subversion 7.11.2004 15:59 Petr Zajíc
Větší projekty 7.12.2004 06:23 Petr Bednář
  L Re: Větší projekty 13.12.2004 21:13 Petr Zajíc
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze